Αίσθημα κόπωσης ή πιάσιμο

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
Απάντηση
Rita
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 08, 2019 10:43 pm

Αίσθημα κόπωσης ή πιάσιμο

Δημοσίευση από Rita » Κυρ Ιουν 09, 2019 10:32 pm

Γειά σας και πάλι, επανέρχομαι με νέα μαγνητική! Είναι πολύ καλή δεν υπάρχει καμία μεταβολή από τότε που ξεκίνησα θεραπεία. Σε γενικές γραμμές και γω σχετικά καλά είμαι αν εξαιρέσουμε τις ημικρανίες που έχω εδώ και 1.5 χρόνο. Επίσης αρκετό καιρό νιώθω τα δάκτυλα των ποδιών τόσο πιασμένα που με ενοχλούν ακόμα και στον ύπνο. Μετά από μια εβδομάδα ξεκούρασης καθώς είχα άδεια, αισθάνομαι όλο το σώμα μου πιασμένο από την κορυφή μέχρι τα νύχια. Θα ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά το αίσθημα κόπωσης που λένε για την ΣΚΠ είναι κάπως έτσι; Δεν νιώθω κουρασμένη ώστε να θέλω πχ να ξαπλώσω αλλά με πονάει όλο μου το κορμί σαν να έχω κάνει πολύ έντονη γυμναστική. Κατά τ αλλα ότι ανέφερα στον γιατρό για διάφορες ενοχλήσεις μου είπε ότι δεν σχετίζονται με την πάθηση. Ελπίζω να μην σας κούρασα ευχαριστώ πολύ!!!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Αίσθημα κόπωσης ή πιάσιμο

Δημοσίευση από Ντιανα » Τετ Ιουν 12, 2019 8:52 pm

Καλως ηρθες κι απο εμενα Ριτα! :have_a_nice_day:
Ειναι πολυ ευχαριστο που η μαγνητικη σου ειναι καλη και ευχομαι παντα να ειναι καλες :grin:
Οσον αφορα τον πονοκεφαλο και η φιλη μας η Μαρινα υποφερει απο ημικρανιες....
Τωρα για το θεμα της κοπωσης......ολοι λιγο ή πολυ το νιωθουμε αυτο.
Θα σου πω ομως για μενα.....οταν περπατουσα ακομα, ενιωθα αυτο το πιασιμο, οχι σε ολο το κορμι, αλλα στα ποδια. Ειδικα οταν αρχισα να εχω σπαστικοτητα, η κουραση, το πιασιμο και ο πονος ηταν αφορητα. Μηπως αυτο που περιγραφεις ειναι σπαστικοτητα;;; η βαδιση σου ειναι εντελως φυσιολογικη;; σε ρωταω για να καταλαβω απο που προερχεται ο πονος που νιωθεις....Τωρα που δεν περπαταω, υποφερω ομως απο εντονη σπαστικοτητα, η αισθηση που εχω στους μυς ειναι σαν να εχω τρεξει μαραθωνιο χωρις να εχω κανει ουτε βημα :dizzy:
Δεν ξερω αν σε βοηθησα ή σε μπερδεψα περισσοτερο :nose_pick:
Στη διαθεση σου για τυχον ερωτησεις.... :grin:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Αίσθημα κόπωσης ή πιάσιμο

Δημοσίευση από agathan » Πέμ Ιουν 13, 2019 1:02 am

Η κοπωση ειναι μεγαλο πραγμα... :nose_pick:
ξαπλωνεις, καποιες φορες κλεινουν τα ματια σου αλλα δεν σε παιρνει ο υπνος... και σε κουραζει ακομα περισσοτερο αυτο το πραγμα (ψυχολογικα).
Ή εκει που τα λες χαρωπα με τους φιλους σου, ξαφνικα τελειωνει η βενζινη και σβηνουν οι μηχανες. Ή περπατας και νιωθεις οτι δεν αντεχεις ουτε βημα και σκεφτεσαι ποσο μακρια ειναι το σπιτι και πως θα συρθεις μεχρι εκει.
καποιες φορες ειμαι σαν να εσκαβα, αλλες σαν να μου ρουφηξαν απλα την ενεργεια.
Συνηθως αν ξαπλωσω λιγο, μου περναει. Και εχω βαλει μεσα στο προγραμμα οτι συμβαινουν και τα "αναπαντεχα" και τα ρυθμιζω ολα ετσι ωστε να μην με επηρεαζει πολυ σε οτι κανω.

Αυτο που αναφερεις με τα δαχτυλα μου θυμιζει αρκετα την δυσαισθησια. Θα το βρεις εκει εξω να το αναφερουν και ως pins and needles γιατι ειναι σαν να εχεις ενα καψιμο και κατι βελονες να σε τσιμπανε. Οταν προσπαθησα να το εξηγησω σε αλλους τους ειπα απλα "σκεψου οταν μουδιαζει το ποδι σου ή το χερι σου. οταν επανερχεται δεν εχεις μια περιεργη αισθηση; Αυτο αλλα σε πιανει ανα πασα στιγμη απο το πουθενα και στα μεγαλα κεφια ολη την ημερα!". Μηπως εννοεις αυτο;

Και στον γιατρο μου εχω πει διαφορα αλλα με προσγειωσε λεγοντας μου οτι δεν εχουν σχεση. Και μενω και αναρωτιεμαι απο που τα μαζεψα. Σε αυτο λεω οτι μαλλον φταιει οτι η σκληρυνση ειναι πολυ υπουλη και μαλλον δεν φαινονται ολα οσα μας κανει μεσα στις εξετασεις μας. Οποτε και οι γιατροι δεν κανουν λαθος αλλα δεν εχουν ανακαλυψει ακομα αν υπαρχει καποια σχεση.

οτι αλλο σε προβληματιζει, μας λες! μπορει και να ξερουμε κατι! :have_a_nice_day: :grin: :nose_pick:

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: Αίσθημα κόπωσης ή πιάσιμο

Δημοσίευση από MARINA » Παρ Ιουν 21, 2019 6:27 pm

Rita τωρα διαβασα οσα έγραψες. Καλώς ήρθες καταρχάς!Και καλή πορεία να έχεις, την καλύτερη!Ναι κι εγώ έχω νιωσει ακριβώς τα ίδια, σε σχεση με πιάσιμο λες κι έκανα ώρες προπόνησης η λες και έσκαβα...Σαν να είναι γριπωμενη,.με ίωση, κάποιες φορές. Νομίζω είναι η κόπωση από σκλήρυνση.Και οι γιατροί αρνούνται συχνά ότι το ένα ή το άλλο σχετίζεται με σκλήρυνση, κι όμως συμβαίνει...Όπως είπε ο agathan.Ήμικρανιες είχα πολλές, αλλά η φροντίδα για καλύτερο ύπνο, περισσότερες ώρες από παλιά, σωστή διατροφή, περπάτημα ή κολύμπι, η διαχείριση του στρες, βόηθουν για να περιορίζονται.. Και προσωπικά, με βοηθά πολύ η προσευχή! :emojis-8: :emojis-8: :emojis-8:
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Rita
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μάιος 08, 2019 10:43 pm

Re: Αίσθημα κόπωσης ή πιάσιμο

Δημοσίευση από Rita » Σάβ Ιουν 22, 2019 3:26 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, αποφάσισα και το έψαξα λίγο παραπάνω όσον αφορά τις ημικρανίες που τελικά δεν χαρακτηρίζονται ημικρανίες. Πήγα σε έναν γιατρό νευρολόγο που με έστειλε ο γιατρός που με παρακολουθεί. Ο συγκεκριμένος είναι σε γνωστό νοσοκομείο στο κέντρο κεφαλαλγίας,μου είπε ότι ο αυχένας μου είναι χάλια και ότι από κει προέρχεται όλο αυτό. Ξεκίνησα βελονισμό έχω κάνει μια φορά . Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα κάποια βασικά πράγματα που μου είπε και η διαφορά είναι τεράστια σε κεφάλι και σώμα. Ο βελονισμός δε ξέρω αν θα βοηθήσει, βλέπουμε... αφήστε που ίσως είμαι η μοναδική μάλλον που πονάω τόσο με τις βελόνες..

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες