Συστηματικό Ερυθηματώση Λύκο

Ένας χώρος για ασθενείς με παρεμφερή νόσο με την σκλήρυνση όπως το σύνδρομο Devic (οπτική νευρομυελίτιδα), νόσος του Lyme (βορρελίωση), συστηματικός ερυθηματώδης λύκος, ενδοκρανιακή υπέρταση και άλλες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
καιτη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 8:41 pm

Συστηματικό Ερυθηματώση Λύκο

Δημοσίευση από καιτη » Κυρ Σεπ 08, 2019 6:23 pm

λυκος και σκλήρυνση 2 αυτοανοσα που δεν ταιριαζουν ολα τα φαρμακα με τα δυο αυτα.

Άβαταρ μέλους
καιτη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 8:41 pm

Re: Συστηματικό Ερυθηματώση Λύκο

Δημοσίευση από καιτη » Τρί Σεπ 10, 2019 8:49 pm

χμμ ευχαριστω για τις συμβουλες σας :emojis-1:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Συστηματικό Ερυθηματώση Λύκο

Δημοσίευση από κώστας » Τετ Σεπ 11, 2019 11:58 am

Καίτη για σου. Το ότι δεν πήρες γνώμες, γιατί συμβουλές δεν μπορούμε να δώσουμε εφόσον δεν είμαστε γιατροί, δεν σημαίνει ότι αδιαφορούμε για την ερώτησή σου. Σ΄αυτό το forum, ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του (όταν υπάρχει), πάνω στη ασθένειά του, που είναι η σκλήρυνση κατά πλάκας. Έτσι λοιπόν το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τα φάρμακα που χορηγούνται στους πάσχοντες από ερυθηματώδη λύκο, ώστε να μπορεί να σου απαντήσει. Καλύτερο θα ήταν μια ερώτηση απ΄ ευθείας στο γιατρό σου, από τον οποίο σίγουρα θα πάρεις υπεύθυνη και κυρίως έγκυρη απάντηση. Το σχόλιο μου είναι παντελώς καλοπροαίρετο και σαν τέτοιο να το εκλάβεις.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
καιτη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 8:41 pm

Re: Συστηματικό Ερυθηματώση Λύκο

Δημοσίευση από καιτη » Πέμ Νοέμ 07, 2019 7:56 pm

ναι εχεις δικιο. απλα ειχα σκεφτει οτι απο τοσα πολλα μελη και οχι τα 5,6 που μιλανε συνηθως ίσως καποιος να ειχε και τα δυο. τελικα δεν εχω λυκο επρεπε να παω σε 3 ρευματολογους να το διαπιστωσω αφου μου εκοψαν το φαρμακο μου και μου εδιναν κατι που τα αρνηθηκα. τελικα αλλαξα γιατρο. ευχαριστω πολυ που απαντησες :emojis-8:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Συστηματικό Ερυθηματώση Λύκο

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Νοέμ 08, 2019 11:26 am

Που έχουμε καταντήσει!!!! Να χαιρόμαστε αν έχουμε μόνο σκλήρυνση και όχι και κάτι άλλο μαζί. Όπως και νάχει, μπράβο σου που απέφυγες το λύκο και μπράβο σου που δεν παίρνεις φάρμακα με την ευκολία που επιβάλει η ελπίδα που όλοι μας ψάχνουμε!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης