Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7762
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Σεπ 23, 2022 11:54 am

Βρε Brazil, ακόμη κι΄ εδώ διαφορετικά συμπεριφέρεται ο καθένας. Έχω tramal σε χάπια των 50 mgr, αλλά στους μεγάλους πόνους δεν κάνει και πολλά. Ίσως να χρειάζεται πιο μεγάλη δόση από ένα που παίρνω. Αλλά τότε μπαίνει στο παιχνίδι ότι το συνηθίζεις και θες όλο και περισσότερο. Ακούω για ανώδυνες επεμβατικές μεθόδους με lazer που ουσιαστικά νεκρώνουν το νεύρο αλλά όχι σε σημείο που να έχεις δυσαισθησία στο μισό πρόσωπο που ελέγχει. Ίσως κινηθώ προ τα εκεί, αλλά με προβληματίζει λίγο το γεγονός ότι το lazer πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε 4 - 6 μήνες και για μένα οι μετακινήσεις είναι αρκετά δύσκολες (αμαξίδιο, άσπρο ταξί, συχνουρία). Τι να κάνω όμως, δεν μπορώ να ζω καθημερινά με το άγχος μη με πιάσει το τρίδυμο. Την επεμβατική μέθοδο του Γεννηματά (κρανιοτομή) την έχω απορρίψει. Κι΄ αυτό γιατί μου είπε νευρολόγος του Γεννηματά, πως άλλους τους κάνει καλά και άλλους χειρότερα! Με την καντεμιά που έχω στη σκλήρυνση, μάλλον θ΄ ανήκω στη δεύτερη ομάδα. Οπότε Νο!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Σεπ 23, 2022 4:40 pm

Μην ακούω "Νο"!!! Δεν σου ταιριάζουν! Σήμερα πώς είναι το ευλογημένο το τρίδυμο;

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7762
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Σεπ 23, 2022 5:24 pm

Ευτυχώς πονάει μόνο όταν εισέρχεται κάτι στο στόμα (τροφή,νερό,καραμέλα) και φυσικά ενεργοποιείται ακαριαία αν το ξεγελάσω με κάποια τροφή στο στόμα και προσπαθήσω να μασήσω. Πρέπει ν΄ αποκτήσω πρόσβαση στον οισοφάγο μου απευθείας, μπας και φάω τίποτα. Ακόμα και σούπα με καλαμάκι δε μασάει. Υπομονή θα περάσει. Πριν λίγη ώρα, έψαχνα μια μέθοδο που χρησιμοποιούν στο Υγεία και μου την είπε η Brazil. Το κόστος της θα μπορούσε να συγκριθεί με προϋπολογισμό προγράμματος της NASA, αλλά φαίνεται πολύ καλή και αποτελεσματική. Το καλό νέο είναι ότι καλύπτεται από το ταμείο. Ίσως και 100%. Θα μάθω λεπτομέρειες, θα την κάνω και μετά θα μασήσω επιδεικτικά, σε live στο youTube, το πιο σκληρό και μελωμένο παστέλι που υπάρχει.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Σεπ 23, 2022 11:23 pm

200w.gif
200w.gif (33.22 KiB) Προβλήθηκε 1472 φορές
Με όλη μου την καρδιά!!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7762
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Σεπ 24, 2022 1:39 pm

Οι αληθινές ευχές, πιάνουν πάντα!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Σάβ Σεπ 24, 2022 3:33 pm

...γιατί είναι από καρδιάς!!!!!!!! :roll:

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Κυρ Σεπ 25, 2022 7:53 pm

Κώστα;;;;;;;; Πώς είναι τα πράματα σήμερα;

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7762
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Σεπ 25, 2022 9:15 pm

Πέρασα μια εφιαλτική νύχτα. Δεν κοιμήθηκα καθόλου. Καθισμένος στο αμαξίδιο (όλη τη νύχτα), πήγε 9 το πρωί όταν από την εξάντληση με πήρε για λίγες ώρες ο ύπνος σκυφτός στο αμαξίδιο. Κρεβάτι ούτε για πλάκα. Και μόνο που ξάπλωνα, με τέρμα όρθια την πλάτη (έχω ηλεκτρικό κρεβάτι), λες και το καταλάβαινε, πυροδοτείτο ο πόνος, ο οποίος δεν με άφησε ούτε λεπτό!!!!! όλη τη διάρκεια της νύχτας. Αλλά στο κρεβάτι ήταν πολύ πιο έντονος γι΄ αυτό την έβγαλα στο αμαξίδιο. Τι άλλο να πω. Μιλάω δύσκολα και όταν προσπαθώ (πάντα μονόπαντα), να πιω έστω και λίγο νερό, με το που μπαίνει στο στόμα, πεθαίνω. Τώρα έχω πλακωθεί στα tegretol, neurontin και tramal και μπορώ και σας γράφω. Τρέμω για το τι θα γίνει σήμερα το βράδυ.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Κυρ Σεπ 25, 2022 11:26 pm

Μπορεί κάτι καλύτερο να σου προσφέρει το... κοκτέιλ!!!!!!

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1089
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νευραλγία τριδύμου νεύρου: Τι είναι και τι επιλογές θεραπείας έχετε

Δημοσίευση από brazil » Κυρ Σεπ 25, 2022 11:32 pm

Ωχ ρε γ*μωτο 😢 εύχομαι να πάει καλύτερα απόψε, να ηρεμήσει 🙏

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης