CAR-T cell therapy

Συζητήσεις για καινούρια φάρμακα/αγωγές για την σκλήρυνση, και για καινούρια επιστημονικά αποτελέσματα για την πάθηση.
Απάντηση
Vicky84
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 12:47 am

CAR-T cell therapy

Δημοσίευση από Vicky84 » Σάβ Μαρ 30, 2024 5:53 am

Καλημέρα παιδιά, τι συμβαίνει με αυτή τη θεραπεία; Πρόκειται για "επαναρρύθμιση του ανοσοποιητικού" με τη χορήγηση χιμαιρικού αντιγόνου το οποίο θα του "μάθει" να μην επιτίθεται σε υγιή κύτταρα του οργανισμού. Βέβαια, θα προηγούνται χημειοθεραπείες για να κατασταλεί το προηγούμενο "διαστρεβλωμένο" ανοσοποιητικό και να μπορέσει να χορηγηθεί και να λειτουργήσει το νέο ανοσοποιητικό. Αυτά έχω καταλάβει περίπου...Τα έχω καταλάβει σωστά; :emojis-14: @onion35@

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7762
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: CAR-T cell therapy

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Μαρ 30, 2024 4:54 pm

Νομίζω ότι προς το παρόν, εφαρμόζεται για τη θεραπεία του καρκίνου. Έχουν ξεκινήσει βέβαια δοκιμές στην Αμερική για την εφαρμογή της μεθόδου και στην σκλήρυνση, αλλά είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο. Οπότε, ως συνήθως, αναμένουμε ελπίζοντας!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Vicky84
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2022 12:47 am

Re: CAR-T cell therapy

Δημοσίευση από Vicky84 » Πέμ Απρ 25, 2024 8:44 am

Ρώτησα και το chatgpt αμέ 😝 Η απάντηση η ίδια: ChatGPT 3.5
User
What is the role of CAR-T cell therapy in treating multiple sclerosis?
ChatGPT
CAR-T cell therapy, primarily known for its use in treating certain types of cancer, is being explored as a potential treatment for multiple sclerosis (MS). In MS, the body's immune system attacks the central nervous system. CAR-T cell therapy aims to modify a patient's T cells to target and eliminate the specific immune cells responsible for this attack, potentially halting the progression of the disease. However, it's important to note that research in this area is still in the early stages, and further clinical trials are needed to fully understand the efficacy and safety of CAR-T cell therapy for MS.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7762
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: CAR-T cell therapy

Δημοσίευση από κώστας » Πέμ Απρ 25, 2024 2:45 pm

Νομίζω επιβεβαιώνεις αυτό που είχα γράψει.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης