Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Συζητήσεις για καινούρια φάρμακα/αγωγές για την σκλήρυνση, και για καινούρια επιστημονικά αποτελέσματα για την πάθηση.
agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από agathan » Παρ Οκτ 19, 2018 10:13 pm

https://www.allaboutms.gr/νέα/το-κάπνισ ... των-αγωγών

Παρά τις παραινέσεις του National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) του Ηνωμένου Βασιλείου προς τους γιατρούς να ενημερώνουν τους ανθρώπους για την σύνδεση του καπνίσματος με την Πολλαπλή Σκλήρυνση κατά την διάγνωση τους, πολλοί από αυτούς έχουν πλήρη άγνοια.

Το παραπάνω είναι αποτέλεσμα μίας πρόσφατης έρευνας που κατέληξε ότι το 89% των ανθρώπων με Π.Σ. δεν γνώριζαν καθόλου για τους κινδύνους που επιφυλάσσει το κάπνισμα για κάποιον με Π.Σ..

“Η πολλαπλή σκλήρυνση μπορεί να γίνει επώδυνη και απρόβλεπτη και συχνά η διαχείριση της δημιουργεί άγχος. Μερικοί άνθρωποι με Π.Σ. πιστεύουν ότι το κάπνισμα τους βοηθά να διαχειριστούν το άγχος και οι γιατροί μπορεί να διστάσουν να αφαιρέσουν αυτόν τον σύμμαχο από κάποιον που έχει μόλις διαγνωσθεί. Σε μερικούς ανθρώπους όμως, το να γνωρίζουν ότι το να συνεχίσουν να καπνίζουν μπορεί να επηρεάσει την πάθηση και την εξέλιξη της, θα δημιουργούσε τεράστια διαφορά”, ανέφερε ο Waqar Rashid, νευρολόγος (consultant neurologist) του St George’s Hospital στο Λονδίνο, σε ένα δελτίο τύπου.
Οι ειδικοί διαδραματίζουν ένα βασικότατο και σημαντικότατο ρόλο σε αυτή την κατάσταση. Συζητώντας το θέμα με τους ασθενείς τους, όσο το δυνατόν συντομότερα και φυσικά σε κατάλληλη στιγμή, και διατηρώντας τις συζητήσεις επί του θέματος στις επισκέψεις ρουτίνας, θα βοηθούσαν ιδιαίτερα.

Παρατηρώντας τα δεδομένα οι ερευνητές ανακάλυψαν επίσης ότι το κάπνισμα μπορεί να αυξήσει το πλήθος και το μέγεθος των εγκεφαλικών εστιών που εμφανίζονται στις μαγνητικές απεικονίσεις (MRI), οι οποίες θα μπορούσαν να επιδεινώσουν τα συμπτώματα της πάθησης.

Επίσης, βρέθηκε ότι το κάπνισμα μπορεί να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών.

Η ανεξάρτητη έρευνα διεξήχθει λίγο πριν την έναρξη της καμπάνιας κατά του τσιγάρου, ονόματι Stoptober, στην Βρετανία.

Πηγή
https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... nts-study/

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από Βίκυ » Παρ Οκτ 19, 2018 10:34 pm

Και το πλήθος και το μέγεθος των εστιών;;;;
Πφφφφφφφφφφφ
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από agathan » Σάβ Οκτ 20, 2018 3:25 am

καπνιζεις και συ βικυ;;; :emojis-17:

την ντιανα ηξερα οτι ειναι τζιμινιερα και της ελεγα και περα βρεχει... και γι'αυτο εβαλα τουτο το αρθρο. :nose_pick:

αλλα βγαλαμε λαβρακι μου φαινεται :nose_pick:

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Οκτ 20, 2018 7:15 pm

Αχ αχ αχ αχ αχ .....ποτε θα βαλω μυαλο;;; :nose_pick:
Και το τι ακουω.....ας μην το πω καλυτερα.... :nose_pick:
Πφφφφφφ :dizzy:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7713
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Οκτ 21, 2018 11:12 am

Σαν και μένα δεν πρέπει να υπάρχει άλλος στον κόσμο. Επαγγελματίας και έμπειρος σκληρυνσάς και άρχισα να καπνίζω ερασιτεχνικά στα 55 μου!!!! Μέχρι τότε δεν είχα ακουμπίσει τσιγάρο στο στόμα μου. Όταν λέω ερασιτεχνικά εννοώ πως απλά φουμαίρνω τον καπνό χωρίς να τον κατεβάζω κάτω. Τι να το κάνεις όμως που η νικοτίνη την κάνει τη δουλειά της κι΄ ας μην πηγαίνει στα πνευμόνια. Αν και νομίζω πως έχω εθιστεί από σήμερα το κόβω μαχαίρι. Δεν θα προσπαθήσω να το κόψω. Απλά το κόβω!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από Βίκυ » Κυρ Οκτ 21, 2018 12:34 pm

agathan έγραψε:
Σάβ Οκτ 20, 2018 3:25 am
καπνιζεις και συ βικυ;;; :emojis-17:
Ναι....

Μπράβο Κώστα για την απόφαση διακοπής @onion20@
Γιατί αρχισες να καπνιζεις και μάλιστα στα 55? Μου φαίνεται περίεργο γιατί σε αυτή την ηλικια όλοι επιχειρούν να το σταματήσουν...
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από agathan » Κυρ Οκτ 21, 2018 9:00 pm

μια ηξερα.. αλλοι δυο ξετρυπωσαν...

τουλαχιστον ο ενας θα το κοψει!!! :grin: :grin: :grin:
να σας δω εσας τις δυο τι θα κανετε :emojis-17: :emojis-17: :emojis-17:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7713
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από κώστας » Δευ Οκτ 22, 2018 11:11 am

Δεν θα το κόψει, το έκοψε! Ξέρω τον εαυτό μου και στη διάρκεια της χτεσινής μέρας που έβλεπα άλλους να καπνίζουν, δεν το ζήτησα ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό, ούτε μία φορά! Τελικά μάλλον δεν πρόλαβα να εθιστώ.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.


Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7713
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Το κάπνισμα μπορεί να επιταχύνει την εξέλιξη της πάθησης και να μειώσει την αποτελεσματικότητα των αγωγών

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Οκτ 26, 2018 10:22 am

Συνεχίζω άκαπνος!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης