Πρησμένα πόδια

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7664
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Πρησμένα πόδια

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Οκτ 21, 2017 2:04 pm

Απόρροια της ακινησίας, είναι το πρήξιμο των ποδιών. Έχω ακολουθήσει κάποιες γενικές οδηγίες και συμβουλές, χωρίς όμως κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Έχω δοκιμάσει Daflon, antistax, ποδόλουτρο με αλάτι και κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης. Το πρήξιμο δεν υποχωρεί τελείως, ιδιαίτερα το καλοκαίρι που λόγω ζέστης οι φλέβες διαστέλλονται και το πρόβλημα είναι εντονότερο. Καρδιολογικό πρόβλημα δεν υπάρχει (τσεκαρισμένο), είναι αποκλειστικά λόγω ακινησίας. Κάποιος που αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα, μήπως έχει να προτείνει κάτι παραπάνω;
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Πρησμένα πόδια

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Οκτ 21, 2017 2:22 pm

Το καλοκαιρι παιρνω κι εγω daflon. Αυτο που μ βοηθαει αρκετα ειναι η ανυψωση των ποδιων. Δεν τα αφηνω κρεμασμενα ολη τη μερα, τα απλωνω σε μια καρεκλα να βρισκονται τεντωμενα ή στο αναπηρικο κρεβατι, ανασηκωνω το κατω μερος των ποδιων. Πολλες φορες με παιρνει ο υπνος σ' αυτη τη σταση. Επισης με βοηθαει και το ποδηλατο παθητικης/ενεργητικης γυμναστικης (χορηγειται απο το ταμειο). Και ενα τελευταιο που με βοηθαει πολυ ειναι, οταν στεκομαι ορθια, να ανασηκωνομαι στις μυτες των ποδιων και να ανεβοκατεβαινω (αν μπορεις να το κανεις).
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7664
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Πρησμένα πόδια

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Οκτ 21, 2017 2:27 pm

Πολύ ενδιαφέρον το τελευταίο. Δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω, θα το προσπαθήσω όμως στον ορθοστάτη.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Πρησμένα πόδια

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Οκτ 21, 2017 2:49 pm

Στον ορθοστατη εγω δεν μπορω γιατι η ασφαλεια που εχει κατω απο τα γονατα περιοριζει τις κινησεις. Το ανεβοκατεβασμα στις μυτες το κανω οταν στεκομαι μονη μου, στηριζομαι βεβαια καπου.
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7664
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Πρησμένα πόδια

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Οκτ 21, 2017 2:55 pm

Θα το επιχειρήσω!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης