Πως μπορουν να βοηθηθουν ψυχολογικα οι πασχοντες

Αν και πλέον θεωρείται ένα από τα συμπτώματα της σκλήρυνσης, η ψυχολογική αντιμετώπιση της ασθένειας αυτής καθεαυτής και των επιδράσεων της είναι σημαντική. Συζητήστε ότι σας προβληματίζει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Πως μπορουν να βοηθηθουν ψυχολογικα οι πασχοντες

Δημοσίευση από Ντιανα » Κυρ Μάιος 31, 2020 6:19 pm

Μικρή μελέτη έδειξε ότι άτομα με σκλήρυνση κατά πλάκας μετά από τέσσερις εβδομάδες συνεδριών ενσυνειδητότητας, απέκτησαν καλύτερο έλεγχο των συναισθημάτων τους και ταχύτερη σκέψη.

Η σκλήρυνση κατά πλάκας είναι μια ασθένεια στην οποία το ανοσοποιητικό σύστημα επιτίθεται στον εγκέφαλο, τον νωτιαίο μυελό και τα οπτικά νεύρα. Αυτό παρεμποδίζει την επικοινωνία του εγκεφάλου και του σώματος, οδηγώντας σε επιδείνωση των ψυχικών και σωματικών προβλημάτων.

«Η συναισθηματική αναταραχή είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής με σκλήρυνση κατά πλάκας, καθώς δεν υπάρχει θεραπεία για την πάθηση» δήλωσε ο Nicholas Larocca, σύμβουλος στην Εθνική Εταιεία Σκλήρυνσης Κατά Πλάκας (NMSS).

«Άνθωποι με ήπια μορφή της πάθησης, μπορεί να έχουν μεγαλύτερου βαθμού γνωστικά προβλήματα απ΄ ότι σωματικά» πρόσθεσε

Οι ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Οχάιο εξέτασαν 47 γυναίκες και 14 άνδρες με σκλήρυνση κατά πλάκας για τον συναισθηματικό έλεγχο, την ταχύτητα σκέψης και τη βραχυπρόθεσμη μνήμη.

Επί τέσσερις εβδομάδες, οι συμμετέχοντες στη μελέτη χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες. Η μία ομάδα έκανε ασκήσεις ενσυνειδητότητας, η δεύτερη ασκήσεις που απαιτούσαν από τους συμμετέχοντες να εστιάζουν την προσοχή τους, ενώ η τρίτη ήταν η ομάδα ελέγχου που δεν έκανε κάποια εκπαίδευση μέχρι το τέλος της μελέτης.

Οι ασκήσεις ενσυνειδητότητας διδάσκουν τους ανθρώπους να εστιάζουν στο παρόν, τους βοηθούν να εξετάζουν τα προβλήματα με αντικειμενικό τρόπο και να αποδέχονται τις καταστάσεις χωρίς να ασκούν κριτική, δήλωσε η επικεφαλής της μελέτης Ruchika Prakash, από το Πανεπιστήμιο Columbus, στο Οχάιο.

Η Prakash και οι συνεργάτες της διαπίστωσαν ότι εκείνοι που συμμετείχαν στην ομάδα ενσυνειδητότητας μπορούσαν να ελέγξουν καλύτερα τα συναισθήματά τους και μειώθηκαν οι ανησυχίες τους.

Είχαν επίσης καλύτερες επιδόσεις σε παιχνίδι που εξέταζε την ταχύτητα κατανόησης και ολοκλήρωσης της σκέψης. Φάνηκε επίσης να ενισχύεται η βραχεία μνήμη τους.

Οι ερευνητές επισημαίνουν ότι παρότι το επιστημονικό ενδιαφέρον εστιάζει στις δυσκολίες ελέγχου των μυών και των κινήσεων, η κατάθλιψη είναι εξίσου κοινή στους πάσχοντες από πολλαπλή σκλήρυνση και τα ψυχικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν αυτοί οι άνθρωποι είναι καταστροφικά για την ποιότητα της ζωής τους.

Οι ασκήσεις ενσυνειδητότητας μπορούν να βοηθήσουν στη διαχείριση αυτών των δυσκολιών, καθώς πολλές επιπτώσεις της πάθησης δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν με φάρμακα.

Το 30-50% των ατόμων με σκλήρυνση κατά πλάκας, αντιμετωπίζουν ψυχιατρικά προβλήματα, ενώ σύμφωνα με άλλες εκτιμήσεις το ποσοστό φτάνει στο 70%.

Πηγή: healthday.com
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορουν να βοηθηθουν ψυχολογικα οι πασχοντες

Δημοσίευση από κώστας » Δευ Ιουν 01, 2020 5:18 pm

Ντιανα έγραψε:
Κυρ Μάιος 31, 2020 6:19 pm

«Άνθωποι με ήπια μορφή της πάθησης, μπορεί να έχουν μεγαλύτερου βαθμού γνωστικά προβλήματα απ΄ ότι σωματικά»

Απ: Άνθρωποι με σκληρή μορφή της πάθησης έχουν απ΄ όλα ισάξια.


Οι ασκήσεις ενσυνειδητότητας διδάσκουν τους ανθρώπους να εστιάζουν στο παρόν, τους βοηθούν να εξετάζουν τα προβλήματα με αντικειμενικό τρόπο και να αποδέχονται τις καταστάσεις χωρίς να ασκούν κριτική, δήλωσε η επικεφαλής της μελέτης Ruchika Prakash, από το Πανεπιστήμιο Columbus, στο Οχάιο.

Απ: Προφανώς και αποδεχόμαστε τις καταστάσεις αποκλειστικά επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς ό,τι άσκηση ενσυνειδητότητας και να κάνουμε. Και άντε το παρόν κουτσά - στραβά το αντιμετωπίζουμε. Με το σίγουρα δυσοίωνο μέλλον μας τι θα κάνουμε. Την ξέρω την απάντηση. Αισιοδοξία, θετική σκέψη και ανεβασμένη ψυχολογία. Τα κάνω όλα αυτά. Έλα όμως που η σκλήρυνση δε χαμπαριάζει!


Η Prakash και οι συνεργάτες της διαπίστωσαν ότι εκείνοι που συμμετείχαν στην ομάδα ενσυνειδητότητας μπορούσαν να ελέγξουν καλύτερα τα συναισθήματά τους και μειώθηκαν οι ανησυχίες τους.

Απ: Τα συναισθήματα στη σκληρή μορφή της νόσου δεν ελέγχονται απλά κουκουλώνονται. Και αυτό κάποιος πρέπει να το πει στην κα Prakash και στους συνεργάτες της.
Πως να μειωθούν οι ανησυχίες μου και να ελεγχθούν τα συναισθήματά μου όταν εξαρτώμαι σχεδόν αποκλειστικά από την ανεξάντλητη υπομονή της γυναίκας και του γιου μου.

Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορουν να βοηθηθουν ψυχολογικα οι πασχοντες

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Αύγ 05, 2022 3:41 pm

Ψυχολογικά είμαι άριστα! Ιδιαίτερα μετά τις ασκήσεις ενσυνειδητότητας. Απλά περνάω τη ζωή μου καθισμένος σε δυο ρόδες ανήμπορος να βάλω ακόμη κι΄ ένα ποτήρι νερό, χωρίς να ρίξω το μισό πάνω μου. Ζητάω τα πάντα από τους άλλους παρ΄ όλη την καλή μου διάθεση να τα καταφέρω μόνος μου. Κάθε απόπειρά μου, καταλήγει σε αποτυχία. Ευτυχώς κα Prakash που υπάρχουν και οι ασκήσεις σας και αποδέχομαι την κατάστασή μου, χωρίς κριτική. Μόλις δε βλέπω τους πάντες να πηγαίνουν διακοπές, ενώ εγώ δεν μπορώ, απλά επαναλαμβάνω τις ασκήσεις!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Πως μπορουν να βοηθηθουν ψυχολογικα οι πασχοντες

Δημοσίευση από kely » Παρ Αύγ 12, 2022 11:08 pm

Μιά από τα ίδια....... :emojis-16:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Πως μπορουν να βοηθηθουν ψυχολογικα οι πασχοντες

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Αύγ 16, 2022 9:07 am

Μεγαλύτερη ψυχολογική υποστήριξη παίρνω όταν μιλάω με ανθρώπους που με καταλαβαίνουν και με το παραπάνω, παρά με οποιαδήποτε άσκηση.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Πως μπορουν να βοηθηθουν ψυχολογικα οι πασχοντες

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τρί Αύγ 16, 2022 1:22 pm

Μεγαλύτερη αλήθεια απ' αυτό που λες, Κώστα, δεν υπάρχει... Όλοι εδώ στο φόρουμ είστε οι καλύτεροι... θεραπευτές! Ψυχή τε και σώματι :bowing:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης