Baclofen

Συζητήσεις σε σχέση με άλλες αγωγές για την σκλήρυνση, είτε για τα συμπτώματα της.
Απάντηση
greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Baclofen

Δημοσίευση από greekinGermany » Πέμ Μάιος 03, 2018 5:33 pm

Γεια σας, λοιπόν θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με το το baclofen για την σπαστικότητα. Ξεκίνησα το 2014 με 5 mgr τρεις φορές την ημέρα, τον επόμενο χρόνο ανέβηκα στα 10 mgr τρεις φορές την ημέρα. Σήμερα είδα το νευρολόγο μου και είναι της άποψης να ανέβω στη μέγιστη δόση δηλαδή στα 60 mgr την ημέρα. Μου είπε να το κάνω σταδιακά αυξάνοντας τη δόση 10 mgr κάθε 3-4 βδομάδες. Έχω διαβάσει για παρενέργειες, μεγάλη χαλάρωση των μυών και μείωση δύναμης στα πόδια κτλ. Έχετε εμπειρία από τη χρήση του φαρμάκου στη μέγιστη δόση?
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Baclofen

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Μάιος 04, 2018 2:34 pm

Η εμπειρία μου είναι με το miorel. Κάποια σχετικά σύντομα στιγμή, ο οργανισμός συνηθίζει την δόση και παύει ν΄ ανταποκρίνεται. Έτσι πρέπει να την αυξήσεις, κάτι που κάνεις μέχρι το ανώτατο όριο της επιτρεπόμενης δοσολογίας. Αργά ή γρήγορα (μάλλον γρήγορα), ο οργανισμός συνηθίζει οπότε μετά δεν υπάρχει κάτι να κάνεις. Ξέρω από συνασθενή που είχε βάλει αντλία μπακλοφένης, ότι λειτουργούσε μέχρι ένα διάστημα που ο οργανισμός συνήθισε οπότε η αντλία έπαψε να προσφέρει. Ο γιατρός όμως θα σε καθοδηγήσει καλύτερα, αλλά συζήτησέ το μαζί του.
Όσο για τις παρενέργειες της μεγάλης γενικά δόσης, είναι αλήθεια ότι χαλαρώνουν πολύ οι μύες. Αν είσαι καθιστικός τύπος ασθενή δεν σε επιρρεάζει ιδιαίτερα. Αν όμως περπατάς ή οδηγείς υπάρχει πρόβλημα όχι μόνο με την χαλάρωση των μυών, αλλά και με την υπνηλία.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης