Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Θέματα κοινωνικών παροχών όλων των μορφών (συντάξεις, επιδόματα, δήμος - πρόνοια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, δίπλωμα οδήγησης ΑμεΑ, κάρτα στάθμευσης, παραχώρηση θέσης στάθμευσης, ΕΟΠΥΥ κλπ)
Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τετ Ιουν 01, 2022 11:42 pm

Εκατό τοις εκατό!!!

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Ιούλ 15, 2022 12:03 am

Κώστα, θυμάσαι την αίτηση για το επίδομα κίνησης; Απορρίφθηκε! Και το έμαθα τηλεφωνόντας τους! Καμία ειδοποίηση! Φυσικά και δεν μπορούν να μου τη στείλουν με μέιλ γιατί είναι, λέει, προσωπικά δεδομένα :emojis-14: Τώρα πρέπει να κάνω εξουσιοδότηση για να την πάρω στα χέρια μου. :faill:

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1089
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από brazil » Παρ Ιούλ 15, 2022 9:39 am

Λυπάμαι Σοφία! Παράξενο αν έχεις άνω των 80% στην κινητική. Ναι, να κάνεις ένσταση αν είναι και προλαβαίνεις, ώστε να δουν τα χαρτιά καλύτερα @onion35@
Κράτα μας ενήμερους 💛

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Ιούλ 15, 2022 3:27 pm

Δεν αντέχω την επαφή μαζί τους, brazil! Θα περιμένω έως τον Φεβρουάριο που είναι να ξαναπεράσω από τα ΚΕΠΑ και ίσως μάθω από εκεί κάτι. Όπου να 'ναι έρχεται κι ο Αύγουστος που τα πάντα... ησυχάζουν :roll:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Ιούλ 15, 2022 7:31 pm

Αν η γνωμάτευση του ΚΕΠΑ γράφει 80% στην κινητική αναπηρία και όχι 80% αθροιστικά μαζί με άλλα (πχ κατάθλιψη κλπ), τότε η πρόνοια είναι αδύνατον να απορρίψει την αίτηση για επίδομα κίνησης. Διάβασε προσεκτικά την απόφαση του ΚΕΠΑ με το ποσοστό αναπηρίας και δες αν το 80% αφορά κινητική αναπηρία ή και άλλα μαζί. Μετά κάνεις ένσταση.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Ιούλ 15, 2022 11:19 pm

Κώστα, σίγουρα θα τη βρω και θα τη διαβάσω πιο επισταμένα, αλλά κατάθλιψη δεν αναφέρει, νομίζω παραπάρεση. Θα τα ξαναπούμε μόλις εντοπίσω πού την έβαλα...

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Ιούλ 16, 2022 11:01 am

Την κατάθλιψη την έβαλα για παράδειγμα. Βρε Σοφία, σίγουρα έχεις ποσοστό 80%, γιατί για παραπάρεση που θυμάσαι να γράφει η απόφαση, μου φαίνεται εξαιρετικά υψηλό.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Σάβ Ιούλ 16, 2022 12:53 pm

Λοιπόν, τη διάβασα. Γράφει 67% σπαστική παραπάρεση επί εδάφους και συνολικά 80% παραπάρεση και νευρογενή κύστη. Κώστα, για μένα η κατάθλιψη είναι δεδομένη αλλά όχι... πιστοποιημένη :emojis-1: Έχω να σκέφτομαι την επανεξέταση στα ΚΕΠΑ και το άγχος έχει κάνει ήδη την εμφάνισή του! :emojis-7:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Ιούλ 16, 2022 1:44 pm

Άρα δικαιολογημένα σου απέρριψαν την αίτηση. Το 80% είναι αθροιστικά η παραπάρεση και η νευρογενής κύστη. Δεν αφορά κινητική αναπηρία. Το ποσοστό αυτό μπορείς μόνο να το εκμεταλλευτείς στην φορολογική σου δήλωση, ώστε να μην πληρώνεις τίποτα (μαρκάρεις το κουτάκι που λέει “έχετε αναπηρία 80% και άνω”). Ο λογιστής σου (αν έχεις), ξέρει.
Μην έχεις καθόλου άγχος για το ΚΕΠΑ. Ακόμα και να σου μειώσουν το ποσοστό (όχι κάτω από 67% στην σπαστική παραπάρεση), δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Οπότε πήγαινε άνετη και αεράτη.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Διευκρίνηση για το εξωιδρυματικό επίδομα

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Σάβ Ιούλ 16, 2022 2:23 pm

Έχεις δίκιο βουνό! Τώρα ξαναδιάβασα το μήνυμά σου που αναφέρεις το συνολικά. Με τέτοιο μπρέιν στορμ που έχω, ό,τι θέλω διαβάζω...

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης