Ώση και πάλι ώση

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από greekinGermany » Τετ Σεπ 12, 2018 10:57 am

Αυτή η κυρία που συζούμε μαζί της δεν λέει να με ξεχάσει, μια ωραιότατη ώση και τριήμερο κορτιζόνης να στανιάρουμε. Ευτυχώς με πιάνει αμέσως και από την πρώτη μέρα, είναι καλύτερα. Ερώτηση με τα φρούτα τι γίνετε μπορούμε να τρώμε γλυκά φρούτα? Έκοψα αλάτι, γλυκά και θα προσέχω μέχρι να τελειώσω και τα χάπια, αλλά ζορίζομαι χωρίς φρούτα.
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Ντιανα » Τετ Σεπ 12, 2018 1:00 pm

Παλι ωση βρε βαγγελη;;;; :dizzy:
Κουραγιο φιλε! :have_a_nice_day:
Αμαν πια.... :dizzy:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από agathan » Τετ Σεπ 12, 2018 1:26 pm

στην πρωτη ωση ειχα παρει κορτιζονη για ενα μηνα περιπου :nose_pick: :dizzy:

ειχα ρωτησει τον γιατρο το ιδιο πραγμα και γω γιατι τα ειχα κοψει ολα και δεν παλευοταν... μου ειχε πει 1 φρουτο την ημερα αλλα οχι μπανανα. :nose_pick:
δεν ειχα ρωτησει γιατι οχι μπανανα, αλλα υποθετω οτι επειδη εχει καλιο και η κορτιζονη αλλαζει τα φωτα στα καλια-νατρια :grin: :nose_pick:

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Βίκυ » Τετ Σεπ 12, 2018 5:10 pm

Βαγγέλη ,αυτό που λέει ο agathan ξέρω...
Εκτός την μπανάνα... δεν το ήξερα....
Να φύγει γρήγορα η ωση και να μην ξαναγυρίσει
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από agathan » Τετ Σεπ 12, 2018 5:23 pm

νομιζεις το θυμομανε εγω;;; :grin:
θυμομουν οτι κατι μου χε πει να μην κανω... αλλαααα τιιιι... :emojis-12: :emojis-12: :emojis-12:

γιαυτο στελνεις email στο γιατρουκο και σου απανταει και τα εχεις εκει και περιμενουν ποτε θα χρειαστεις διαφωτιση :grin: :grin: :emojis-12:

Tom80
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 2:58 pm

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Tom80 » Πέμ Σεπ 13, 2018 4:49 pm

Φίλε Βαγγέλη περαστικά.
Γρήγορη και ταχεία ανάρρωση.

Φρούτα χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη (π.χ. μήλο, μπανάνα (άγουρη), μούρα, κεράσια, νεκταρίνια, πορτοκάλια, ροδάκινα, αχλάδια, δαμάσκηνα) όχι μονό δεν απαγορεύονται άλλα επιβάλλονται.

Βασικά η κορτιζόνη παρεμποδίζει τη δράση της ινσουλίνης που ρυθμίζει το σάκχαρο. Όποτε ο περιορισμός της κατανάλωσης αμυλούχων τροφών (Ζυμαρικά, πατάτες , ρύζι) είναι αναγκαίος, αλλά δεν χρειάζεται να τα κόψεις εντελώς, απλά με μέτρο. Καλό είναι ότι τρως να βάζεις και λίγο κανέλα που έχει ινσουλινοδιεργετική δραση (αυξάνουμε την παράγωγη ινσουλίνης που μας την κατέβασε η κορτιζόνη). Η κανέλα να είναι Κεϋλάνης (να το γράφει) και όχι Κασσία (Κινέζικη). Αν είναι Κασία να μην ξεπερνα το 0,5 gr/day.
Άγγελε προφανώς ο γιατρός, σου είπε όχι μπανάνες διότι οι ώριμες έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Οι άγουρες μπανάνες όμως εκτός από τον χαμηλό ΓΔ έχουν πολύ κάλιο και καθόλου Νάτριο. Το κάλιο ρυθμίζει την αρτηριακή πίεση.
Η επιτυχία ή μη της διατροφής στην περίοδο που κάποιος παίρνει κορτιζόνη είναι μετρίσιμη.
Αν ο ασθενής καταναλώσει μεγαλύτερη ποσότητα υδατανθράκων = πρήζεται στο λαιμό (παροδικό είναι) στην περιοχή κάτω από το σαγόνι συνήθως δεξιά
Αν ο ασθενής καταναλώσει μεγαλύτερη ποσότητα νατρίου η αρτηριακή του πίεση χτυπάει κόκκινο.
Βαγγέλη θέλω να σε ρωτήσω αν σου μέτρησαν την βιταμίνη D ? έχω διαβάσει ότι σε περιόδο ώσεων η d είναι σχεδόν ανύπαρκτη!!!. Στα Ελληνικά νοσοκομεία δεν την μετράνε ποτέ.
Να είσαι γερός

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από MARINA » Πέμ Σεπ 13, 2018 6:54 pm

Περαστικά σου Βαγγέλη...Πάλι ωση...Να ανακαμψεις σύντομα εύχομαι...Τομ πάντα άψογα και υπεύθυνα ενημερωμένος!!Μπράβο σου! @onion20@
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από greekinGermany » Πέμ Σεπ 13, 2018 8:19 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τη βοήθεια παιδιά. Γενικά με τη διατροφή και κορτιζόνη δεν το θεωρούν και μεγάλη υπόθεση, εξετάσεις αίματος πριν φυσικά να ξεκινήσεις και όσο κρατάει η κορτιζόνη και τα χάπια, να αποφύγω την ζάχαρη και το αλάτι όσο γίνεται, μετά κανένα θέμα. Τώρα τη βιταμίνη D, παίρνω καθημερινά 1000 μονάδες με υπόδειξη του νευρολόγου και κάνω μέτρηση μια φορά το χρόνο χειμώνα πάντα σε Β12 και D.
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Σεπ 15, 2018 7:24 pm

Παιδια σε μενα η d ανυπαρκτη... 10,1 με οριο το 30....
Και δεν ξερω αν μπορουμε να μιλαμε για ωση στην δευτεροπαθή, παντως βρισκομαι σε επιδεινωση... :emojis-16:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Ώση και πάλι ώση

Δημοσίευση από Βίκυ » Σάβ Σεπ 15, 2018 8:19 pm

Τώρα που ρώτησε ο tom για τη d....
Και η δική μού είναι χαμηλή :Βιταμίνη D (25-ΟΗ)ολική 11,5ng\mL
Εχω ξεκινήσει συμπλήρωμα :βιταμίνη d3 1200IU την ημερα
Επί αυτού βέβαια χρωστάω μια μεγαααααλη ενημέρωση,αλλά είμαι σε υποτροπή
Η υπαισθησια στα χέρια και τις πατούσες....υποτροπή ηταν/είναι
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης