Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Θέματα και συζητήσεις που αφορούν ανθρώπους που βρίσκονται στην προϊούσα μορφή της νόσου.
Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από κώστας » Πέμ Σεπ 07, 2017 6:01 pm

Όσοι διαθέτετε ηλεκτροκίνητο αμαξίδιο, ίσως δυσκολεύεστε στον χειρισμό που αφορά την αλλαγή κατεύθυνσης ή ακόμη και να κινηθείτε για ώρα σε ευθεία. Όλα οδηγούνται μέσω joy stick, που σημαίνει ότι χρειάζεστε εξοικείωση. Πρέπει λοιπόν να πάτε σε μια αλάνα και αφού βάλετε δύο ή τρεις πέτρες για σημάδια, να κάνετε πολλά οκτάρια όπως κάνουμε για να πάρουμε δίπλωμα αυτοκινήτου. Υπάρχει όμως και ένα άλλο μυστικό που αν δεν το γνωρίζετε και το εφαρμόσετε, θα σας βοηθήσει πολύ. Σε όλα τα ηλεκτροκίνητα αμαξίδια, το joy stick, ρυθμίζεται ως προς την απόστασή του από τον βραχίονα. Πρέπει λοιπόν να το τοποθετήσετε με τρόπο ώστε ο πήχης σας ν΄ακουμπά ολόκληρος στον βραχίονα του αμαξιδίου και να είναι ελεύθερος μόνο ο καρπός σας. Ρυθμίστε δηλαδή την απόσταση ώστε να φθάνετε με οριακά τεντωμένο χέρι το joy stick, έχοντας ελεύθερο τον καρπό σας, χωρίς ν΄αναγκάζεστε να τον λυγίζετε στηριζόμενοι στον αγκώνα σας. Με αυτό τον τρόπο θα έχετε καλύτερο και πιο σταθερό χειρισμό του αμαξιδίου. Παρ΄ ότι γίνετε ασυνείδητα, προσπαθήστε να μην πιέζετε με δύναμη τον μοχλό του joy stick γιατί έτσι μειώνεται η ακρίβεια των κινήσεων του ελέγχου κατευθυντικότητας και ούτως ή άλλως δεν πρόκειται το αμαξίδιο να πάει πιο γρήγορα. Άλλωστε θα έχετε διαπιστώσει πως είναι εξαιρετικά ευαίσθητος ιδιαίτερα στις αλλαγές κατεύθυνσης. Κατά την περίοδο εξοικείωσης, ρυθμίστε την ταχύτητα στην μεσαία σκάλα. Όταν οδηγείτε πολύ γρήγορα ή πολύ αργά, στην αρχή και πριν εξοικειωθείτε , δεν έχετε καλό έλεγχο της κατευθυντικότητας του αμαξιδίου με αποτέλεσμα να οδηγείτε σαν μεθυσμένοι πάνω σε χιόνι! Επιμείνετε με την εξάσκησή σας έχοντας για ανταμοιβή πολλές και ασφαλείς βόλτες!
Ξέχασα να σας πω πως η κίνηση προς τα πίσω είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Ακόμη κι΄ ένας έμπειρος χρήστης, δυσκολεύεται να κρατηθεί σε ευθεία κατεύθυνση. Για όσους οδηγείτε ή οδηγούσατε αυτοκίνητο, ισχύει ότι και με το τιμόνι. Οι υπόλοιποι υπομονή, εξάσκηση και όπισθεν μόνο σε πραγματική ανάγκη και όχι άσκοπα!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από Ντιανα » Πέμ Σεπ 07, 2017 7:01 pm

Κωστα, πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου! Αν και εχω κανει ολα αυτα και χρησιμοποιω το joy stick ακριβως με τον τροπο που περιγραφεις, ακομα δεν νοιωθω ετοιμη να κινηθω με ασφαλεια στην πολη, ενω το εχω τοσο αναγκη να ξεπορτισω! Η οδηγηση αυτοκινητου μου φαινοταν παιχνιδακι σε σχεση με το ηλεκτροκινητο αμαξιδιο. Τελικα χρειαζεται πολυ μεγαλη εξασκηση....
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Σεπ 08, 2017 10:34 am

Υπομονή, επιμονή και πολύ εξάσκηση. Η ανταμοιβή είναι τεράστια. Εμένα άλλαξε κυριολεκτικά η ζωή μου αυτό το καλοκαίρι. Πήγαινα μόνος μου βόλτες για καφέ, για φωτογραφίες, καθόμουν δίπλα στη θάλασσα και άκουγα με ακουστικά μουσική απολαμβάνοντας χυμό ή αναψυκτικό που είχα αγοράσει ΜΟΝΟΣ μου (η απόλυτη ηδονή), δεν χρειαζόμουνα καμία συνοδεία ούτε κάποιον να σπρώχνει, να φορτώνει και να ξεφορτώνει αμαξίδια, επέστρεφα στο σπίτι βράδυ χρησιμοποιώντας τα εξαιρετικά του φώτα αφού προηγουμένως είχα απολαύσει το ηλιοβασίλεμα στη θάλασσα, αλλά κυρίως κινούμουν ανεξάρτητα όποτε ήθελα και όχι όποτε μπορούσαν κι΄άλλοι.΄Ετσι πέρασα κι΄ εγώ και οι δικοί μου καλά. Η μόνη βοήθεια που χρειαζόμουνα ήταν για να μεταφερθώ από το χειροκίνητο στο ηλεκτροκίνητο. Του χρόνου θα εκπαιδευτώ εγώ και κυρίως το αμαξίδιο να μπαίνουμε και στη θάλασσα χωρίς να σκουριάζει και να βραχυκυκλώνει. Θα το εκπαιδεύσω να γίνει see track είτε του αρέσει είτε όχι. Ακούς εκεί να χάνω τα μπάνια μου επειδή το καρότσι φοβάται το θαλασσινό νερό!!!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Σεπ 08, 2017 1:45 pm

Χαχαχα, Κωστα εισαι απαιχτος!!! @onion20@
Μου 'φτιαξες τη διαθεση! Μου 'δωσες κινητρο! @onion20@
Ναι, ναι, ω ναι, θα προσπαθησω περισσοτερο! @onion20@
Το βραδυ θα σκασω μυτη εξω! @onion20@
Και του χρονου και στη θαλασσα!!! :grin:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Σεπ 08, 2017 2:43 pm

Την πρώτη μεγάλη χαρά θα την νοιώσεις, όταν αγοράσεις μόνη σου κάτι από το περίπτερο. Μετά ποιος σε πιάνει. Συγκράτησε όμως τον υπέρμετρο ενθουσιασμό που θα νοιώσεις και μην το "κόψεις" για Αθήνα μεριά με το αμαξίδιο, γιατί πέφτει κομματάκι μακριά. Καφέ μαζί πίνουμε κάθε μέρα στο καφενείο!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Σεπ 08, 2017 3:35 pm

Δηλαδη τι;;; αμα ερθω, να μην συναντηθουμε;;; :emojis-16:
Να μην κανουμε καμια κοντρα με τα ηλεκτρικα μας να δουμε ποιος θα νικησει;;; :emojis-19: :emojis-19: :emojis-19:
Ε;; ε;; εεεε;;;;; :emojis-19:
αααααα, μου κοβεις τη διασκεδαση !!! :emojis-19: :emojis-19:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Σεπ 08, 2017 7:05 pm

Τι τελική έχει το ηλεκτρικό σου;
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Σεπ 08, 2017 7:16 pm

Κοιτα, εχει 5 ταχυτητες και ειμαι ακομα στην 1η :emojis-19: δεν ειμαι σιγουρη αν θα το προχωρησω παραπερα :emojis-19: και με την 1η σφαιρα παει :emojis-19:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Σεπ 08, 2017 8:58 pm

Η πρώτη είναι πολύ αργή. Να το βάλεις στην τρίτη και να προσπαθήσεις να το μάθεις. Ακόμη κι΄ αν μία στις εκατό με περάσεις στην ευθεία, άμα πιάσουμε στροφηλίκι θα σ΄ αφήσω πίσω. Μπαίνω με όσα έχω! Δεν έχεις καμιά ελπίδα!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Οδήγηση ηλεκτροκίνητου αμαξιδίου

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Σεπ 08, 2017 9:59 pm

Ε, καλα! Μετα θα με περιμενεις να παμε για καφε! Α, μα πια! :emojis-20:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης