Tecdidera 1 μήνα

Απάντηση
Alexandra1997
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 31, 2019 2:25 pm

Tecdidera 1 μήνα

Δημοσίευση από Alexandra1997 » Κυρ Μαρ 31, 2019 2:32 pm

Γειά αα σας είμαι η Αλεξάνδρα και προφανώς έχω σκπ. Αλλά εντάξει υπάρχουν και χειρότερα όλα καλά. Χάχα
Ηθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρει καπιος να μου απάντησει, επερνα ιντερφερονη σε ενέσιμο από τον περσινό Μάρτιο, άλλαξα τη θεραπεία μου και ξεκίνησα το τεκφιντερα πρόσφατα, απλά έχω κάποιες παρενέργειες με πονάει το στομάχι μου ενώ το περνώ φαγωμενξ κια πρωί και βράδυ, μπορεί να κάνω έως και εμετό (συγνώμη) 😊😊 και γενηκα περίπου 5 ώρες εφόσον έχω πάρει το χάπι μου με πιάνει πονοκοιλος και γαστρεντερικα είναι φυσιολογικό τον πρώτο μήνα? Ο γιατρός μου λέει να μην ανήσυχω αλλά υποφέρω χαχα

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Tecdidera 1 μήνα

Δημοσίευση από agathan » Κυρ Μαρ 31, 2019 6:53 pm

Καλησπερα και καλως σε βρηκαμε και μας βρηκες! :grin:

Επαιρνα πιο παλια tecfidera αλλα χρειαστηκε να αλλαξω αγωγη. Γνωριζα οτι ειναι μεσα στις συνηθισμενες παρενεργειες αυτο που περιγραφεις αλλα το εψαξα ξανα λιγο.
A number of patients who start using Tecfidera experience undesirable gastrointestinal symptoms such as abdominal pain, diarrhea, nausea, vomiting, and indigestion (dyspepsia), as well as flushing. In clinical trials, 40% of patients who used Tecfidera experienced flushing and up to 18% experienced gastrointestinal (GI) symptoms. These events were typically mild or moderate in severity and decreased in incidence after the first month of treatment.
https://multiplesclerosis.net/news/gast ... udy-shows/

Με απλα λογια, περιπου 1 στους 5 καταληγει να εχει πονους στην κοιλια, ναυτια και ολα τα παρελκομενα. Οπως αναφερουν ομως εξαφανιζονται σιγα σιγα μετα τον πρωτο μηνα. Οποτε ειχε δικιο ο γιατρος σου.
Στην σελιδα του tecfidera φαινεται να αναφερει οτι μπορεις να παρεις καποιο φαρμακο για το στομαχι σου και να ρυθμισεις καπως το προβλημα. Καλο θα ηταν πριν παρεις το οτιδηποτε να ρωτησεις τον γιατρο σου.
https://www.tecfidera.com/en_us/home/ge ... fects.html

ενημερωσε μας για οτι νεοτερο! :have_a_nice_day:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης