Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Θέματα κοινωνικών παροχών όλων των μορφών (συντάξεις, επιδόματα, δήμος - πρόνοια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, δίπλωμα οδήγησης ΑμεΑ, κάρτα στάθμευσης, παραχώρηση θέσης στάθμευσης, ΕΟΠΥΥ κλπ)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από brazil » Παρ Απρ 08, 2022 3:12 pm

Καλησπέρα στην παρέα!

Είχα κάνει τα χαρτιά μου ώστε να περάσω ΚΕΠΑ και με κάλεσαν θα περάσω σε έναν μήνα. Έχει κάποιος πρόσφατα εμπειρία να την μοιραστεί καθώς δεν έχω ιδέα τι να περιμένω. Είναι πρώτη μου φορά και είμαι ας πούμε λιιιίγο αγχωμένη @onion2@

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Απρ 08, 2022 11:19 pm

Γεια σου, brazil. Σε νιώθω :dizzy: Πέρασα αρχές του 2020, μόλις είχε προκύψει ο κορωνο'ι'ός. Ήμουν και γω τρομερά αγχωμένη γιατί η διαδικασία είχε ξεκινήσει υπό... κανονικές συνθήκες, με απόλυτη αναρχία, πολυκοσμία ασφυκτική και αδιάφορη αντιμετώπιση από τους διοικητικούς. Στην εξέταση, τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Με δέχτηκαν ακριβώς την ώρα του ραντεβού μου. Ίσως λόγω πανδημίας, ποιος ξέρει... Οι γιατροί μέχρι και συμπαθητικοί θα πω πως ήταν. Πολύ απλή η εξέταση, ρώτησαν το ιστορικό μου, ζήτησαν να κάνω ένα-δυο βήματα χωρίς το μπαστούνι κι όταν είδαν τα χάλια μου, μου είπαν να καθίσω :emojis-1: Μέχρι που με ρώτησαν αν είχα κάνει αίτηση και για εξωιδρυματικό επίδομα @onion14@ Δεν κράτησε πάνω από δέκα λεπτά. Η απόφαση ήταν 80% ποσοστό αναπηρίας μέχρι το 2023. Με ειδοποίησαν με μέιλ. Όλα θα πάνε καλά @onion20@ Περιμένω τα νέα σου @onion24@

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από brazil » Σάβ Απρ 09, 2022 10:04 am

Ευχαριστώ πολύ που απάντησες Σοφία!!

Ωραία, με ηρέμησες λίγο. Είχες κάνει για το εξωιδρυματικό; Ρωτάω απλώς επειδή όταν είναι για τα χρήματα λένε πως είναι πιο αυστηροί...
Και κάτι ακόμα να ρωτήσω το οποίο σκέφτομαι: Από εξετάσεις είχες κάτι εκτός από μαγνητικές μαζί σου; :dizzy:

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Σάβ Απρ 09, 2022 3:32 pm

Για το εξωιδρυματικό δεν είχα ιδέα, brazil :emojis-14: Εκείνοι με διαφώτισαν και μου το ενέκριναν :faill: Εκτός από την έκθεση του νευρολόγου μου στο ειδικό έντυπο των ΚΕΠΑ και τις μαγνητικές, είχα ουροδυναμικό και νευροψυχολογικό έλεγχο. Δύναμη!!! :in_love:

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από brazil » Σάβ Απρ 09, 2022 7:56 pm

Σε ευχαριστώ και πάλι Σοφία :emojis-4:

Πέρα από ανοσοφαινότυπο δεν έχω άλλες εξετάσεις πρόσφατες, οπότε θα πάω μόνο με τις μαγνητικές και ελπίζω όλα να πάνε καλά. Θα ενημερώσω φυσικά @onion24@

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από brazil » Παρ Μάιος 20, 2022 2:34 pm

Η εμπειρία μου από την επιτροπή ΚΕΠΑ

Με κάλεσαν περίπου 2 μήνες αφού κατέθεσα τα χαρτιά της αίτησης από την Πρόνοια (ως ανασφάλιστη).
Σχετικά με την ώρα ήταν ένα μπέρδεμα καθώς μου έστειλαν μήνυμα αλλά μετά με πήραν τηλέφωνο να αγνοήσω το μήνυμα να πάω νωρίτερα την ίδια μέρα και μετά ξανά μήνυμα με την παλιά ώρα. Όπως και να ‘χει, πήγα νωρίτερα να είμαι σίγουρη. Η ώρα που μου είχαν πει στο τηλέφωνο ήταν όντως η σωστή.

Πήγα και η αναμονή ήταν περίπου 25 λεπτά. Είδα πως κράτησαν τους προηγούμενους 2 για να τους εξετάσουν για 10 λεπτά οπότε ήμουν προετοιμασμένη για πλήρη νευρολογικό έλεγχο.

Όταν ήρθε η σειρά μου και μπήκα μέσα είδα μία γραμματέα που μου έδωσε ένα χαρτί να υπογράψω, μου έδειξε που να καθίσω και έφυγε. Παρούσες 2 νευρολόγοι και μία ακόμα γυναίκα πιο πέρα που δεν κατάλαβα την ειδικότητά της.
Οι δύο νευρολόγοι όταν μπήκα έγραφαν σε χαρτιά μπροστά τους και δεν με κοίταξαν. Στη συνέχεια η μία από τις δύο με ρώτησε γιατί ήρθα. Της ανέφερα αρχικά πως έχω προβλήματα στην μία μεριά κυρίως χέρι και πόδι.

Μου ζήτησε να σηκωθώ να περπατήσω μέχρι την πόρτα. Η πόρτα ήταν δύο βήματα. Δηλαδή στο δεύτερο είχα φτάσει ήδη εκεί. Μετά ζήτησε να σηκωθώ στις μύτες και ακολούθως στις φτέρνες. Αφού είδε την δυσκολία, μου ζήτησε να καθίσω στο κρεβάτι και πέρασε σε έλεγχο αντανακλαστικών. Μετά από 4-5 σφυριές σε διάφορα σημεία των ποδιών μου είπε πως μπορώ να φύγω (συνολικά έμεινα μέσα το πολύ 5 λεπτά)

Από ερωτήσεις κατά την διάρκεια με ρώτησαν τι δουλειά κάνω, από πότε έχω ΠΣ (ήταν και τα χαρτιά μπροστά τους), πότε ήταν η τελευταία μου υποτροπή και μια ερώτηση σχετικά με την αίσθηση της σπαστικότητας και από πότε είχε ξεκινήσει κλπ.

Από χαρτιά τώρα είχα τις πρόσφατες μαγνητικές (σε αντίγραφο καθώς ήξερα πως τα κρατάνε), την τελευταία μου νοσηλεία για 5ημερο κορτιζόνης (στην οποία δεν είχα υποτροπή, απλώς ζήτησε η νευρολόγος μου επειδή υπήρχαν πολλές ενεργές εστίες), την βεβαίωση πως παίρνω “θεραπεία” για την πάθηση. Είχα πάει και κάτι ακόμα εξετάσεις (αίματος κυρίως) αλλά δεν τις κράτησε.

Η απόφαση βγήκε 2 εργάσιμες μετά (μέσα από το e-efka φάνηκε πως βγήκε ήδη την ίδια μέρα βασικά απλώς με ενημέρωσαν εμένα με mail αργότερα). Βγήκε 67% το συνολικό ποσοστό αναπηρίας λόγω της ΠΣ

Αυτά και όποιος είναι να περάσει να μην ανησυχεί πράγματι είναι κάτι πολύ απλό. Αν μη τι άλλο αισθάνθηκα πως θα έπρεπε να με εξετάσει παραπάνω για να διαπιστώσει και τις υπόλοιπες δυσκολίες μου :emojis-12:

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Μάιος 20, 2022 3:48 pm

Μπράβο, θαρραλέο κορίτσι @onion20@

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από agathan » Δευ Μάιος 30, 2022 11:47 pm

αγχονωσουν παραπανω απ'οσο θα πρεπε! τουλαχιστον πηγε καλα :have_a_nice_day:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7728
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή για Ποσοστό Αναπηρίας - εμπειρίες;

Δημοσίευση από κώστας » Τετ Ιουν 01, 2022 11:15 am

Brazil, περιέγραψε αν θέλεις τα χαρτιά που πρέπει να συγκεντρώσει κάποιος για να περάσει ΚΕΠΑ. Το λέω γιατί από την εποχή που πέρναγα εγώ, έχουν αλλάξει πολλά.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης