Ασπρα φρουτα και λαχανικα

Έχοντας ένα πιο ισορροπημένο τρόπο ζωής είναι σημαντικό για την διαχείρηση της ασθένειας. Ένα κομμάτι αυτής είναι και η διατροφή.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Ασπρα φρουτα και λαχανικα

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Ιούλ 25, 2020 12:28 pm

FB_IMG_1595668967158.jpg
FB_IMG_1595668967158.jpg (162.79 KiB) Προβλήθηκε 1541 φορές
"Σημερα θα μιλησουμε για τα ασπρα φρουτα και λαχανικα! Ποσα απο τα 27 εχετε φαει? Ποσα μπορειτε να αναγνωρισετε στη φωτογραφια?

Τα ασπρα, τα μπεζ (ταμπά) και τα καφε φρουτα και λαχανικα δεν ειναι ισως τα πιο "κουλ" στο καλαθι σας, αλλα ο,τι δεν εχουν σε χρωμα το εχουν σε ισχυρα φυτικα χημικα στοιχεια.
Το σκορδο, τα κρεμμυδια, τα φρεσκα κρεμμυδακια και τα πρασσα ειναι πλουσιες πηγες θειουχων οργανικων συστατικων, οπως η αλλισίνη, που ευθυνεται για το εντονο αρωμα τους οπως και τα πιθανα ωφελη για την υγεια. Μπορει να βοηθησει στην ελαττωση χοληστερινης και πιεσης. Οι επιστημονες ενδιαφερονται επισης για την ικανοτητα της να βοηθα τον οργανισμο να αντιμετωπιζει λοιμωξεις και να ενεργοποιει το ανοσοποιητικο.

Το κουνουπιδι, οπως κι αλλα μελη της οικογενειας των σταυρανθων, περιεχει ινδολες και ισοθειοκυανικα, ενωσεις που πιθανον προστατευουν απο συγκεκριμενους τυπους καρκινου.

Ασπρα φρουτα και λαχανικα θεωρουνται και οι πατατες κι οι μπανανες, που και τα δυο ειναι πηγη ενος σημαντικου μεταλλικου στοιχειου, του καλλίου. Επισης, ενα αλλο μεταλλικο στοιχειο για το οποιο γινονται ερευνες ειναι το σεληνιο, που βρισκεται στα βρωσιμα μανιταρια, τα οποια ομως ειναι μυκητες, οχι λαχανικα."

(Dr Tom O'Bryan)

https://www.facebook.com/18088741194256 ... 965684178/
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Ασπρα φρουτα και λαχανικα

Δημοσίευση από agathan » Τρί Ιούλ 28, 2020 10:39 pm

εγω σαν αδαης και κακεντρεχης και επονειδιστος που ειμαι... θελω να ρωτησω :nose_pick:

υπαρχουν στην Ελλαδα ολα αυτα; γιατι εμενα ο ματις μου δεν τα εχει δει ποτες... κατι αμερικανιες μου θυμιζουν μονο αλλα εχουν περασει και 7-8 χρονια απο τοτενες που ημανε εκει (δεν λεω για τα κρεμμυδια, για τα αλλα λεω) :nose_pick:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης