δευτεροπαθώς προϊούσα σκπ και φυσικοθεραπεία

Η γυμναστική και η φυσιοθεραπεία για την καταπολέμηση συμπτωμάτων της σκλήρυνσης και την βελτίωση της ποιότητας ζωής.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

δευτεροπαθώς προϊούσα σκπ και φυσικοθεραπεία

Δημοσίευση από Ντιανα » Πέμ Απρ 06, 2017 11:42 am

Οταν περασα στην δευτεροπαθως προϊουσα μορφη της νοσου, ρωτησα τον νευρολογο μου:
"και τωρα γιατρε τι γινεται;"
"πρεπει να συνειδητοποιησεις οτι αγωγη γι' αυτη τη μορφη δεν υπαρχει προς το παρον!"
και μετα μου ειπε τον ακολουθο παραλληλισμο που συνηθιζω να μοιραζομαι, γιατι εξηγει και σε οσους δεν καταλαβαινουν, τι ειναι η προϊουσα μορφη...
"Φαντασου" μου ειπε, "οτι υπαρχει ενα ομορφο σπιτι και ξαφνικα εμφανιζεται μια μπουλντοζα απο το πουθενα και αρχιζει να γκρεμιζει...λιγο τοιχο απο δω, λιγη στεγη απο πανω, σπαει μερικα παραθυρα, καταστρεφει κανα δυο πατωματα....Και αφου κανει τη ζημια, μενει απο καυσιμα και δεν μπορει να καταστρεψει αλλο! Λοιπον, τι θα κανεις εσυ που μενεις στο σπιτι; θα αφησεις τους αερηδες, τη βροχη και το χιονια να μπουν στο σπιτι ή θα προσπαθησεις σιγα σιγα να επισκευασεις, οσο καλυτερα μπορεις, τη ζημια που εκανε η μπουλντοζα;;;"
Ετσι, μου τονισε τη σημασια των φυσικοθεραπειων και ποσο σημαντικο ρολο παιζουν στην βελτιωση της κινητικης μου καταστασης.
Πραγματι, απο τοτε δεν σταματησα να κανω φυσικοθεραπειες και διαπιστωσα οτι, οσο πιο εντατικα γινονται βελτιωνομαι κινητικα και νιωθω ευεξια, ενω οταν κατα διαστηματα τις παραταω, η κατασταση μου επιδεινωνεται.
Φυσικοθεραπειες, λοιπον, αδιαλειπτως και εδω να προσθεσω και την ασκηση στην πισινα που σε μενα λειτουργει ευεργετικα! :have_a_nice_day:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Mιμικαμ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 1:45 pm

Re: δευτεροπαθώς προϊούσα σκπ και φυσικοθεραπεία

Δημοσίευση από Mιμικαμ » Πέμ Απρ 06, 2017 1:09 pm

Πολυ σωστος ο παραλληλισμος με το σπιτι και την μπουλτόζα, αλλα βρε παιδια τοσα φάρμακα πλεον κυκλοφορουν στην αγορά, δεν υπάρχει καποιο και για αυτην την μορφή της νοσου???? και δεν καταλαβαίνω, πώς βγηκαν ολες αυτες η μορφές της σκληρυνσης και γιατι θα πρεπει απαραίτητα καποια περιοδο να περάσεις και σ'αυτην την φάση????

Χρειαζόμαστε επειγόντως την γνωμη καποιου ειδικου νομιζω :emojis-10:

Αντωνία
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2017 9:28 pm

Re: δευτεροπαθώς προϊούσα σκπ και φυσικοθεραπεία

Δημοσίευση από Αντωνία » Κυρ Μαρ 18, 2018 5:55 pm

Ήδη έχω ενάμισι μήνα με εντατικές φυσιοθεραπείες και δεν έχω βελτίωση βρε παιδιά.Σε πόσο καιρό βλέπεις κάποιο αποτέλεσμα;

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: δευτεροπαθώς προϊούσα σκπ και φυσικοθεραπεία

Δημοσίευση από Ντιανα » Δευ Μαρ 19, 2018 4:31 pm

Οι φυσικοθεραπειες Αντωνια δεν υποσχονται θαυματα απο τη μια μερα στην αλλη. Και δεν γινονται αποκλειστικα για βελτιωση αλλα και για σταθεροποιηση μιας καταστασης.
Θελουν χρονο και μαλιστα πολυ. Καλυτερα θα ελεγα οτι θα τις κανεις εφ ορου ζωης αν θες να βρισκεσαι σε μια ικανοποιητικη κατασταση. Αποκτουμε σκληρυνση και παντρευομαστε τις φυσικοθεραπειες, οταν πια δεν μπορουμε μονοι μας να γυμναζομαστε.
Δεν ξερω τι περιμενεις να σου χαρισουν οι φυσικοθεραπειες,...Την προηγουμενη κινητικη κατασταση μας ειναι δυσκολο ή αδυνατο να μας την φερουν πισω. Μπορουν ομως να μας βελτιωσουν αισθητα.
Οταν εκατσα στο αμαξιδιο, στους 3 μηνες μπηκα σε κεντρο αποκαταστασης. Δεν περπατουσα καθολου. Στους 7 μηνες με 3ωρη καθημερινη φυσικοθεραπεια περπατουσα με πι και με rollator 100μ. Η μια απο τις ωρες φυσικοθεραπειας ήταν πισινα. (Η πισινα ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει για την περιπτωση μας).
Μετα τις αφησα τις φυσικοθεραπειες και το σωμα μου με εκδικηθηκε.
Τωρα ειμαι ξανα σε κεντρο αποκαταστασης και παλευω παλι. Υπαρχει βελτιωση στους 2 μηνες που βρισκομαι εδω, οχι μεγαλη, αλλα δεν απογοητευομαι.
Μην ψαχνεις το ποτε θα βελτιωθεις. Να εχεις επιμονη και υπομονη και θα δεις και την βελτιωση. Μην κανεις ομως το λαθος να τα παρατησεις επειδη κουραστηκες ή απογοητευτηκες.
Και η συμβουλη μου, οπωσδηποτε υδροθεραπεια σε πισινα για πιο γρηγορα και θεαματικα αποτελεσματα.
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες