3 χρονια tecfidera

Απάντηση
MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

3 χρονια tecfidera

Δημοσίευση από MARINA » Κυρ Δεκ 02, 2018 6:12 pm

Τρία χρόνια tecfidera σχεδόν χωρίς καθόλου παρενέργειες με δύο χάπια την ημέρα μετά φαγητό.Εύκολα σου γίνεται συνήθεια.Υποτροπή καμία.Συμπτώματα της νόσου βέβαια, κατά καιρούς διάφορα, με την κοπωσητην ευκολη να καραδοκεί πάντα, διαταραχές ύπνου ενίοτε, κάτι ιλιγγοι,επιτακτική ανάγκη για ούρηση, ημικρανίες (που ίσως είναι απλά συνυπαρχον προβλημα) κλπ...Αλλά κι αρκετά απο αυτά εχουν μειωθει αισθητά από τότε που ξεκίνησα τεκφιντερα (σημειώνω ότι παίρνω και βιταμίνες d3 και πολυβιταμινες και βεβαια την πνευματική κατάσταση τη θεωρώ σημαντική συνδυαστικά, αλλά αυτό ανηκει σε άλλη συζήτηση)...
Στα αρνητικά έχω να προσθέσω τη μεγάλη πτώση των λευκών αιμοσφαιρίων και τελευταία μετά 3 έτη, τις αλλεπάλληλες και ευκολες ιώσεις και λοιμώξεις με συνέπεια να κατρακυλησουν πια και κάτω από τα φυσιολογικά όρια τα λευκα...βέβαια ο γιατρός δεν ανησυχεί βλέποντας στο σύνολό τους τις αιματολογικές...οψόμεθα...ουδέν καλό αμιγές κακου!!!Αυτά είχα να πω προς ενημέρωση...καλή δύναμη και συνέχεια σε όλους!
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: 3 χρονια tecfidera

Δημοσίευση από Ντιανα » Τρί Δεκ 04, 2018 3:57 pm

Μπραβο Μαρινα μου! Φαινεται πως το φαρμακο σου ταιριαζει....οσο για την πτωση των λευκων, αφου δεν ανησυχει ο γιατρος σου, μην σε προβληματιζει. Τωρα, αυτο με τις συχνες ιωσεις, ειναι ενα θεμα.... :emojis-16:
Απο την αλλη, κουραζεσαι και πολυ καθημερινα (τα εχουμε πει τοσες φορες) και ισως αυτο ριχνει και την αμυνα του οργανισμου απεναντι στις ιωσεις....
Ευχομαι ολα να πανε καλα και να ξεκουραστεις στις γιορτες!! :emojis-4: :emojis-6:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: 3 χρονια tecfidera

Δημοσίευση από MARINA » Πέμ Δεκ 06, 2018 6:59 pm

Ντιανα μου καλή, σ'ευχαριστώ πολυ!Είσαι ένας απλά ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! =Heart fill with love= =Kiss of love= =Kiss of love= =Kiss of love= :have_a_nice_day:
Τα καλύτερα εύχομαι για όλους...τις καλύτερες ειδησεις πάνω στις έρευνες, τα καλύτερα φάρμακα, τα καλύτερα γενικώς...ξέρω οτι υπάρχουν σκληρυντικοι διαφόρων ταχυτήτων,εξαιτίας των διαφόρων σταδίων και μορφών της νόσου, αλλά οσα έγραψα τα έγραψα ώστε πολλοί που είναι στο στάδιο του "ψαξιματος" γύρω από τα φάρμακα και ψάχνουν να βρουν εδώ απαντήσεις, όπως έψαχνα κι εγώ, να μπορούν να πληροφορηθούν και γι'αυτό το νεο
φάρμακο...με επιφύλαξη βέβαια πάντα...και με την ελπίδα παντα να μας κρατάει όσο γίνεται αισιόδοξους... :grin:
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης