Rebif αιματοκρίτης

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
Απάντηση
Νεκταρια1987
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2022 10:53 pm

Rebif αιματοκρίτης

Δημοσίευση από Νεκταρια1987 » Τρί Νοέμ 01, 2022 11:03 pm

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούρια εδώ.Εμαθα ότι έχω ΣΚΠ τον Μαϊο . Αρχές Ιουνιου κάνω rebif αλλά έχω πολλά προβλήματα ο αιματοκρίτης έπεσε 25 λευκά αιμοσφαίρια πεσμένα. Όταν κάνω την ένεση έχω πυρετό 2 μέρες κ με πολλά ντεπον. Τελικά ο γιατρός μου τώρα αποφάσισε να μου αλλάξει την θεραπεία. Εσείς έχετε θέμα με τον αιματοκρίτη κ τα λευκά;

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7763
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Rebif αιματοκρίτης

Δημοσίευση από κώστας » Τετ Νοέμ 02, 2022 12:16 pm

Για σου Νεκταρία. Με τα φάρμακα της σκλήρυνσης και όχι μόνο, κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Έκανα rebif για τέσσερα ολόκληρα χρόνια, χωρίς καμία τέτοιου είδους παρενέργεια. Εμένα μου δημιουργούσε τρομερή υπνηλία και μου καταπόνησε το συκώτι αυξάνοντας του τις τρανσαμινάσες. Πάντως ο πυρετός και το πρήξιμο στην περιοχή που κάνει κανείς την ένεση, είναι συνηθισμένες αντιδράσεις του οργανισμού, που τις παρουσιάζουν πολλοί που παίρνουν αυτό το φάρμακο.
Εφόσον όμως σε πειράζει τόσο πολύ η λήψη του, δοκίμασε μια άλλη αγωγή που θα σου προτείνει ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά. Δυστυχώς η πάθηση αυτή, θέλει τους πειραματισμούς της για να καταλήξει κάποιος στην αγωγή που του ταιριάζει. Κι΄ αυτό γιατί δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο φάρμακο γι΄ αυτήν. Οπλίσου λοιπόν με δύναμη και κουράγιο και κυρίως κράτα την ψυχολογία σου όσο πιο ψηλά μπορείς. Μην ξεκινάς προκατειλημμένα μια καινούργια αγωγή με τον φόβο μήπως κι΄ αυτή σου προκαλέσει παρενέργειες. Και να θυμάσαι πάντα ότι, η καλή ψυχολογία είναι το νούμερο ένα φάρμακο για την πάθησή μας.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Νεκταρια1987
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2022 10:53 pm

Re: Rebif αιματοκρίτης

Δημοσίευση από Νεκταρια1987 » Τετ Νοέμ 02, 2022 6:42 pm

Σας ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς ψυχολογία έχω ανεβασμένη. Είμαι ακόμα στο ψάξιμο με την θεραπεία ελπίζω να βρω την κατάλληλη...

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Rebif αιματοκρίτης

Δημοσίευση από agathan » Τετ Νοέμ 02, 2022 8:29 pm

Γεια σου! :grin:

Βρηκες το στοιχειο μου! :grin:
Κανω και εγω ιντερφερονη αλλα plegridy. Κανω απο το φθινοπωρο του 2015, αν θυμαμαι καλα, και απο τοτε καθε φορα που κανω την ενεση ειμαι χαλια για δυο μερες περιπου. Εχω υποστει και πιο σοβαρες παρενεργειες αλλα κατα κυριο λογο πυρετος και μυαλγιες.
Στις αρχες ειχα εμφανισει και αναστροφη των λευκων αιμοσφαιριων και εκανα καθε μηνα σχεδον αιματολογικες εξετασεις (στο μικροβιολογικο με ξερανε με το μικρο μου :emojis-13: ) μεχρι που πηγα σε αιματολογο που με εξετασε και ειπε οτι δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας. Ισως και για σενα να μην συμβαινει κατι το συνταρακτικο. βεβαια επικοινωνησε με τον γιατρο σου γιατι θα πρεπει να το παρακολουθειτε στενα (υποθετω πως το κανετε ηδη, αλλα επρεπε να το πω!)

Οσο για τις παρενεργειες, θα σου προτεινα τα εξης. Σταματησε τα depon, δεν θα σου κανουν τιποτα λογικα (ουτε εμενα μου εκαναν) και δοκιμασε αντι για αυτα κατι με ιβουπροφαινη, algofren, brufen ή κάτι παρομοιο. Υπαρχουν σε 3 κατηγοριες, 200/400/600mg, θα ελεγα να ξεκινησεις απο χαμηλα και να ανεβεις για να δεις ποιο δουλευει σε σενα, αλλα ειναι απολυτα λογικο να πας απ'ευθειας στο δυνατο γιατι θα εχεις ταλαιπωρηθει αρκετα και θα θες να ηρεμησεις.
Επισης, εχω δει στις αιματολογικες μου οτι εχω παντα χαμηλη βιταμινη D (βιταμινη που λεγεται οτι σχετιζεται με το ανοσοποιητικο και ισως με την σκληρυνση), και εχω παρατηρησει οτι αν εκεινες τις μερες παιρνω καποιο συμπληρωμα για την D, με βοηθαει αρκετα. Κανε μια εξεταση και δες το, ισως σε βοηθησει και εσενα :have_a_nice_day:

Αυτα μεχρι να αποφασισεις αν θα αλλαξεις αγωγη ή θα παραμεινεις στην ιδια :have_a_nice_day:

Νεκταρια1987
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2022 10:53 pm

Re: Rebif αιματοκρίτης

Δημοσίευση από Νεκταρια1987 » Τετ Νοέμ 02, 2022 11:34 pm

Ο αιματολογος λέει ευθύνεται η θεραπεία για τα λευκά κ τον αιματοκρίτη η νευρολόγος λέει ότι δεν έχει σχέση αυτό γτ η rebif δεν τα κατεβαζει μίλησα κ με την εταιρεία λένε πρώτη φορά ακούω για αιματοκρίτη. Η γιατρός μου λέει είναι νωρίς ακόμα γτ κάνω θεραπεία από τον Αύγουστο θέλει χρόνο. Όσο για την βιταμίνη D έχω κ εγώ χαμηλή. Σε ευχαριστώ πολύ ❤️❤️🥰🥰

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Rebif αιματοκρίτης

Δημοσίευση από agathan » Δευ Νοέμ 07, 2022 12:53 am

απο οτι θυμαμαι απο τον ενδοκρινολογο μου, η ιντερφερονη μπορει να επηρεασει τον θυροειδη και τα λευκα αιμοσφαιρια... δεν θυμαμαι κατι για αιματοκριτη... ισως σε εσενα να εγινε καποιο ντομινο. Να επηρεασε κατι αλλο, που χτυπησε κατι αλλο και να κατεληξε στον αιματοκριτη. ποιος ξερει; :faill:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης