Ποσοστό αναπηρίας με χρήση μπακλοφενης

Θέματα και συζητήσεις που αφορούν ανθρώπους που βρίσκονται στην προϊούσα μορφή της νόσου.
Απάντηση
Cscotadis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 03, 2021 10:48 pm

Ποσοστό αναπηρίας με χρήση μπακλοφενης

Δημοσίευση από Cscotadis » Τετ Νοέμ 03, 2021 10:53 pm

Θέλω να ρωτήσω το εξής ( ΑΝ κάποιος γνωρίζει) . Κάνω χρήση αντλίας μπακλοφενης κ εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα 32 χρόνια τώρα. Το σώμα μου ομως , ΔΕΝ αντέχει πια . Διάβασα λοιπόν, πως αν παραιτηθώ για αναπηρική σύνταξη, ο μόνο τρόπος που υπάρχει για να πάρω (μια κάποια) αποζημίωση, είναι να έχω ποσοστό αναπηρίας 80 % .
Γνωρίζει κάποιος, τι ποσοστό αναπηρίας έχουμε με την χρήση της αντλίας ;
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ποσοστό αναπηρίας με χρήση μπακλοφενης

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Νοέμ 07, 2021 2:32 pm

Καλώς όρισες στην παρέα μας Cscotadis. Για να έχεις αντλία μπακλοφένης σημαίνει ότι υποφέρεις από μεγάλη σπαστικότητα. Απ΄ όσο γνωρίζω, η αντλία μπακλοφένης από μόνη της δεν δίνει ποσοστό αναπηρίας. Ποσοστό αναπηρίας δίνει το υποκείμενο νόσημα το οποίο οδηγεί στην τοποθέτησή της. εδώ θα βρεις τους τελευταίους (αν δεν κάνω λάθος) πίνακες αποδιδόμενων ποσοστών αναπηρίας αναλόγως την πάθηση. Εσύ κοιτάς τις παραγράφους 12.10 και 12.11 στην σελίδα 70644. Γενικά να ξέρεις πως με Ποσοστό Αναπηρίας 50%, δικαιούσαι αναπηρική σύνταξη η οποία όμως είναι πολύ μικρό ποσόν. Με Π.Α. 67% και άνω δικαιούσαι το εξωιδρυματικό επίδομα εφ΄ όσον αυτό προκύπτει από παραπληγία ή τετραπληγία. Αυτό είναι 780€. Το 80% και άνω που σου είπαν, ισχύει αν έχεις κινητική αναπηρία, για να πάρεις επιπλέον και το επίδομα κίνησης (165€). Ειδικά για την σκλήρυνση, αν έχεις Π.Α.67% και άνω, δικαιούσαι κανονική σύνταξη αρκεί να έχεις συμπληρώσει 15 εργάσιμα χρόνια. Τα χρόνια που λείπουν μέχρι να συμπληρωθούν τα 35 εργάσιμα, συμπληρώνονται αυτόματα, αλλά στον υπολογισμό του ποσού της σύνταξης, προσμετρώνται στην χαμηλότερη κατηγορία, οπότε όσα περισσότερα πραγματικά εργάσιμα έχεις, τόσο μεγαλύτερη θα βγει και η σύνταξη. Εσύ δηλαδή που έχεις 32 εργάσιμα, θα σου βγει σχεδόν όσο και αυτή που θα έπαιρνες στα 35. Για αναπηρική με τόσα χρόνια που έχεις, ούτε να το σκέφτεσαι. Αυτά ήξερα να σου πω. Ελπίζω να σε βοηθήσουν.

Σημ. Τα ποσά που σου γράφω, είναι μηνιαία
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ποσοστό αναπηρίας με χρήση μπακλοφενης

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Νοέμ 07, 2021 8:28 pm

Ξαναδιάβασα πιο προσεκτικά το ερώτημά σου και θέλω να σου πω πως αυτό με την αποζημίωση αν παραιτηθείς δεν ξέρω αν ισχύει. Όσα σου έγραψα ισχύουν αλλά για το συγκεκριμένο πρέπει ν΄ απευθυνθείς σε εξειδικευμένο με συνταξιοδοτικά θέματα δικηγόρο, για να πάρεις έγκυρη απάντηση.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ποσοστό αναπηρίας με χρήση μπακλοφενης

Δημοσίευση από κώστας » Δευ Νοέμ 08, 2021 2:45 pm

Συμπληρώνω πως πλήρη σύνταξη γήρατος δίδει η σκλήρυνση που επιφέρει παραπληγία ή τετραπληγία. Πράγμα που σημαίνει ότι χρειάζεται γνωμάτευση ΚΕΠΑ με Π.Α. 67% και άνω στην παραπληγία ή την τετραπληγία.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες