Ανανέωση βιβλιαρίου ΕΦΚΑ σε ανασφάλιστους ΑΜΕΑ

Θέματα κοινωνικών παροχών όλων των μορφών (συντάξεις, επιδόματα, δήμος - πρόνοια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, δίπλωμα οδήγησης ΑμεΑ, κάρτα στάθμευσης, παραχώρηση θέσης στάθμευσης, ΕΟΠΥΥ κλπ)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ανανέωση βιβλιαρίου ΕΦΚΑ σε ανασφάλιστους ΑΜΕΑ

Δημοσίευση από brazil » Δευ Ιούλ 25, 2022 11:55 am

Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει. Τα ανασφάλιστα άτομα με αναπηρία, δικαιούνται ανανέωση του βιβλιαρίου τους για ιατροφαρμακευτικούς λόγους;

Προσπάθησα ανεπιτυχώς να επικοινωνήσω με τον ΕΦΚΑ τηλεφωνικώς και περιμένω ακόμα απάντηση στο ηλεκτρονικό αίτημα με την ερώτηση. Ένας συνασθενής ΑΜΕΑ μου είπε πως γίνεται στο μητρώο, διαφορετικά δεν θα πήγαινε το μυαλό μου. Και μπήκα στην διαδικασία να μάθω καθώς χρειάζεται να αλλάξω γυαλιά μυωπίας και δεν δικαιούμαι πλέον ως ανασφάλιστη, την επιδότηση από το κράτος (κάπου 100-120 ευρώ).
Αν κάποιος γνωρίζει θα με βοηθήσει, ώστε να μην περιμένω χωρίς λόγο να φτιάξω τα νέα γυαλιά.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7728
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ανανέωση βιβλιαρίου ΕΦΚΑ σε ανασφάλιστους ΑΜΕΑ

Δημοσίευση από κώστας » Δευ Ιούλ 25, 2022 8:52 pm

Ρίξε μια ματιά εδώ, μήπως βοηθηθείς. Δεν απαντά ακριβώς στο ερώτημά σου, αλλά λέει στην ερώτηση τι δικαιούμαι σαν ανασφάλιστος; στην τελευταία σειρά "Χορήγηση ιατρικών βοηθημάτων και αναλωσίμων υλικών". Τα γυαλιά, είναι ιατρικό βοήθημα, άρα πρέπει να καλύπτονται. Τουλάχιστον έτσι το μεθερμηνεύω εγώ, που φυσικά μπορεί να κάνω λάθος.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Ανανέωση βιβλιαρίου ΕΦΚΑ σε ανασφάλιστους ΑΜΕΑ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Δευ Ιούλ 25, 2022 11:35 pm

Πάντα πρόθυμος να βοηθήσεις!!!!!!!! Αυτό θα πει νοιάξιμο! !clapping1!

Άβαταρ μέλους
brazil
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2022 12:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανανέωση βιβλιαρίου ΕΦΚΑ σε ανασφάλιστους ΑΜΕΑ

Δημοσίευση από brazil » Τρί Ιούλ 26, 2022 10:42 am

Κώστα σε ευχαριστώ! Πράγματι ισχύουν αυτά που γράφει, πως δηλαδή δικαιούμαστε ουσιαστικά τα ίδια ασφαλισμένοι/ανασφάλιστοι, απλώς ως ανασφάλιστη δεν μπορώ να επισκέπτομαι τους συμβεβλημένους ιδιώτες ιατρούς και κλινικές και συγκεκριμένα για τα γυαλιά, ο οφθαλμίατρος προσπάθησε και δεν τον αφήνει δίχως να έχω ανανεωμένο βιβλιάριο. Το αναφέρει και σχετικά η οδηγία, εγώ δεν το ήξερα, καθώς τελευταία φορά που το είχα αξιοποιήσει κάπου 10 χρόνια πριν, ήμουν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.

Αν απαντήσουν και στο ηλεκτρονικό αίτημα/μήνυμα του ΕΦΚΑ, θα το συμπληρώσω εδώ να λυθεί και σε άλλους ενδεχομένως η απορία.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7728
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ανανέωση βιβλιαρίου ΕΦΚΑ σε ανασφάλιστους ΑΜΕΑ

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Ιούλ 26, 2022 12:21 pm

Τότε, πως ισχύουν τα ίδια, αφού ο οφθαλμίατρος θέλει ανανεωμένο βιβλιάριο;!!! Μήπως πρέπει να ψάξει (ο οφθαλμίατρος), μήπως υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για τους ανασφάλιστους. Πάντως το Κράτος, το διαφημίζει σαν κάτι απλό. Μήπως μας δουλεύει;!!!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες