Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Συζητήσεις για καινούρια φάρμακα/αγωγές για την σκλήρυνση, και για καινούρια επιστημονικά αποτελέσματα για την πάθηση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Δεκ 16, 2022 1:06 pm

Nέα έρευνα που δημοσιεύτηκε στο Annals of Clinical and Translational Neurology, εντόπισε 3 γονίδια και τις εκφραζόμενες πρωτεΐνες τους, που είναι πιθανόν να εμπλέκονται στην παθογένεση της πολλαπλής σκλήρυνσης.

Συγκρίνοντας πληροφορίες για τα γονίδια και τις πρωτεΐνες που εκφράζονται στον εγκέφαλο χιλιάδων ανθρώπων με και χωρίς πολλαπλή σκλήρυνση, ερευνητές ανακάλυψαν διαφορετικά επίπεδα έκφρασης των γονιδίων SHMT1, FAM120B και ICA1L σε εγκεφαλικό ιστό ασθενών έναντι υγιών ανθρώπων.
Η μελέτη των λειτουργιών αυτών των γονιδίων μπορεί ενδεχομένως να αποκαλύψει νέες πληροφορίες για τους μηχανισμούς που εμπλέκονται στην ανάπτυξη και εξέλιξη της νόσου.

Οι ερευνητές σημειώνουν ότι τα ευρήματα ρίχνουν περισσότερο φως στην παθογένεση της πολλαπλής σκλήρυνσης.

Πηγές:
Annals of Clinical and Translational Neurology
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Δεκ 16, 2022 1:23 pm

Ντιάνα, καλά κάνεις και το αναφέρεις, αλλά τρομάζουμε κι΄ έχουμε και παιδιά. Μέχρι τώρα ξέραμε ότι η σκλήρυνση δεν είναι γονιδιακή.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Δεκ 16, 2022 2:18 pm

Κώστα μου δυστυχώς ισχύει... Έχω μερικούς φίλους πού και κάποιος από τους γονείς τους είχε σκλήρυνση και υπάρχουν φίλοι που έχουν και τα αδέρφια τους... Δυστυχώς υπάρχει κληρονομικότητα σε πολύ πολύ μικρό ποσοστό... και εγώ έχω παιδιά και τρομάζω... Ήδη τα ενισχύω με βιταμίνη d γιατί βρίσκονται σε έλλειψη... Μόνο να ελπίζω μπορώ ότι θα τη γλιτώσουν :dizzy:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Δεκ 16, 2022 4:52 pm

Μακριά από σας τους γονείς αυτό... Τρομερά ανησυχητικό αν ισχύει! Αλλά... να θυμίσω πως εγώ και η αδελφή μου παρουσιάσαμε οπτική νευρίτιδα με διαφορά λίγων μηνών...

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Δεκ 16, 2022 5:09 pm

Το γονίδιο είναι άτιμο πράγμα. Μπορεί να εκδηλώσει μια πληροφορία του ανά πάσα στιγμή ακόμα και μετά από πολλά χρόνια. Στο δικό μας το σόι, έχει σκλήρυνση κι΄ ένα ανίψι μου. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να έχει σκλήρυνση κάποιος από τους γεννήτορες. Αρκεί έστω και ένας μακρινός αιματολογικός δεσμός (ξαδέλφι, ανίψι κλπ)
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από brazil » Παρ Δεκ 16, 2022 5:59 pm

Σίγουρα δεν είναι απαραίτητο πως θα περάσει η γονιδιακή πληροφορία (αν όντως υπάρχει), γνωρίζουμε πολλές περιπτώσεις που δεν υπήρχε άλλος με ΠΣ στην οικογένεια. Αλλά γνωρίζω επίσης αρκετές (λιγότερες) που έχει μεταφερθεί η πληροφορία. Κι εγώ ανήκω σε αυτή την δεύτερη κατηγορία.

Η απάντηση παραμένει τελικά καταλαβαίνω, πως δεν είναι κληρονομική, ΑΛΛΑ η πιθανότητα ενός παιδιού ή συγγενή σκληρυντικού να εμφανίσει την πάθηση, είναι μεγαλύτερη.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Δεκ 16, 2022 7:08 pm

Βρε παιδιά αφού οι γιατροί λένε πως υπάρχει 2% κληρονομικότητα... Μου το έχουν αναφέρει δύο νευρολόγοι γιατί πάντα τους κάνω την ίδια ερώτηση, πόσο δηλαδή μπορεί να κινδυνεύουν τα παιδιά μου...
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Δεκ 17, 2022 1:30 pm

Οι νευρολόγοι μάλλον στο είπαν αυτό προτού γίνει γνωστή η έρευνα που δημοσίευσες όταν ακόμη θεωρείτο πως η σκλήρυνση δεν είναι κληρονομική. Αλλά ας ηρεμήσουμε (το λέω για τον εαυτό μου). Μια χαρά θα είναι τα παιδιά μας.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Εντοπίστηκαν 3 γονίδια που συνδέονται με την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Σάβ Δεκ 17, 2022 3:02 pm

Σίγουρα θα είναι μια χαρά!!!!!! Με τόσο ψαγμένους, ξεχωριστούς κι αγαπητούς γονείς!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης