Ώση και πάλι ώση

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
Tom80
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 2:58 pm

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Tom80 » Κυρ Σεπ 16, 2018 5:26 pm

Με την υπάρχουσα γνώση για τον ρόλο της βιταμίνης D στην ΠΣ, θεωρώ εγκληματικό ασθενής με ΠΣ να μην λαμβάνει καθημερινά τουλάχιστο 4.000 IU βιταμίνης D3. Η καθημερινή λήψη 4.000 IU βιταμίνης D3 είναι απολύτως ασφαλές όριο, σύμφωνα με την EFSA, για όλο τον πληθυσμό.

Το θέμα είναι ότι οι νευρολόγοι δεν γνωρίζουν για την βιταμίνη D, προφανώς θεωρούν ότι δεν είναι της ειδικότητας τους. Δεν θα έπρεπε όμως να διαβάσουν? Ή τουλάχιστο να παραπέμπουν του ασθενείς στην αρμόδια ειδικότητα τους ενδοκρινολόγους? Ορισμένοι νευρολόγοι είναι τόσο αλήτες που απειλούν τους ασθενείς με υπερασβέστωση!!!!

Προσωπικά μέτρησα την D και είχα 17 ng/mL με φυσιολογικές τιμές >30 ng/mL , πήγα σε ενδοκρινολόγο. Το πρώτο που μου είπε είναι να λαμβάνω την βιταμίνη D βράδυ. Η ώρα λήψης είναι υψίστης σημασίας. Μόνο βράδυ λίγο πριν τον ύπνο.
H Βιταμίνη D άλλαξε πραγματικά την ζωή μου παίρνω Βιταμίνη D3 (4000 ΙU)-Lamberts από Σεπτ. 2016. Την μετράω κάθε τρίμηνο μαζί με παραθορμόνη και ασβέστιο. Η Βιταμίνη D3 βοήθησε στο θέμα της ενέργειας, στο brain-fog (το εξαφάνισε!!) και επέστρεψε την χαμένη μου οξυδέρκεια. I got my mind back!!!
Επίσης θέλω να αναφέρω ότι μέτρησα την D3, στο πλαισιο του 3μήνου ήταν 46,2 ng/mL κατόπιν έπαθα λοίμωξη του αναπνευστικού, πήρα αντιβίωση έγινα καλά μετά από 10 ήμερες και από περιέργεια ξαναμέτρησα την D3. Ξέρετε πόσο ήταν? μόνο 16 ng/mL, αυτό σημαίνει ότι ο οργανισμός μου κατά τη διάρκεια της λοίμωξη του αναπνευστικού, χρειάστηκε και κατανάλωσε μεγάλη ποσότητα από την αποθηκευμένη D3.Ευτυχώς είχα αποθέματα!!!. Εάν δεν είχα?
Το μόνο που θέλει προσοχή, είναι το ασβέστιο. ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΓΑΛΑΚΤΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΙΚΡΑ ΨΑΡΙΑ (Π.Χ ΓΑΥΡΟΣ, ΑΘΕΡΙΝΑ, ΜΑΡΙΔΑ).
ΒΙΚΥ περαστικά με την υπότροπη. Προσωπικά πιστεύω πως αν είχες την Βιταμίνη D (25-ΟΗ)ολική > 50 ng/mL θα είχες αποφύγει την υπότροπη. Γρήγορη ανάρρωση.
Ντιανα εσύ που είσαι στη δευτεροπαθή και δεν παίρνεις κάποιo φάρμακο και έχεις την D στο 10,1 ng/mL γιατί δεν εφαρμόζεις το πρωτόκολλο Coimpra (υψηλές δόσεις βιταμίνης D)? Τι έχεις να χάσεις?
https://www.facebook.com/pages/category ... 650680275/
https://www.facebook.com/groups/248517068633042/

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Βίκυ » Κυρ Σεπ 16, 2018 7:00 pm

tom ευχαριστώ για τα περαστικά
Είναι "λίγη" η d3 που παίρνω δηλαδή
Να επισκευθω ενδοκρινολόγο;
Αυτό για το βράδυ δεν μου το είπε...
Απο αύριο θα το εφαρμοσω
Τώρα,για τα γαλακτοκομικα και τα ψάρια που ειπες,όσο παίρνω d3 να αποφεύγω όσα αναφερεις ή γενικά;
Γιατί προσοχή; Τι θα συμβεί;;
Ρωταω επειδή χωρίς γιαούρτι δεν ζω και τον γαυρο τον τρώω με το κόκαλο
Και κάτι ακόμη: για πόσο καιρό να πάρω d3;
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Tom80
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 2:58 pm

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Tom80 » Κυρ Σεπ 16, 2018 8:29 pm

Βίκυ,
Τα 1.200 IU που παίρνεις είναι απελπιστικά λίγα απόδειξη ότι έχεις μόνο 11,5 ng\mL βιταμίνης D στον οργανισμό σου.
Ναι φυσικά να πας σε ενδοκρινολόγο.
Ο ρόλος της βιταμίνης D είναι να βοηθήσει την απορρόφηση του ασβεστίου. Αν κάποιος παίρνει μεγάλες δόσεις βιταμίνης D η απορρόφηση του ασβεστίου είναι αντίστοιχα μεγαλύτερη, οπότε υπάρχει κίνδυνος υπερασβέστωσης. Οι φυσιολογικές τιμές του ασβεστίου είναι 8,2 -10,6 mg/dl, αν το ασβέστιο >10,6 mg/dl = υπερασβεστωση.
Τα γαλακτοκομικά και ειδικά το σκελετικό σύστημα των μικρών ψαριών έχουν πολύ ασβέστιο και το ποιο άμεσα αφομοιώσιμο οπότε πρέπει να αποφεύγονται όσο παίρνεις D3.
Τώρα για το πόσο χρόνο να παίρνεις D3, η απάντηση της ενδοκρινολόγου μου ήταν μέχρι να φτάσει 90-95 ng\mL. 2 χρόνια που παίρνω κάθε βράδυ την έφτασα μέχρι 63 mg/dl ακόμα και το καλοκαίρι.
Να είσαι καλά

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Βίκυ » Κυρ Σεπ 16, 2018 8:48 pm

Ευχαριστώ πολύ!!!!
Μόλις βάλω μια σειρά στο πόδι, θα πάω σε ενδοκρινολογο
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από κώστας » Δευ Σεπ 17, 2018 8:48 am

Tom, εξαιρετική πληροφόριση. Ευχαριστούμε.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από κώστας » Πέμ Σεπ 20, 2018 11:01 am

Tom, μια ερώτηση.
Είπες η ενδοκρινολόγος σου πρότεινε να παίρνεις D μέχρι να την φτάσεις 90 - 95. Το όριο μεν πρέπει νάναι > 30, αλλά με τόσο παρατεταμένη λήψη D, δεν υπάρχει κίνδυνος ασβέστωσης; Αρκεί η αιματολογική εξέταση κάθε τρίμηνο για να παρακολουθείς το ασβέστιο; Αν βρεθεί ανεβασμένη η τιμή του, αρκεί η διακοπή της λήψης D για να επανέλθει ο οργανισμός;

Υγ. Επειδή το θέμα με την D, έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον και σημαντικότητα, προτείνω να δημιουργηθεί σχετική θεματική και να μεταφερθούν εκεί οι συζητήσεις.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Tom80
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 2:58 pm

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Tom80 » Παρ Σεπ 21, 2018 3:35 pm

Γεια σου Κώστα,
Η πρόταση της ενδοκρινολόγου, για 90-95 ng\mL είναι αποκλειστικά για μένα ως ασθενής με ΠΣ. Για έναν υγιή το όριο >30 ng\mL είναι αρκετό.
Με παρατεταμένη λήψη D, δεν υπάρχει κίνδυνος υπερασβεστιαιμίας έκτος αν εισάγεις (μέσω της διατροφής ή με συμπληρώματα) στον οργανισμό σου ταυτόχρονα μεγάλες ποσότητες ασβεστίου. Έχω μιλήσει με διάφορους ασθενείς με ΠΣ (από Ελλάδα και εξωτερικό) που εφαρμόζουν το πρωτόκολλο Coimbra, στο οποίο ξεκινάς με 35.000 IU και μετά συνεχίζεις με 10.000 IU βιταμίνης D για περισσότερο από 2 χρόνια και έχουν φτάσει την βιταμίνη D στον οργανισμό τους στα 250 ng\mL!!! και δεν έχουν πάθει υπερασβεστιαιμία. Αντίθετα, εξαφάνισαν τις ώσεις τους!!!. Εγώ είμαι μονό στα 4.000 IU. Η καθημερινή λήψη 4.000 IU βιταμίνης D3 είναι απολύτως ασφαλές όριο, σύμφωνα με την EFSA :

https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2813

κατεβάζεις το pdf και σελίδα 18, πίνακας 4.5 βλέπεις ότι η ανωτάτη ανεκτή δόση βιταμίνης D για ενήλικα είναι τα 100 μg/day (για τη μετατροπή 1 μg = 40 IU) συνεπώς 4.000 IU. Το όριο αυτό βγήκε μετά από αξιολόγηση μελετών, με σκοπό την ελαχιστοποίηση της πιθανότητας υπερασβεστιαιμίας.
Η αιματολογική εξέταση κάθε τρίμηνο για να παρακολουθείς το ασβέστιο είναι υπεραρκετή. Οι φυσιολογικές τιμές του ασβεστίου είναι 8,2 -10,6 mg/dl, 2 χρόνια που παίρνω D, μετράω το ασβεστίο και παίρνω πάντα τιμές 9,4-9,6 mg/dl και όταν διαγνώστηκα ήταν στα 9,5 mg/dl. Εάν τώρα το μετρήσω και είναι κοντά στο 10,6 mg/dl θα επικοινωνήσω με την ενδοκρινολόγο και πιθανά να κόψω (προσωρινά) τη βιταμίνη D. Τώρα αν το ασβέστιο υπερβεί τα > 10,6 mg/dl = Υπερασβεστιαιμία θα εμφανίσω συμπτώματα όπως ναυτία, κούραση, αρρυθμίες, κατάθλιψη κ.α. Προσωρινά μόνο θετικά βλέπω!!!
Να είσαι γερός

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Σεπ 21, 2018 4:39 pm

Σε υπέρ ευχαριστώ για την απάντηση Tom.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης