Ocrevus

Συζητήσεις σε σχέση με άλλες αγωγές για την σκλήρυνση, είτε για τα συμπτώματα της.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Ocrevus

Δημοσίευση από κώστας » Πέμ Ιουν 14, 2018 7:55 am

Ηλιαχτίδα για εμάς τους πάσχοντες από προϊούσα ή άλλο ένα ξεπαστρεφτικό φάρμακο στο όνομα της ελπίδας;
Διαβάστε προσεκτικά και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL/doc ... 241124.pdf
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.


Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ocrevus

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Δεκ 02, 2018 2:38 pm

Σκέφτεται κανείς απ΄ όσους είμαστε ρετάλια, να δοκιμάσει το ocrevus; Προσπάθησα να ξαναδιαβάσω την ιστοσελίδα που παραπέμπω στη πρώτη μου ανάρτηση, αλλά δυστυχώς ίσως και ηθελημένα την έχουν αποσύρει. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, θυμάμαι όμως ότι έγραφε ένα κάρο παρενέργειες πολλές εκ των οποίων σοβαρές. Σε ανάλογη τωρινή μου αναζήτηση, αναφέρονται πλέον σαν μοναδικές παρενέργειες η ναυτία και οι στομαχικές διαταραχές. Προφανώς έγινε κάποιο θαύμα ή το φάρμακο βελτιώθηκε δραματικά!
Πληροφοριακά αναφέρω, πως το ocrevus χορηγείται ενδοφλέβια. Η πρώτη έκχυση γίνεται σε δύο δόσεις με διαφορά μεταξύ τους μία εβδομάδα. Η διαδικασία αυτή διαρκεί συνολικά 4 ώρες. Μετά επαναλαμβάνεται η διαδικασία μίας έκχυσης ανά εξάμηνο, με διάρκεια χορήγησης 6 ώρες!!! Δηλαδή για έξι ώρες, βρίσκεστε σ΄ ένα κρεβάτι και λαμβάνετε σιγά-σιγά, ενδοφλέβια το φάρμακο. Βέβαια μπροστά στα οφέλη που υπόσχεται, χαλάλι η ταλαιπωρία. Με τις παρενέργειες τι γίνεται που πλέον τις έχουν αποσιωπήσει. Από την άλλη, τι στο καλό παραπάνω κινδυνεύουμε να πάθουμε;!!! Το χειρότερο που είναι ο θάνατος, μπορεί ν΄ αποτελεί και λύτρωση. Δική μας, αλλά και των ανθρώπων που μας περιβάλλουν και μας αγαπούν. Και πριν βιαστείτε να μου πείτε «τι είναι αυτά που λες;!», σκεφτείτε όσοι είστε ρετάλια σαν και μένα, τι απολαμβάνετε αυτή τη στιγμή από τη ζωή;! Σκεφτείτε πως θα είμαστε σε 10 χρόνια και πόσους βοηθούς θα χρειαζόμαστε για να πιούμε ένα ποτήρι νερό! Για το μυαλό μας δε, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι!!! Για όσο μπορώ ακόμα!!!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ocrevus

Δημοσίευση από Ντιανα » Κυρ Δεκ 09, 2018 11:26 pm

Εγω το σκεφτομαι Κωστα! Αν και εφοσον, θα το συζητησω διεξοδικα με τον νευρολογο μου, και θα αποφασισω, αφου πρωτα το σκεφτω πολυ σοβαρα.... :nose_pick:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Ocrevus

Δημοσίευση από agathan » Σάβ Δεκ 29, 2018 8:39 pm

Αυτο ισως να σας βοηθησει :nose_pick:


Tas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 1:55 am

Re: Ocrevusειε

Δημοσίευση από Tas » Πέμ Φεβ 28, 2019 2:21 am

Υπάρχει ομάδα στο FB με το ονομα ocrelizumab (ocrevus) όπου συζητάνε για τις φοβίες τους, τις εμπηριες τους και τις παρενέργειες που έχει το φάρμακο. Η ομάδα είναι από τότε που κικλοφώρισε στην Αυστραλία και έχουν απάντηση για κάθε πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί. Στις πρώτες δυο 1/2 θεραπείες περνούν 5 ώρες και καλο είναι να έχεις κανένα σνακ μαζί σου για τις λιγούρες που θα έχεις.
Το ερώτημα μου είναι ποτέ θα έρθει στην Ελλάδα γιατί ο Ευαγγελισμος δεν ξέρει ποτέ θα έρθει το φάρμακο

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ocrevus

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Μαρ 01, 2019 12:13 pm

Tas καλώς ήρθες στο forum. Αν θέλεις, δώσε μας το link με την ομάδα των Αυστραλών.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Ocrevus

Δημοσίευση από agathan » Σάβ Μάιος 11, 2019 12:07 am

εχουμε νεα! ξεκινουν πλεον να το δινουν και για αυτους με πρωτοπαθως! :have_a_nice_day:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης