Νυσταγμός

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Νυσταγμός

Δημοσίευση από brazil » Δευ Ιούλ 24, 2023 3:37 pm

Υπάρχει κάποιος με νυσταγμό εδώ; Πως το καταλάβατε; Πως τον αντιμετωπίσατε; Κάνατε μπότοξ;

Τι είναι ο νυσταγμός;
Ο νυσταγμός χαρακτηρίζεται από ακούσιες, επαναλαμβανόμενες, ρυθμικές κινήσεις των ματιών οι οποίες μπορεί να είναι αργές ή γρήγορες, οριζόντιες, κάθετες ή περιστροφικές. Συνήθως εμφανίζονται αμφοτερόπλευρα αν και σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να προσβάλουν μόνο τον ένα οφθαλμό.

Ο νυσταγμός προκαλεί μείωση της όρασης. Ασθενείς με νυσταγμό δυσκολεύονται να δούνε καθαρά. Αυτό οφείλεται στη συνεχή κίνηση των ματιών με αποτέλεσμα η εικόνα που σχηματίζεται στην ωχρά κηλίδα (εκείνο δηλαδή το σημείο του ματιού που ευθύνεται για το καλό επίπεδο όρασης) να μην είναι σταθερή, παραμένει μόνο για λίγο χρόνο σε αυτή καθώς μετακινείται συνεχώς.

Αποτέλεσμα είναι η ωχρά να βλέπει στιγμιαία μόνο και κατά συνέπεια η εικόνα που λαμβάνει ο εγκέφαλος με τη σειρά του να είναι θολή.

Υπάρχουν 2 τύποι νυσταγμού: ο συγγενής και ο επίκτητος. Ο συγγενής νυσταγμός υπάρχει από τη γέννηση ή εμφανίζεται κατά τους πρώτους μήνες ζωής.

Περίπου 1 στα 1000 παιδιά γεννιούνται με νυσταγμό ή με κάποια κατάσταση που οδηγεί στην εμφάνισή του.

Ο επίκτητος νυσταγμός εμφανίζεται αργότερα στη διάρκεια της ζωής και συνήθως σχετίζεται με νευρολογικές παθήσεις.

Τι συμπτώματα προκαλεί ο νυσταγμός.

Τα χαρακτηριστικά του νυσταγμού διαφέρουν μεταξύ ασθενών με αποτέλεσμα να διαφέρουν και τα συμπτώματα που προκαλεί αλλά και η επίδρασή του στην καθημερινή ζωή των ατόμων. Το πιο συχνό σύμπτωμα είναι η μείωση της όρασης.
Ασθενείς με νυσταγμό:
  • Χρειάζονται περισσότερο χρόνο να δούνε και να αντιδράσουν σε καταστάσεις.
  • Δυσκολεύονται να εστιάσουν σε αντικείμενα που μόλις έχουν αντιληφθεί.
  • Δυσκολεύονται να αντιληφθούν κίνηση ή να εκτιμήσουν αποστάσεις.
  • Χρειάζονται περισσότερο χρόνο στην ανάγνωση και γραφή.
  • Δυσκολεύονται να δούνε σε συνθήκες έντονου ή χαμηλού φωτός.
  • Έχουν μειωμένη περιφερική όραση και αντίληψη του βάθους.
  • Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να έχουν προβλήματα ισορροπίας κυρίως σε μη γνωστό περιβάλλον.
Ο νυσταγμός μπορεί να επιδεινωθεί σε συνθήκες κόπωσης, έντονης ανησυχίας, άγχους, ασθένειας, αλλαγής φωτισμού ή μετά λήψη φαρμάκων. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα περαιτέρω μείωση της όρασης.

Ασθενείς με επίκτητο νυσταγμό συχνά έχουν την αίσθηση συνεχούς περιστροφής των αντικειμένων γύρω τους. Αυτό δημιουργεί προβλήματα προσανατολισμού και ισορροπίας καθώς αντιλαμβάνονται τον κόσμο να περιστρέφεται συνεχώς.

Σε αρκετές περιπτώσεις, ασθενείς με νυσταγμό υιοθετούν μία στροφή ή κλίση της κεφαλής στην προσπάθειά τους να δούνε καλύτερα. Αυτό οφείλεται σε σχετική βελτίωση ή και εξαφάνιση του νυσταγμού σε κάποια ορισμένη βλεμματική θέση με αποτέλεσμα τη βελτίωση της όρασης στη θέση αυτή (ζώνη ηρεμίας).

η πηγή για τον νυσταγμό είναι από ΕΔΩ


Βίντεο (στα αγγλικά) που δείχνει ασθενή με νυσταγμό λόγω ΠΣ:

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Νυσταγμός

Δημοσίευση από agathan » Τρί Ιούλ 25, 2023 12:57 am

Εδώ και ένα χρόνο περίπου έχω πρόβλημα στο δεξί μου μάτι γιατί όλα "τρεμοπαίζουν". Έχω φτάσει στο σημείο όταν θέλω να δω κάτι κάπως καλύτερα να κλείνω το δεξί και να προσπαθώ μόνο με το αριστερό. (δεν τα καταφέρνω πάντα γιατί έχω πρόβλημα και στα δύο οπτικά νεύρα)

Τώρα έμαθα ότι έχει όνομα και τι ακριβώς γίνεται! Μάλλον το έχω σε κάποιο ελαφριά μορφή γιατί δεν είναι τόσο έντονο όσο είναι στην περιγραφή.

Ευχαριστώ!!! :dizzy:

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νυσταγμός

Δημοσίευση από brazil » Τρί Ιούλ 25, 2023 12:43 pm

Agathan υπάρχουν λύσεις πάντως για τον νυνταγμό καταλαβαίνω - αν και το botox θα πρέπει να επαναλαμβάνεται, τουλάχιστον αν είναι θα φαινόμαστε πάντα νεότατοι :emojis-19:

Αισθάνεσαι κάτι από τα παρακάτω:
πως δεν μπορείς να εστιάσεις;
να πονάς εκεί στα φρύδια σα να αλληθόριζες για ώρα;
σε έχεις πιάσει να γέρνεις μόνιμα το κεφάλι προς μια μεριά;
νομίζεις συχνά πως δεν βλέπεις καλά λες και τα γυαλιά σου να είναι λερωμένα (ακόμα και ενώ μόλις τα έχεις καθαρίσει);

Αυτά δεν είναι κάποια επιστημονική μέθοδος που αποδεικνύουν νυσταγμό, απλώς περιγράφω τι αισθάνομαι εγώ, που όμως έχω επίσης ημικρανίες, μικροβλάβες στα οπτικά νεύρα και βλεφαροσπασμό. Αυτό που αλληθωρίζω η αίσθηση του πόνου λες και κοιτούσα και με τα δύο μάτια τη μύτη για πολύ ώρα, είναι σίγουρα αρκετά ενοχλητικό! Αν το νιώθεις κι εσύ θα ήταν ωραία να ανταλλάσσαμε τρόπους που έχουμε βρει και μας βοηθάνε.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νυσταγμός

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τρί Ιούλ 25, 2023 11:34 pm

Βλεφαροσπασμός συχνά εδώ και χρόνια. Δυσκολία εστίασης αρκετά συχνά τώρα τελευταία. Όσο για τα γυαλιά, άσ' τα να πάνε... Τα 'χω κάνει και πολυεστιακά! Δεν τα μπορώ καθόλου και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί... Μάλλον είναι ο νυσταγμός. Παλιά φορούσα συνέχεια φακούς, τώρα δεν το τολμώ πια. @onion14@
Ευχαριστούμε, Brazil! :emojis-4:

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νυσταγμός

Δημοσίευση από brazil » Τετ Ιούλ 26, 2023 1:55 am

Δεν είμαι σίγουρη παιδιά γιατί σήμερα πήρα miorel που είναι για τον βλεφαροσπασμό και ένιωσα καλύτερα, εστιάζει το βλέμμα μου πάλι. Πρέπει να πάω ξανά νευρολόγο να μου πει και να μου γράψει φάρμακα. Οπότε πιθανόν αυτά τα συμπτώματα που έγραψα παραπάνω να είναι από τον βλεφαροσπασμό τελικά.

Πάντως συζήτησα με συγγενικό μου πρόσωπο που έχει και τα δύο (και νυσταγμό και βλεφαροσπασμό -υπέροχο σόι) και στον νυσταγμό μου περιέγραψε αυτό που λέει ο agathan, πως τρεμοπαίζει η εικόνα. Αλλά στον βλεφαροσπασμό δυσκολεύεται και να κοιμηθεί επίσης, εγώ ας πούμε όταν ξαπλώνω, ενώ παίζουν τα μάτια, μπορώ να κοιμηθώ. Ευτυχώς οι εξάρσεις του βλεφαροσπασμού είναι (ακόμα) σπάνιες και απ' ότι καταλαβαίνω, ήπιες στην περίπτωσή μου.

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Νυσταγμός

Δημοσίευση από agathan » Τετ Ιούλ 26, 2023 8:29 pm

Πήγα σχετικά πρόσφατα σε οφθαλμίατρο, πριν 3 μήνες περίπου, και εκτός από το κορυφαίο ότι τα οπτικά μου νεύρα είναι στο 1/4 από το κανονικό πάχος, του είπα ότι τρεμοπαίζει το μάτι μου και μου είπε ότι δεν βλέπει κάτι στο βλέφαρο οπότε είναι καθαρά νευρολογικό.

Άρα έχω μόνο τον φίλο μας τον νυσταγμό :nose_pick:
Τώρα για μένα είναι αυτά που είπα και πριν, τρεμοπαίζουν όλα, δεν μπορώ να εστιάσω από το ένα μάτι, και πολλές φορές κλείνω το δεξί για να μπορέσω να δω καθαρά με το αριστερό.

Θέλω όταν ξαναδώ την νευρολόγο να το συζητήσουμε και να μου πει τι μπορώ να κάνω (ελπίζω να μην μου πει οτι δεν γίνεται τίποτα :emojis-23: ).
Προς το παρόν ρίχνω φυσικά δάκρυα και στα δύο μάτια κάθε βράδυ, όχι ότι προσφέρουν τίποτα αλλά να λέω ότι κάτι έκανα :grin:

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νυσταγμός

Δημοσίευση από brazil » Πέμ Ιούλ 27, 2023 12:58 am

Συζήτησέ το εννοείται, ξέρω κάνουν μπότοξ, ίσως να υπάρχει και κάποιο φάρμακο; Ενημέρωσέ μας ό,τι είναι και εύχομαι ολόψυχα να νιώσεις καλύτερα ή και να φύγει εντελώς!

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νυσταγμός

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Ιούλ 28, 2023 12:01 am

Δύναμη, Agathan! Προσοχή: Δεν είναι συμβουλή όπως των... ξένων! Είναι για την καθημερινή μας μάχη ενάντια στην καριολάιν :emojis-16:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης