Τα νέα μου

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
Απάντηση
greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Τα νέα μου

Δημοσίευση από greekinGermany » Παρ Απρ 21, 2017 4:12 pm

Λοιπόν, σήμερα είχα ραντεβού με νευρολόγο εδώ στη Γερμανία. Ο σκοπός ήταν να πάω όλα τα χαρτιά μου μαγνητικές κτλ, να ξεκινήσω από κάπου, να μου γράψει φάρμακα, φυσιοθεραπείες κτλ. Πρώτη φορά πολύ κουβέντα, τσέκαρε τα πάντα, πάμε και στην εξέταση, τα κλασσικά των νευρολόγων. Εν το μεταξύ από το Γενάρη έχω μουδιάσματα στο χέρι και πόδι, σύμφωνα με το νευρολόγο στην Ολλανδία, είναι από παλιά ώση θα περάσουν με τον καιρό μια και δεν έδειξε η μαγνητική που έκανα ενεργές εστίες. Ο Γερμανός πάλι νευρολόγος φρίκαρε, είναι δυνατόν τόσους μήνες να να μην κάνει τίποτα. Οπότε με τούτα και με εκείνα ο καλός τούτος κύριος από βδομάδα κορτιζόνη τριήμερο σχήμα να περάσουν αυτά τα μουδιάσματα, εξετάσεις τα πάντα, αίματος, βιταμίνες, μαγνητική και καλή μας αρχή στη Γερμανία :emojis-1: :emojis-1:
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Τα νέα μου

Δημοσίευση από agathan » Παρ Απρ 21, 2017 8:17 pm

ωραια περνας εκει στην εξοχη! αυτο βλεπω! :emojis-11:

νομιζω παντως οτι ο Γερμανος ειναι καπως υπερβολικος με τα μουδιασματα σου. η μαγνητικη δεν εδειξε τιποτα, οποτε ενεργη φλεγμονη που να ειναι εμφανης δεν υπαρχει, δεν υπαρχει φοβερος λογος να επαιρνες κορτιζονη.
και που θα σου δωσει, πιθανον να σε βοηθησει, αλλα δεν νομιζω οτι θα δεις τεραστια διαφορα... δες πως θα παει και πες μας :grin:

greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Re: Τα νέα μου

Δημοσίευση από greekinGermany » Παρ Απρ 21, 2017 8:56 pm

Επειδή με ζορίζει αρκετά στο περπάτημα, θεωρεί ότι πρέπει να κάνουμε ένα τριήμερο σχήμα και επίσης η μαγνητική δεν είναι ευαγγέλιο, όσο η κλινική εικόνα. Επίσης δεν ξέρει αν η μαγνητική που έκανα πόσο αξιόπιστο είναι το μηχάνημα κτλ κτλ. Αλλά ωραίος τυπάκος, μια ώρα μπλά μπλά, εξέταση λεπτομερέστατη, φυσιοθεραπείες όσες θέλω, άντε να δούμε :emojis-1: :emojis-1:
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Τα νέα μου

Δημοσίευση από agathan » Παρ Απρ 21, 2017 11:19 pm

για να θεωρηθει ωση αυτο που εχεις εμφανισει στην κλινικη σου εικονα, πρεπει να υπαρχουν αναλογα αποτελεσματα στην μαγνητικη. αλλιως, (σε καποιον με σκληρυνση) θεωρειται οτι ειναι καποιο "μινι επισοδειο", που ισως να οφειλεται σε παλιοτερη ωση ή σε κατι παρα πολυ μικρο που δεν επιασε ο μαγνητικη. γενικοτερα θεωρειται ως κατι το μικρο/αμελητεο (μεχρι νεωτερας), οποτε το να παρει κανεις κορτιζονη δεν ειναι υποχρεωτικο και ειναι στην κριση του γιατρου με το τι βλεπει στον ασθενη.
Αυτα που σου λεω ειναι κατα κυριο λογο απο δω:
https://www.amazon.com/Introduction-Cli ... 0190467193

τωρα για τα σφαλματα του τομογραφου, εχει να κανει με τον μαγνητη ποσο δυνατος ειναι και με ανθρωπινα λαθη. απο κει και περα δεν ξερω να σου πω, αλλα γι'αυτο ζητανε (εκει λογικα εχουν ολο το ιστορικο) τις προηγουμενες μαγνητικες για να αποφυγουν τυχον λαθη.

παντως εκει ειναι το θεμα, να νιωθεις ανετα με το γιατρο και να του εχεις εμπιστοσυνη :grin: :grin:

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Τα νέα μου

Δημοσίευση από Βίκυ » Σάβ Απρ 22, 2017 7:05 pm

greekinGermany ευχομαι να συνελθεις συντομα
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: Τα νέα μου

Δημοσίευση από MARINA » Σάβ Απρ 22, 2017 8:18 pm

Κι εγώ το ίδιο greekingermany!!!
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Γιάννης
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2017 5:56 pm

Re: Τα νέα μου

Δημοσίευση από Γιάννης » Σάβ Απρ 22, 2017 8:22 pm

Υπομονή

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες