Ορθοστάτης

Θέματα και συζητήσεις που αφορούν ανθρώπους που βρίσκονται στην προϊούσα μορφή της νόσου.
kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από kely » Πέμ Ιαν 04, 2018 1:00 pm

:emojis-4: παιδιά πέστε μας πως πάτε με τον οθοστάτη αξίζει τελικά να τον αγοράσω

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από κώστας » Πέμ Ιαν 04, 2018 2:48 pm

Βελτίωση δεν πρόκειται να δεις σε ό,τι αφορά την κινητική σου κατάσταση, αλλά θα έχεις τεράστιο όφελος σε άλλους τομείς όπως το κυκλοφορικό, το αναπνευστικό, η καρδιά, και το ουροποιητικό. Ναι! Αξίζει με τα μπούνια να τον αποκτήσεις και μην το καθυστερείς καθόλου. Στην αρχή μπορεί να σου φανεί δύσκολη η χρήση του, αλλά με τον καιρό συνηθίζεις και αντέχεις όρθια όλο και περισσότερη ώρα. Και μη ξεχνάς πως για όποιον είναι καθηλωμένος σε αμαξίδιο, είναι ο μοναδικός τρόπος να ξαναντικρύσει τον κόσμο από ψηλά!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από kely » Κυρ Ιαν 07, 2018 4:23 pm

:emojis-4: σε ευχαριστώ Κώστα για την συμβουλή θα πάρω σίγουρα απλως ψάχνομαι και έχω πελαγώσει. Ο δικός σου μετακινείται όταν ορθοστατείς .Διαβάζω προσεκτικά αυτά που γράφετε για να ξέρω τι να ζητήσω.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Ιαν 07, 2018 8:35 pm

Δεν μετακινείται και ο λόγος που τον επέλεξα έτσι είναι διότι δεν έχω καλό έλεγχο κορμού οπότε δεν θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ τη δυνατότητα αυτή. Για κάποιον όμως που έχει καλό έλεγχο ίσως του φανεί χρήσιμος προκειμένου να μπορεί να κάνει κάποιες δουλειές, αν και είναι πολύ περίεργο και ίσως δύσχρηστο να μετακινείσαι με τον ορθοστάτη. Άλλωστε πρέπει να λάβεις υπ΄ όψη σου πως γενικά οι ορθοστάτες ασχέτως τιμής, έχουν μεγάλο βάρος και η χρήση τους σαν αμαξίδιο (αν δεν είναι ηλεκτροκίνητοι), πολύ περιορισμένη, εκτός αν σε σπρώχνει κάποιος. Αυτά που πιθανότατα έχεις δει σε φωτογραφίες στο διαδίκτυο με χαμογελαστούς ΑμεΑ που στέκονται όρθιοι στον ορθοστάτη μέσα σε μαγαζιά ψωνίζοντας από ράφια, απλά ξέχασέ τα διότι στην πράξη δεν γίνονται. Πως θα μετακινηθείς όταν ο χειροκίνητος ορθοστάτης ζυγίζει περίπου 30 κιλά και με ποιο τρόπο θα φτάσεις στο μαγαζί που σ΄ ενδιαφέρει; Για ηλεκτρικό δεν συζητάμε καν διότι το βάρος του ξεπερνά τα 100 κιλά. Οπότε,
1. Ψάξε για μαγαζί που έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ και μπορεί να σου πουλήσει χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις (το ποσό που καλύπτει τι ταμείο).
2. Προτίμησε χειροκίνητο ορθοστάτη που μοιάζει με απλό αμαξίδιο γιατί είναι μια ευκαιρία κάθε φορά που θέλεις να μετακινηθείς μ΄ αυτόν να γυμνάζεις χρησιμοποιώντας τα χέρια σου.
3. Πρόσεξε να έχει καλό τρόπο με τον οποίο ασφαλίζονται τα γόνατα όταν ορθοστατείς για να είναι λειτουργικός. Συνήθως έχουν ένα ειδικό ιμάντα που ασφαλίζει τα γόνατα αλλά υπάρχουν και άλλοι σαν αυτόν που παρουσιάζω που τα γόνατα ασφαλίζουν σε ειδικές υποδοχές προσφέροντας μεγαλύτερη σταθερότητα.
4. Καλό είναι να πάρεις το ειδικό τραπεζάκι που μπαίνει μπροστά για να έχεις κάπου ν΄ ακουμπάς τα χέρια σου γιατί στους βραχίονες ιδιαίτερα αν προσπαθείς να στηρίξεις τον κορμό σου, είναι πολύ κουραστικό, ιδιαίτερα σε παρατεταμένη χρονικά ορθοστάτηση.
5. Εξασφάλισε ότι το μαγαζί που θα αγοράσεις διαθέτει servis και ότι η αντιπροσωπεία του ορθοστάτη διαθέτει παρακαταθήκη ανταλλακτικών. Εγώ χρειάστηκε ν΄ αντικαταστήσω ένα εξάρτημα στον ορθοστάτη μου, τον οποίον παρέλαβαν και μου επέστρεψαν στο σπίτι επισκευασμένο μέσα σε τρεις συνολικά εργάσιμες ημέρες.
6. Αν έχεις σκοπό να παίρνεις τον ορθοστάτη μαζί σου αν πας κάπου πάρε οπωσδήποτε μηχανικό (με ηλεκτρική ανύψωση) και προσθαφαιρούμενους τροχούς και όχι ηλεκροκίνητο λόγω βάρους.

Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες, στείλε μου ΠΜ.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από kely » Δευ Ιαν 08, 2018 8:00 pm

Eυχαριστώ πολύ Κώστα για τις πληροφορίες με βοηθούν στην αναζήτηση

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από κώστας » Δευ Ιαν 15, 2018 9:16 pm

Kely, τι έκανες, βρήκες τελικά ορθοστάτη;
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kaiti
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:03 pm

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από kaiti » Τρί Σεπ 15, 2020 8:17 pm

Γειά σας παιδιά. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ορθοστατη. Εσείς ποιον ορθοστατη έχετε πάρει; Σας βοήθησε στην ενδυνάμωση του κορμού; Αν είναι εύκολο βάλτε καμία φωτογραφία. :emojis-1:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Σεπ 19, 2020 4:46 pm

Ο ορθοστάτης δεν βοηθά από μόνος του στην ενδυνάμωση του κορμού. Σε μια μικρή ενδυνάμωση μπορεί να βοηθήσει αν εκμεταλλευτείς την όρθια στάση και κάνεις ασκήσεις όπως πχ κάμψεις κορμού. Για να γίνει όμως αυτό, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να υπάρχει μαζί σου δεύτερο άτομο για να σε προσέχει. Κι΄ αυτό διότι στον ορθοστάτη θα είσαι δεμένη (ασφαλισμένη) στο ύψος του στήθους και για να κάνεις ασκήσεις, θα πρέπει να λυθείς, με κίνδυνο, χωρίς επίβλεψη, να πέσεις προς τα μπρος και να τραυματιστείς, καθ΄ ότι τα γόνατά σου θα είναι ασφαλισμένα. Η όρθια στάση βοηθά στα πράγματα που έχω περιγράψει παραπάνω.
Φωτογραφίες από τον ορθοστάτη που έχω θα δεις παραπάνω. Πρόκειται για εξαιρετική επιλογή για δύο βασικούς λόγους. Ασφαλίζει πάρα πολύ καλά τα γόνατα με σταθερές και αφαιρούμενες υποδοχές (ίσως είναι ο μοναδικός στην αγορά που διαθέτει τέτοιο σύστημα. Όλοι οι υπόλοιποι ασφαλίζουν τα γόνατα με φαρδείς ιμάντες). Και δεύτερος λόγος διότι μετά από τρία χρόνια που τον χρησιμοποιώ, οι μπαταρίες του δουλεύουν σαν καινούργιες.
Περισσότερα, αν ενδιαφέρεσαι, με ΠΜ γιατί αρκετή διαφήμιση έκανα.

Υγ. Εννοείται πως πριν επιλέξεις τον οποιονδήποτε, θα σου κάνουν επίδειξη στο σπίτι.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης