Ορθοστάτης

Θέματα και συζητήσεις που αφορούν ανθρώπους που βρίσκονται στην προϊούσα μορφή της νόσου.
Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Ορθοστάτης

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Μάιος 07, 2017 10:05 am

Όσοι είστε σε αμαξίδιο και δεν έχετε, σπεύστε να προμηθευτείτε έναν ορθοστάτη. Τον χρησιμοποιώ εδώ και τρεις μέρες και έχω παρατηρήσει βελτίωση στο πρόβλημα του πρηξίματος των ποδιών αλλά και μείωση της συχνότητας με την οποία μου εμφανιζόταν ο κλόνος. Πιστεύω ότι δεν είναι ιδέα μου, γιατί οι βελτιώσεις είναι ορατές! Ο ορθοστάτης (τουλάχιστον αυτός που αγόρασα), καλύπτεται 100% από τα ταμεία και αυτή τη στιγμή, υπάρχει κατάστημα που γνωρίζω και μπορεί να σας τον προμηθεύσει χωρίς να πληρώσετε, αφού πλέον ισχύει το νέο σύστημα του ΕΟΠΥΥ, σύμφωνα με το οποίο αποζημιώνεται απ΄ ευθείας το κατάστημα! Προς το παρόν ισχύει ο υφιστάμενος κατάλογος καλυπτόμενων ειδών και ποσών του ΕΟΠΥΥ, αλλά μελλοντικά θα επέλθουν αλλαγές. Ο ορθοστάτης που επέλεξα είναι φυσικά πιο βαρύς από αμαξίδιο ελαφρού τύπου, όχι όμως τόσο πολύ ώστε να μην μπορείτε να τον χρησιμοποιήσετε και σαν αμαξίδιο αν και δεν είναι η καλύτερη λύση. Θα πρέπει να έχετε και δεύτερο. Όποιον κι΄ αν επιλέξετε, δώστε ιδιαίτερη προσοχή στους βραχίονές του. Να είναι οπωσδήποτε ορθογωνικής διατομής για να προσφέρουν όσο το δυνατόν φαρδύτερη επιφάνεια στήριξης για τους βραχίονες σας. Όταν ορθοστατείτε, ιδιαίτερα όσοι δεν έχετε καλό έλεγχο κορμού, χρειάζεστε μια καλή επιφάνεια για να στηρίζεστε. Γενικά αποφύγετε ορθοστάτες με κυλινδρικής διατομής βραχίονες, ακόμη κι΄ αν καλύπτονται με αφρώδες υλικό. Σε παρατεταμένη ορθοστάτηση θα σας κουράσουν. Λάβετε υπ΄ όψη ότι θα πρέπει να ορθοστατείτε συνολικά για τουλάχιστον δύο ώρες ημερησίως για να βοηθηθούν το κυκλοφορικό και το αναπνευστικό σας. Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες του ορθοστάτη που επέλεξα που όμως αφορούν το προηγούμενο μοντέλο. Το νέο, μεταξύ άλλων, έχει και βελτιωμένους βραχίονες, όχι όμως όσο θα ήθελα. Μπορούν φυσικά να βελτιωθούν με πατέντα και τοποθέτηση από άλλο αμαξίδιο, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και μετατροπές. Οι βάσεις που στηρίζουν τα γόνατα, αφαιρούνται πανεύκολα όταν χρησιμοποιείτε τον ορθοστάτη σαν αμαξίδιο. Ρυθμίζονται μία φορά στην αρχή, ανάλογα με τον σωματότυπό σας και προσφέρουν πολύ καλή και κυρίως άνετη στήριξη γονάτων. Το αμαξίδιο γενικά επιδέχεται πλήθος ρυθμίσεων, προκειμένου να προσαρμοστεί στα μέτρα σας.


3.jpg
3.jpg (74.37 KiB) Προβλήθηκε 3100 φορές
4.jpg
4.jpg (102.46 KiB) Προβλήθηκε 3100 φορές
5.jpg
5.jpg (100.25 KiB) Προβλήθηκε 3100 φορές
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

polikarpos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2017 8:25 pm

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από polikarpos » Τρί Μάιος 09, 2017 9:52 pm

κώστας έγραψε:
Κυρ Μάιος 07, 2017 10:05 am
Όσοι είστε σε αμαξίδιο και δεν έχετε, σπεύστε να προμηθευτείτε έναν ορθοστάτη.
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
Ψάχνω κι εγώ να αγοράσω ενα ορθοστάτη. Μπορείς να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες για το κατάστημα και τη τιμή;
Ευχαριστώ
Πολύκαρπος

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Μάιος 16, 2017 8:39 am

Από την σύντομη εμπειρία μου με τον ορθοστάτη, έχω να παρατηρήσω πως τελικά είναι απαραίτητο το ειδικό τραπεζάκι που προσαρμόζεται στους βραχίονες όταν ορθοστατείτε. Για δύο λόγους. Ο σημαντικότερος είναι για να έχετε κάπου να ακουμπάτε και να στηρίζεστε με τα χέρια σας, χωρίς να χρησιμοποιείτε τους βραχίονες που είναι πολύ κουραστικό, ιδιαίτερα όσο περνά ο χρόνος όταν βρίσκεστε σε όρθια στάση. Οι βραχίονες του ορθοστάτη είναι σχετικά κοντοί για ν΄ ακουμπάτε με άνεση τα χέρια σας και αν στηρίζεστε με τις παλάμες, τότε τα χέρια σχηματίζουν μεγάλη γωνία που με την πάροδο του χρόνου σε ορθοστάτηση, κουράζει ιδιαίτερα όσους δεν έχουν καλό έλεγχο κορμού και προσπαθούν να στηριχτούν για να μην πέσει το σώμα μπροστά. Βέβαια δεν κινδυνεύετε να γίνει κάτι τέτοιο γιατί είστε ασφαλισμένοι στο στήθος, αλλά η στάση που παίρνει το σώμα στην προσπάθεια σας να στηριχτείτε, είναι ιδιαίτερα κουραστική. Ένας δεύτερος είναι για να ακουμπάτε κάτι (πχ από λάπτοπ μέχρι βιβλίο) για να περνάει κάπως πιο ευχάριστα η ώρα και να μην κάθεστε όρθιοι και ακίνητοι να κοιτάτε τους τοίχους του δωματίου.
Το πρόβλημα αυτό με τους βραχίονες, ισχύει όποιον ορθοστάτη κι΄ επιλέξετε, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, ανάλογα με τις διαστάσεις τους.
Η λύση βέβαια είναι να πάρετε το ειδικό τραπεζάκι κι΄ ακόμη καλύτερη να ζητήσετε να σας το κάνουν δώρο μαζί με τον ορθοστάτη, ο οποίος στην καλύτερη περίπτωση κοστίζει 2350 €! (κάποιος αξιόλογος, γιατί υπάρχουν και κινέζικοι που μάλιστα είναι και ηλεκτροκίνητα αμαξίδια, με 1800 €!). Ένα τραπεζάκι, κοστίζει περίπου 100 – 150 €.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Μάιος 26, 2017 11:37 am

Ο συγκεκριμένος ορθοστάτης απ΄ ότι αποδείχτηκε στην πράξη, είναι πολύ βαρύς και η χρήση του σαν απλό αμαξίδιο, πρέπει να περιορίζεται στις απολύτως βασικές ανάγκες μετακίνησης. Σαν ορθοστάτης είναι πολύ καλός και η μπαταρία του αντέχει πολλές ορθοστατήσεις (τουλάχιστον 70), μέχρι να χρειαστεί επαναφόρτιση. Πάρα πολύ βολικά είναι τα προσθαφαιρούμενα στηρίγματα για τα γόνατα, τα οποία διευκολύνουν πάρα πολύ την παρατεταμένη ορθοστάτηση (πάνω από μισή συνεχόμενη ώρα). Πρέπει να επισημάνω, πως τα υποπόδια δεν αφαιρούνται ούτε στρέφονται, αλλά αυτό στην πράξη δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Ένα ακόμη ευνόητο πλεονέκτημα είναι η δυνατότητα ρύθμισης (μέσω του μηχανισμού ανόρθωσης), του ύψους του καθίσματος, όταν το χρησιμοποιείτε σαν απλό αμαξίδιο.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Ιουν 30, 2017 12:13 am

Πρωτη φορα σημερα 15' ορθοστατηση.....
Κουραση.... :dizzy:
Χρειαζεται υπομονη και σιγα σιγα :dizzy:
Αλλα ειχα τοσο καιρο να νιωσω την αισθηση του στεκομαι ορθια για ωρα...
και μου αρεσε.... :have_a_nice_day: αυριο παλι... :have_a_nice_day:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από MARINA » Παρ Ιουν 30, 2017 12:44 am

Μπράβο Ντιάνα μου!!! !clapping1! !clapping1! !clapping1! !clapping1!
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από Βίκυ » Παρ Ιουν 30, 2017 12:51 am

@onion20@ @onion20@ @onion20@
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Ιουν 30, 2017 10:02 am

Αν δεν έχεις ήδη, πάρε και δικό σου ορθοστάτη. Σε μερικές ορθοστατήσεις ακόμη θα μπορείς να κάθεσαι άνετα μισή ώρα. Εγώ πχ μπορώ και ορθοστατώ, χωρίς περιέργως να κουράζομαι, τουλάχιστον για 45 λεπτά. Το πρόβλημα μου είναι ότι βαριέμαι έτσι ακίνητος, γι΄ αυτό και κάνω το εξής. Ορθοστατώ μπροστά στον υπολογιστή ακούγοντας και βλέποντας βίντεο από το youtube ή ακόμα καλύτερα παρακολουθώ μια ταινία. Ο χρόνος περνά ευχάριστα και κυρίως χωρίς να τον καταλαβαίνω.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Ιουν 30, 2017 10:22 am

Πηρα ορθοστατη, χθες ηταν η πρωτη ορθοστατηση! Περιμενω να μου στειλουν και το τραπεζακι μπροστα, για να μπορω να ασχολουμαι με κατι ευχαριστο ταυτοχρονα....Και Κωστα, θα σου ελεγα να σκεφτεις και το ποδηλατο παθητικης/ενεργητικης εκγυμνασης, που και αυτο χορηγειται απο το ταμειο και βοηθαει πολυ!
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ορθοστάτης

Δημοσίευση από Ντιανα » Κυρ Ιούλ 02, 2017 7:09 pm

Και χθες εφαγα την πρωτη μου τουμπα απο τον ορθοστατη..... :emojis-19: :emojis-19:
Αρχισα να ανεβαινω....
-ρε, γλιστραααωωωω
-πως γλιστρας; ιδεα σου ειναι....
Ξανακατεβαινω, καθομαι καλυτερα, ξανανεβαινω....
-ρε παιδια, γλιστραω αληθεια!!!!
Και γλιστρουσα και γλιστρουσα μεχρι που βρεθηκα στο πατωμα, χωρις να το καταλαβω και χωρις να προλαβει κανεις να με συγκρατησει...
Η σκηνη πολυ γελιο...χθες :emojis-19: :emojis-19:
Σημερα ποναω ολουθε! :emojis-12: :emojis-12: :emojis-12:
Και τι ειχε συμβει;;; ειχα ξεχασει να βαλω το στηριγμα στα γονατα... :nose_pick:
Ας προσεχα :nose_pick:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης