Μπαστούνακι

Θέματα και συζητήσεις που αφορούν ανθρώπους που βρίσκονται στην προϊούσα μορφή της νόσου.
Απάντηση
Αντωνία
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2017 9:28 pm

Μπαστούνακι

Δημοσίευση από Αντωνία » Παρ Φεβ 02, 2018 2:33 pm

Καλησπέρα αγαπητοί ήρθε η ώρα για το πρώτο μου μπαστούνι.πως θα διαλέξω; Δεν έχω ιδέα

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Μπαστούνακι

Δημοσίευση από Βίκυ » Παρ Φεβ 02, 2018 6:10 pm

Γεια σου Αντωνια
Νομιζω,αν και δεν έχω πάρει(ακόμη)μπαστούνι, πως αν πας στο καταστημα θα σε βοηθήσουν.
Ξέρω πως υπαρχουν ελαφριά και με ρυθμιζόμενο υψος.
Θα βρείς σίγουρα το κατάλληλο
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Μπαστούνακι

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Φεβ 02, 2018 8:35 pm

Η Βικυ, εχει δικιο, το καταστημα θα σε βοηθησει.
Το πρωτο μου μπαστουνακι το πηρα σπαστο. Δηλαδη μπορουσα να το κλεινω και να το τοποθετω στην τσαντα μου, οταν δεν το χρειαζομουν.
Μαλιστα αναζητησα ενα με τριανταφυλλακια (διοτι υπηρξα και ψωναρα στη ζωη μου) για να κανω εντυπωση! Οχι, που θα επαιρνα μπαστουνι και δεν θα ηταν μοδατο και μοναδικο! :emojis-1: :emojis-1: Ετσι, συναισθηματικα τουλαχιστον, μετεβην πιο ευκολα σ' αυτο το σταδιο. Αστειευομουν για τα λουλουδακια του και ενοιωθα καλυτερα...
Στην πορεια, προχωρησα αρχικα σε μια βακτηρια και μετα σε δυο. Η βακτηρια μεχρι τον αγκωνα, δινει καλυτερη στηριξη κατα την αποψη μου.
Στην αρχη θελει λιγη προσοχη στο συντονισμο ποδιου μπαστουνιου, αλλα πολυ γρηγορα θα διαπιστωσεις οτι θα αισθανεσαι πιο ασφαλης, ειδικα οταν αλλαζεις επιπεδα (πεζοδρομια, σκαλες).
Αν λοιπον βρεις ενα τρεντυ μπαστουνακι, να το προτιμησεις κατα την αποψη μου, γιατι θα σε τονωσει ψυχολογικα. Εκτος αν δεν μασας, οποτε διαλεγεις ο,τι θες... :emojis-2:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Αντωνία
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2017 9:28 pm

Re: Μπαστούνακι

Δημοσίευση από Αντωνία » Κυρ Φεβ 04, 2018 6:03 pm

Σας ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Μπαστούνακι

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Φεβ 04, 2018 8:27 pm

Αντωνία, η εμπειρία μου σ΄ αυτό που σου προτείνω, βασίζεται στην εικόνα που έχω από έναν πολύ καλό μου φίλο, που πάσχει από ΣΚΠ, έχοντας εντονότατα κινητικά προβλήματα. Ίσως θα πρέπει να εξετάσεις και την λύση της αγοράς ενός καλού rollator. Προσφέρει απείρως καλύτερη στήριξη από οποιοδήποτε μπαστούνι. Μ΄ αυτο θ΄ αποκτήσεις μεγάλη αυτοπεποίθηση αλλά και σιγουριά σε κάθε σου βήμα.
Ρίξε μια ματιά εδώ: viewtopic.php?f=33&t=50
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Αντωνία
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2017 9:28 pm

Re: Μπαστούνακι

Δημοσίευση από Αντωνία » Σάβ Φεβ 10, 2018 5:15 pm

Μου το πρότειναν στο κέντρο αποκατάστασης.το θέμα είναι ότι δεν είναι τόσο κομψό.αλλα επιμένουν και φαίνεται ότι θα με βοηθήσει .εγώ μπαστούνι ήθελα.τον πρώτο καιρό που θα το περνώ θα πέφτει τρελό κουτσομπολιό.απλα θα ήθελα κυρίως για εξωτερικό χώρο και με μεγάλο καθισματακι.σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Μπαστούνακι

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Φεβ 10, 2018 6:06 pm

Εγω προτεινω να ξεκινησεις με μπαστουνακι...
Ειναι ασφαλες αν η ασταθεια δεν ειναι πολυ μεγαλη.
Αν νοιωθεις οτι δεν σε στηριζει τοτε πας στο rollator που ειχα και γω μετα και οπωσδηποτε με καθισματακι.
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Μπαστούνακι

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Φεβ 11, 2018 3:16 pm

Δεν είναι κακή η ιδέα της Ντιάνας. Πριν επενδύσεις σε rollator, δοκίμασε το μπαστούνι το οποίο ούτως ή άλλως δεν έχει μεγάλο κόστος. Αν δεν σε καλύπτει, πας οπωσδήποτε για rollator. Και φυσικά προσπάθησε να πάψει να σε απασχολεί η εικόνα σου (σε ό,τι αφορά τη ΣΚΠ), στους έξω. Θα κυττάξεις τον εαυτό σου και ό,τι μπορεί να σου εξασφαλίσει καλύτερη ποιότητα ζωής. Άλλωστε δεδομένης της ασθένειάς μας, δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να την αποδεχθούμε μιας και θα ζήσουμε μαζί της για το υπόλοιπο της ζωής μας.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης