προσφατες παρενεργειες

Απάντηση
agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

προσφατες παρενεργειες

Δημοσίευση από agathan » Πέμ Αύγ 17, 2017 11:52 am

Παιρνω plegridy εδω και ενα χρονο περιπου. Τις παρενεργειες της ιντερφερονης της εχω για παρεα απο την αρχη, κατα κυριο λογο πυρετο, αδυναμια και σπασμους.

Το περιεργο ειναι οτι τις δυο τελευταιες φορες (πριν δυο εβδομαδες και χτες) αποφασισε να μου κανει και ιλιγγο και εμετους. Διαβασα τις οδηγιες και ειναι μεσα στις πιο γνωστες παρενεργειες, μιλησα με την γραμμη βοηθειας του φαρμακου και δεν μου ειπαν κατι παραπανω, και ο γιατρος μου ειπε οτι σιγουρα φταιει το φαρμακο αλλα δεν ξερουμε ποια ειναι η παραμετρος που φταιει και το εκανε τωρα, θα το παρακολουθησουμε. Αυτο μαλλον μου το ειπε γιατι τον ρωτησα αν φταιει η ζεστη που με εχει διαλυσει (οπως ολους μας).

Αν εχει κανεις σας καμια ιδεα ή εχει παθει κατι παρομοιο...

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: προσφατες παρενεργειες

Δημοσίευση από Βίκυ » Πέμ Αύγ 17, 2017 1:13 pm

Ίλιγγο έχω,όχι λόγω φαρμάκου,έτσι απο μονη μου
Ξέρω λοιπόν ποσο δύσκολη κατάσταση αντιμετωπίζεις....
Φυσικά παίρνω vomex και συνερχομαι....
Επίσης μετά την μεγάλη κρίση,ακολουθώ αγωγή με rebrain για κάποιες μέρες και γενικά όταν καταλαβαίνω πως με θυμήθηκε παίρνω και παλι, με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην παθαινω ισχυρό ίλιγγο....
Μήπως θα σε βοηθούσε κάτι από τα παραπανω;;;;
Πόση ωρα/ώρες διαρκεί;;;
Τώρα πώς είσαι;;;;
Περαστικά και γρήγορα agathan
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: προσφατες παρενεργειες

Δημοσίευση από agathan » Πέμ Αύγ 17, 2017 8:37 pm

μου εχουν πει για το vomex, θα το εχω ευκαιρο για την επομενη φορα... ποτε δεν ξερεις.

κρατησε καπου στις 3 ωρες αυτη την φορα, την προηγουμενη ειχε κρατησει πολυ παραπανω αλλα ηταν πιο ηπιος.

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: προσφατες παρενεργειες

Δημοσίευση από MARINA » Κυρ Δεκ 02, 2018 5:57 pm

Καλησπέρα σε ολους!Aggathan μπορείς να ενημερώσεις πώς τα πας 2 χρόνια μετά την έναρξη του φαρμάκου?Συνεχίζονται οι έντονες και δυσάρεστες παρενέργειες με πυρετούς, σπασμούς κλπ? Ρωτάω γιατί έχω γνωστό μου που θέλει να αλλάξει φάρμακο.Παίρνει ιντερφερονη αβονεξ και θέλει να πάρει το πλεγκριντι.Αξίζει να αλλάξει κανείς ή οι παρενέργειες είναι τέτοιες ώστε είναι καλύτερο να μείνει στη μια ένεση τη βδομάδα (μιλάω για την αβονεξ πάντα) και με λιγότερες όμως παρενέργειες? @onion35@
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: προσφατες παρενεργειες

Δημοσίευση από agathan » Δευ Δεκ 03, 2018 3:19 pm

Θα σου πω αυτα που γνωριζω επι του θεματος. :nose_pick:
Ολες οι αγωγες ιντερφερονης κανουν σχεδον τις ιδιες παρενεργειες. Η ενταση τους και το αν θα εξαφανιστουν μετα απο καιρο εχει σχεση με το πως αντιδρα ο οργανισμος του καθενα.
Εμενα δεν με συμπαθει καθολου γι'αυτο συνεχιζει ακαθεκτη να μου κανει τα ιδια, αν και δεν ειναι στην ιδια ενταση που ηταν στην αρχη.
Αν επαιρνα και γω avonex ή καποιο αλλο πολυ πιθανο να μου εκανε τα ιδια ακριβως...

Βεβαια, εχω την εντυπωση οτι το plegridy (και ουχι pedigree, μου το χει πει ετσι και η μικροβιολογος γιατι μπερδευτηκε ή δεν το ξερε :emojis-12: σας το χω ξαναπει και θα το λεω καθε φορα γιατι μου χε φανει πολυ αστειο :grin: :emojis-12: ) εχει πιο ηπιες παρενεργειες απο τα αλλα.
Δεν επιμενω, αλλα αν θελετε μπορω να το ψαξω και σας πω! Αν ομως ο γιατρος συμφωνει και το προτεινει, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας. Δεν φευγει απο ιντερφερονη να παει στο lemtrada ή κατι αλλο που ειναι τελειως διαφορετικο φαρμακο και να μην ξερουμε τι θα γινει.

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: προσφατες παρενεργειες

Δημοσίευση από MARINA » Δευ Δεκ 03, 2018 6:38 pm

Ευχαριστώ!!! @onion20@
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης