Νέα θεραπεία Mayzent

Συζητήσεις σε σχέση με άλλες αγωγές για την σκλήρυνση, είτε για τα συμπτώματα της.
Απάντηση
greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Νέα θεραπεία Mayzent

Δημοσίευση από greekinGermany » Τετ Αύγ 18, 2021 5:22 pm

Λοιπόν το ταξίδι μου στη ΠΣ είχε ξεκινήσει με ενέσεις Rebif44 για 2,5 χρόνια. Στη συνέχεια για 4 χρόνια tecfidera, μέχρι που δεν με καλύπτει κι αυτό μιας και είχα αρκετές υποτροπές. Η τελευταία ήταν το Μάρτη και έκανα 2 κύκλους κορτιζόνης και ακόμα δεν έχει περάσει εντελώς. Πήγα σε ένα από τα καλά κέντρα για την ΠΣ εδώ στη Γερμανία, στην πανεπιστημιακή κλινική της ΧαΪδελβέργης. Αφού με ξετίναξαν στις εξετάσεις, πήγαμε στο δια ταύτα δηλαδή επιλογή φαρμάκου. Οι επιλογές ήταν gylenia, ocrevus ή mayzent. Μετά από πολύ κουβέντα, καταλήξαμε στο τελευταίο, είναι τελείως καινούργιο κάτι σας βελτιωμένο gylenia. Τώρα το ξεκίνησα είμαι στην σταδιακή αύξηση της δοσολογίας, μέχρι να φτάσουμε στην κανονική δόση. Ξέχασα να πω ότι είναι χάπι, ένα την ημέρα 2 mgr και από παρενέργειες μόνο ελαφρύ πονοκέφαλο, απλά θέλει πολύ καλή παρακολούθηση από εξειδικευμένο νευρολόγο στη ΠΣ.
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Νέα θεραπεία Mayzent

Δημοσίευση από Ντιανα » Τετ Αύγ 18, 2021 10:49 pm

Καλη αρχη με τη νεα αγωγη Βαγγελη :have_a_nice_day: ευχομαι ολα να πανε καλα❗❗❗
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7713
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Νέα θεραπεία Mayzent

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Αύγ 20, 2021 4:24 pm

Παρομοίως!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Νέα θεραπεία Mayzent

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Μάιος 20, 2023 2:32 pm

Τελικά ξεκίνησα και εγώ το mayzent εδώ και δύο μέρες. Και εμένα με ξετιναξαν στις εξετάσεις όταν ήμουν στο ΑΧΕΠΑ για να δουν αν μπορώ να πάρω το χάπι. Ρώτησα το γιατρό εκεί τι προσδοκούμε με αυτό το χάπι... Μου είπε πώς δεν προσδοκούμε βελτίωση η υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες αλλά αυτό που επιδιώκουμε είναι η σταθεροποίηση και να μην γίνω χειρότερα.
Να πω πώς έχω να πάρω αγωγή από το 2012 όταν πέρασα στη δευτεροπαθή MS.
Βαγγέλη πώς είναι η δική σου πορεία με το χάπι; Έχεις δει κάποια διαφορά;
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νέα θεραπεία Mayzent

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τετ Μάιος 24, 2023 11:20 pm

Λοιπόν, Ντιάνα μας, μπήκες και συ ξανά στον κύκλο των... φαρμακωμένων :emojis-11: Πώς αντιδράς στην αγωγή πέντε μέρες τώρα;

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Νέα θεραπεία Mayzent

Δημοσίευση από agathan » Σάβ Μάιος 27, 2023 2:03 am

Το mayzent έχω ακούσει ότι είναι "δυσκολο" φαρμακο αλλά μπορεί να προσφέρει πολλά... ελπίζω να πάνε όλα καλά, αν και φαίνεται ότι πάνε :grin:

greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Re: Νέα θεραπεία Mayzent

Δημοσίευση από greekinGermany » Κυρ Φεβ 11, 2024 3:23 pm

Καλησπέρα σας, μιας και επέστρεψα να σας πω και τα νέα μετά από δυο χρόνια χρήσης του mayzent. Θέλει πολύ καλή προετοιμασία για να το ξεκινήσεις, εννοώ πλήθος εξετάσεων και πολλή τακτική παρακολούθηση με εξετάσεις αλλά το καλό στην ιστορία είναι ο΄τι από τότε που το άρχισα δεν είχα ξανά ώση. Έχω ένα ραντεβού τον Σεπτέμβριο που κλείνω τρία χρόνια σε αυτό το φάρμακο και θα δούμε την πορεία
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7713
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Νέα θεραπεία Mayzent

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Φεβ 11, 2024 6:05 pm

Επιτέλους κι΄ ένα ευχάριστο νέο! Σου εύχομαι να συνεχίσεις την καλή σου πορεία με το φάρμακο.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης