Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Για οποιαδήποτε ερώτηση για τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, για οποιαδήποτε υποτροπή και ώση.
Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από Βίκυ » Δευ Σεπ 17, 2018 7:30 pm

Αποφασισα να σας γραψω τα νεα μου...
Ειναι πολλα και θα σας κουρασω...θελω ομως να σας τα αναφερω γιατι: 1ον θα σκασω και 2ον θα ενημερωσω συνασθενεις
Εφτιαξα καφε και αρχιζω
Ολα αρχισαν τον Απριλιο,ισως καποιοι θυμαστε την υπαισθησια στις παλαμες μου...
Ηταν τοσο ενοχλητικο το συμπτωμα που πονουσαν τα δαχτυλα μου οταν κρατουσα το στυλο για να γραψω.
Ηταν η προοδος του εξαμηνου και ετσι θυμαμαι τον μηνα
Πηγα σε νευρολογο,οχι σε αυτην που με παρακολουθει,αλλα σε καποια εδω στην πολη μου.Με εξετασε,μου ειπε πως δεν θεωρει πως εχει σχεση με την ms και μου εγραψε μαγνητικη αυχενα η οποια δεν εδειξε κατι .Ιδιες εστιες ,καμια ενεργη αρα ,μου ειπε, ειναι αυχενικο.Μου εδωσε και λιγη κορτιζονη ωστε να συνελθω γρηγορα γιατι στο μεταξυ ειχε περασει αρκετος καιρος και η υπαισθησια με ειχε κουρασει....πολυ.Σε λιγες μερες υποχωρησε τελειως.
Αρχες Ιουλιου και ενω παρακολουθω μια ομιλια,νιωθω τα δαχτυλα του δεξιου μου ποδιου να παγωνουν.Ειχε πολυ δυνατο κλιματισμο η αιθουσα και υπεθεσα πως εκει οφειλοταν.Οταν τελειωσε η ομιλια πηγα για καφε,ομως μεχρι να φτασω εκει που ηθελα δυσκολευτηκα πολυ...την επομενη μερα ξεκινησε η ιδια υπαισθησια στα πελματα.Ακριβως η ιδια αισθηση ομως δυσκολευομουν να περπατησω οσο περνουσαν οι μερες και πονουσαν τα πελματα και τα δαχτυλα
Αφου λοιπον η νευρολογος ειπε αυχενα τονιζοντας πως αν χειροτερεψω θα χρειαστω νευροχειρουργο,χειροτερεψα σκεφτηκα και πηγα σε νευροχειρουργο.
Ο γιατρος μετα απο την εξιστοριση μου,την μαγνητικη και την κλινικη εξεταση απεκλεισε το αυχενικο κατηγορηματικα και μου ειπε:ms ,πηγαινε στη γιατρο σου τωρα αφου κανεις και μια μαγνητικη εγκεφαλου.
Η γιατρος μου ομως ,οταν της ζητησα να με δει μου ειπε πως εχει πνευμονια και ειναι αδυνατον .Μιλησαμε στο τηλ.της εξηγησα οτι συνεβαινε και ποτε ξεκινησαν ολα,της εδωσα και τα αποτελεσματα των μαγνητικων(στο μεταξυ εκανα και εγκεφαλου) και μου ειπε:Βικυ,ειναι ωση.Μολις συνελθω λιγο, ακομη και αν δεν κανω ιατρειο, θα ερθεις να σε δω.Δεν ειναι επειγον ωστε να σε στειλω αλλου εκτος αν θελεις εσυ οποτε και θα γινει.
Οχι,ειπα και περιμενα.Στο μεταξυ εχουμε φτασει αρχες Αυγουστου....οπου και σπαω το ποδι μου :emojis-23: :emojis-19:
Μου φαινονται τοσο αστεια τωρα που σας τα αφηγουμαι,ειλικρινα γελαω :emojis-19:
Επειδη πολλα ειπα και θα σας κουρασα,φτανω στο ρεζουμε
Πηγα στη νευρολογο πριν 2 περιπου εβδομαδες,ομως λογω ναρθηκα δεν εγινε εξεταση.
Επειδη το ποδι μου εσπασε χωρις να πεσω-στραβοπατησω-χτυπησω,εκανα ελεγχο για οστεοπορωση,επιπεδα d-ασβεστιου και καποια ακομη που δεν θυμαμαι.Αρχη οστεοπενιας και ελλειψη d.Λαμβανω d...
Το ποδι μου εσπασε λογω της υποτροπης,ατονισαν οι μυες και καταπονηθηκαν λογω λανθασμενης αισθησης...
Η γιατρος μου ομως μου ειπε να σκεφτω σοβαρα την εναρξη αγωγης
Γιατι,ρωτησα,τοσα χρονια ειμαι καλα;;;;
Ανησυχω μηπως ξυπνησε,απαντησε
Μου ειπε για 4 αγωγες αν θυμαμαι καλα,να σκεφτω,να ψαξω,να συζητησουμε και να αποφασισω
Ολα αυτα οταν το ποδι θεραπευτει.Κορτιζονη δεν μου εδωσε γιατι η υπαισθησια εχει υποχωρησει κατα 90% και φυσικα επειδη εχω σπασμενο οστο.
Αυτα νομιζω,αν θυμηθω η προκυψει κατι θα το προσθεσω
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από Ντιανα » Δευ Σεπ 17, 2018 10:57 pm

Βικουλα μου, ευχομαι ολα να πανε καλα και να ξανακοιμηθει η απαισιοτατη...
Πφφφφφ.....στεναχωρηθηκα....
Φιλι κοριτσαρα μου...❤
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από agathan » Δευ Σεπ 17, 2018 11:27 pm

ωραια περνας και συ στην εξοχη... :dizzy: :nose_pick:

τελικα ηταν ωση που στα εκανε ολα ε; :emojis-16:
εκεινηνα που σου πε για αυχενικο.. να μου θυμισεις να παμε να της το κανουμε καλοκαιρινο =Real mad= =Real mad= =Real mad=

πρωτον, αφου παιρνεις D καλα παμε... μονο πρεπει να σε προσεχουμε! η οστεοπενια θαρρω πως θελει μονο προσοχη, δεν ειναι τραγικη η κατασταση. ο/η γιατρος τι σου πε γι'αυτο; :nose_pick:
δευτερον, ποιες αγωγες σου ειπε η κυρα γιατρεσσα μας; εχω δοκιμασει 2 και ξερω να σου πω το κατιτις μου :emojis-11: :emojis-11: :emojis-11:

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από Βίκυ » Τρί Σεπ 18, 2018 12:04 pm

Φιλί ντιαρ :emojis-9:
agathan...
Ασε τωρα δεν μπορώ να της κάνω ανακαίνιση.... νάρθηκας,μπαστουνια...πέρασε και το καλοκαίρι... :grin:
Για την οστεοπενια τίποτα ειπαν ορθοπεδικος- νευρολόγος.Χρειάζεται βέβαια επανελεγχος του χρονου...πρεπει να περπαταω, όμως τώρα με τοσα αξεσουάρ, αδύνατον :emojis-9:
Tecfidera,plegridy,aubagio και copaxone
Μου είπε καποια πραγματα για αποτελεσματικότητα και παρενέργειες
Μου είπε να σκεφτώ,να ενημερωθω,να συζητησουμε και μετα να αποφασισω
Της είπα για όσα ξέρω απο ολους εσάς, τους συγκατοίκους μου και ότι θα το ερεύνησω πριν ξαναμιλησουμε
Γιατί να με προσέχετε με τη d????? :grin:
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από agathan » Τρί Σεπ 18, 2018 1:23 pm

γενικοτερα πρεπει να σε προσεχουμε! :grin:
προσεχουμε για να εχουμε! :emojis-11: :nose_pick:

νταξει τα δυο τα ξερω! :grin:
tecfidera δαγκωτο θα σου λεγα :nose_pick:
το θεμα ειναι πιο θα σου κατσει καλα εσενα :nose_pick:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7713
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Σεπ 18, 2018 2:30 pm

Βίκυ έγραψε:
Τρί Σεπ 18, 2018 12:04 pm
Γιατί να με προσέχετε με τη d?????
Γιατί σ΄ αγαπάμε και για να θυμηθείς τι σου έγραψε ο Tom στην εξαιρετική ενημέρωση που μας έκανε για την D, σε άλλο θέμα της ενότητας ("ώση και πάλι ώση")
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Tom80
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 2:58 pm

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από Tom80 » Τρί Σεπ 18, 2018 2:45 pm

Βίκυ πρέπει να πας οπωσδήποτε σε καλό ενδοκρινολόγο για να σου φτιάξει την d- ασβέστιο. Αν μπορείς βρες κάποιον ενδοκρινολόγο που «χτίζει» όνομα και όχι κάποιον με «χτισμένο» όνομα !!
Έσπασε το πόδι χωρίς να πέσεις? Πόσο ασβέστιο είχες?
Στον ανθρώπινο οργανισμό υπάρχει η ομοιοστασία ασβεστίου στην οποία όταν το ελεύθερο ασβέστιο πέσει κάτω από το κατώτερο όριο, τότε ο οργανισμός το «τραβάει» από τα κόκαλα (οστεοπενία). Σε εσάς τις γυναίκες η οστεοπενία είναι πιθανότερη συγκριτικά με τους άνδρες εξαιτίας της έμμηνου ρύσης.
Το ποια φαρμακευτική αγωγή θα ακολουθήσεις είναι πραγματικά joker!!!
Περαστικά

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από Βίκυ » Τρί Σεπ 18, 2018 6:14 pm

Συγκάτοικοι, το ενδιαφέρον, η αγάπη, η προσοχή σας,οι ευχες και γενικά η έννοια σας με συγκινούν και όπως ξέρετε ευσυγκινητη δεν είμαι :have_a_nice_day:
Ευχαριστώ σας :have_a_nice_day:
agathan πρός αυτή την επιλογή,τεινω.... :have_a_nice_day:
Κώστα,έχω λάβει πολύ σοβαρά τα όσα είπε ο tom σε εκείνο το θέμα αλλα και εδω,μείνε ησυχος :have_a_nice_day:

tom,το πόδι έσπασε χωρίς πτώση. Απλά περπατώντας μέσα στο σαλόνι, χωρίς να στραβοπατησω ή ότι άλλο θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι,άκουσα ενα κρατς...κάταγμα 5ου μεταταρσίου
διαγώνιο από άκρη σε ακρη :grin:
Η μέτρηση οστικής μάζας -πυκνοτητας εδειξε οστεοπενια
Ασβέστιο: 9,32mg/dL
Θα πάω σε ενδοκρινολόγο....μόλις μπει μια τάξη με το ποδι
joker....το έχω υπ όψιν
Ευχαριστώ για τα περαστικα :have_a_nice_day:

Δεν σας ανέφερα αυτό που με ανησύχησε περισσότερο από όλα:
Δεν πονεσα παρά ελάχιστα τη στιγμή που έσπασε,έβαλα πάγο και μετά όλα καλά
Είχα μια ενόχληση,τόση που με δυσκόλευε να πατήσω...απλά :nose_pick:
Στο νοσοκομείο δεν ήθελα να πάω, νόμιζα πώς ηταν ενα στραμπουληγμα
Αφού τελικά μετά απο ώρες με πήγε σχεδόν με το ζόρι το αγόρι μου και αφού είδε την ακτινογραφία η γιατρός μου λέει: απορω πως περπατατε,σας παρακαλώ πολύ καθιστε.....κάταγμα και δεν πρέπει ουτε να πατάει το ποδι σας :emojis-14:
Εγώ;;;; ρωτησα γελώντας
Τάδε σας λενε;
Ναι....
Ορίστε, δείτε
Και γυρίζει την οθόνη του υπολογιστή
Είδα ενα V στην πλάγια λήψη... :dizzy: το μετατάρσιο μου έγινε αγνωριστο
Αυτό είναι τρομακτικό, μα μηδέν πόνος;;;Βρήκα και τροπο να περπαταω;;;;;Τι είμαι πια;;;;;
:emojis-19: :emojis-19: :nose_pick: :nose_pick:
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από Βίκυ » Τρί Σεπ 25, 2018 12:34 am

Εχω ξεκινησει φυσιοθεραπειες
Πρεπει να κανω ενδυναμωση ποδια και κορμο μου ειπε ο ...θεραπευτης με τις καταλληλες ασκησεις που θα κανουμε αργοτερα
Προς το παρον μαλαξεις στο πελμα και πιεσεις -ελξεις στα δαχτυλα, ωστε να επανελθει
Νιωθω μια ανακουφιση
Περπαταω σιγα -σιγα χωρις ναρθηκα,με δυο μπαστουνια, για λιγο μεσα στο σπιτι.Μερα με τη μερα βελτιωνομαι και αυξανω βηματα
Σαλιγκαρι η προοδος ομως κατι γινεται
Νου ειπαν οι φυσιοθεραπευτες πως ισως ειχα χτυπησει το ποδι μου παλιοτερα,ακομη και πολλες φορες
Επειδη δεν εχω αισθηση πονου, μαλλον δεν το καταλαβα και μαζι με την υποτροπη που εδωσε συμπτωματα στα πελματα,εγινε το σπασιμο...αυτο το συντριπτικο καταγμααααααα :grin:
Αυτα και εις αλλα με υγεια :grin:
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Υποτροπή και άλλες ιστοριες...

Δημοσίευση από agathan » Τρί Σεπ 25, 2018 1:39 am

ποιον ειχες πλακωσει στις κλωτσιες και την ακουσε το κοκκαλο;;; ε;;; ε;;; :emojis-12: :emojis-12: :emojis-12: :emojis-12: :emojis-12:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης