Ψάχνοντας αμαξίδιο

Θέματα και συζητήσεις που αφορούν ανθρώπους που βρίσκονται στην προϊούσα μορφή της νόσου.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Ψάχνοντας αμαξίδιο

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Αύγ 09, 2020 4:25 pm

Αυτή τη περίοδο ψάχνω ν΄ αντικαταστήσω το αμαξίδιό μου. Είπα λοιπόν να κάνω την υπέρβαση και να κοιτάξω κυριλέ μάρκες για κάτι ποιοτικό και ελαφρύ. Οι δεσμεύσεις που περιορίζουν τις επιλογές μου είναι:
α. το αμαξίδιο να είναι πτυσσόμενο ώστε να μεταφέρεται εύκολα.
β. να έχει αφαιρούμενα υποπόδια.
γ. να έχει ροδάκια αντιανατροπής και ανακλινόμενους ή αποσπώμενους βραχίονες.
δ. να αφαιρούνται οι τροχοί γρήγορα και χωρίς εργαλεία με το σύστημα quick release.

Επέλεξα τις μάρκες Sunrise medical (Ισπανική εταιρεία), Meyra (Γερμανική) και Progeo (Ιταλική). Όλα για να διαμορφωθούν στις ανάγκες μου, ξεκινούν από 2600 € και ξεπερνάνε τα 3500. Το δε βάρος τους στη καλύτερη περίπτωση κυμαίνεται στα 12.5 Kg. Μετά το πολιτισμικό σοκ, ξαναείδα ένα αμαξίδιο που μου άρεσε παλαιότερα που είναι όπως το θέλω. Πρόκειται για το Forta line (Ισπανικό), υπάρχει στην Ελλάδα, είναι ποιοτικότατο έχει όλα όσα θέλω εκτός από τα ροδάκια αντιανατροπής που είναι έξτρα, ζυγίζει 13.5 Kg και κοστίζει, ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ, 295 € στην Ελλάδα!!!!!!!!!!!!!!! Δεν έχει βέβαια ποιοτική σχέση με τα προηγούμενα αλλά όταν στην τιμή του ενός παίρνεις 10, μπορείς ν΄ αλλάζεις αμαξίδιο κάθε χρόνο για τα επόμενα δέκα!!!!! Έτσι αγοράζετε 1 Kg παραπάνω βάρος και γλυτώνετε τουλάχιστον 2500 €
Ξέχασα να σας πω πως με 500 € παραπάνω, παίρνετε το Forta sport που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το line, αλλά είναι πολύ πιο όμορφο.

Ακολουθούν φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα


Sunrise medical (πάνω από 3000 €)

Quickie xenon2 sa.jpg
Quickie xenon2 sa.jpg (161.99 KiB) Προβλήθηκε 1537 φορές

Meyra(πάνω από 3500 €)

meyra_smart.jpg
meyra_smart.jpg (71.96 KiB) Προβλήθηκε 1542 φορές

Progeo(πάνω από 2500 €)

progeo exell vario2.jpg
progeo exell vario2.jpg (60.36 KiB) Προβλήθηκε 1545 φορές

Forta line

forta line1 13.5 Kg 2.jpg
forta line1 13.5 Kg 2.jpg (136.92 KiB) Προβλήθηκε 1526 φορές

Forta sport

forta sport.png
forta sport.png (591.54 KiB) Προβλήθηκε 1545 φορές

Υγ. Στο Progeo, οι βραχίονες είναι έξτρα, ενώ στο Sunrise medical και στο Meyra, συμπεριλαμβάνονται στη βασική έκδοση.
Προσοχή στη λεπτομέρεια. Το Forta sport δεν έχει χερούλια για να μπορεί να σας σπρώξει κάποιος.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης