Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Θέματα και συζητήσεις που αφορούν ανθρώπους που βρίσκονται στην προϊούσα μορφή της νόσου.
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από Ντιανα » Δευ Σεπ 11, 2017 11:32 pm

Σημερα αποφασισα, μετα απο εντονη πιεση βεβαια, να οδηγησω το ηλεκτρικο μου εκτος αυλης....βολτα γυρω απ' το τετραγωνο. Με τα φωτα καθοτι νυχτα. Ευτυχως δεν συναντησα αυτοκινητο....ουτε διαβατη...Ποσο ευκολο μου φαινεται στην αυλη και ποσο δυσκολο στο δρομο!!!! Θα το κανω καθε μερα τωρα, να το συνηθισω και να μην φοβαμαι. Μην πατησω και κανεναν φοβαμαι....Τωρα κατεβασα δυο σφηνακια να ηρεμησω, ενα ιταλικο κρασι/λικερ :emojis-12: Κωστα, ευχαριστω! :emojis-9: :have_a_nice_day:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από Βίκυ » Τρί Σεπ 12, 2017 8:34 am

@onion20@ @onion20@ @onion20@
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Σεπ 12, 2017 10:34 am

Να προσέχεις γιατί αν κομπλάρεις ή φοβηθείς για κάποιο λόγο, το χέρι πιέζει ασυναίσθητα το γκάζι με αποτέλεσμα να στουκάρεις. Πρέπει να προσπαθήσεις να οδηγείς έχοντας μονίμως στο μυαλό σου πως σε οποιοδήποτε κίνδυνο να στουκάρουμε, ΑΦΗΝΟΥΜΕ το γκάζι και δεν βάζουμε μπροστά το ελεύθερο χέρι ή τον ώμο μας να μας προστατέψει. Είναι μία εντικτώδης αντίδραση που μέχρι να μάθω να την ελέγχω, στούκαρα ευτυχώς ελαφρά, σ΄ ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο στην πρώτη μου βόλτα. Έπαθα ακριβώς αυτό που σου περιέγραψα. Κόλησε το χέρι μου στο γκάζι και με το άλλο προσπαθούσα ν΄ αποτρέψω την επερχόμενη σύγκρουση!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από Ντιανα » Τρί Σεπ 12, 2017 1:20 pm

Το λεω και δεν με πιστευουν! Ειναι πιο ευκολο να οδηγεις αυτοκινητο! Τουλαχιστον ετσι νιωθω εγω! Πωπωπω, δεν περιμενα να με δυσκολεψει τοσο πολυ! Τελος παντων, θα εξασκουμαι καθε μερα τωρα....Ειναι που δεν μπορω και μονη μου να το καβαλησω και να παρω τους δρομους. Πρεπει καποιος να βοηθαει στην αλλαγη των αμαξιδιων, οποτε μειωνονται οι προβες...
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Σεπ 12, 2017 3:28 pm

Η μετακίνηση προς το ηλεκτρικό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Αν έχεις καλό έλεγχο κορμού και σχετική δύναμη στα χέρια (να μπορείς ν΄ ανασηκώσεις το βάρος σου), τότε βάζοντας τα δύο αμαξίδια δίπλα - δίπλα, μπορείς να συρθείς από το ένα στο άλλο (υποθέτω ότι έχουν το ίδιο ύψος καθίσματος). Παρόλο που είναι αρκετά εύκολο, εγώ δεν μπορώ να το κάνω γιατί δεν έχω καλό έλεγχο κορμού. Μόλις ανασηκώσω λίγο το σώμα μου στηριζόμενος στα χέρια, χάνω τ΄ αυγά και τα πασχάλια! Έτσι ακόμα και με το ηλεκτρικό, εξαρτώμαι από τους άλλους, περιορίζοντας την απόλυτή μου αυτονομία. Μια λεπτομέρια. Όταν έχεις τα δύο αμαξίδια δίπλα - δίπλα, προσπάθησε να κινηθείς όσο γίνεται χρησιμοποιώντας το εξωτερικό τμήμα του καθίσματος, γιατί από τη μέση και πίσω, υπάρχει ο τροχός που εμποδίζει και θα πρέπει να τον υπερπηδήσεις.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες