Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από agathan » Τετ Μάιος 26, 2021 12:38 am

Εγώ πρόσφατα δις εμβολιασμένος :grin: και η κυρία διευθύντρια προσφάτως κοβιντιασμενη :dizzy:
Και ήρθε ο φίλος μας να μας βοηθήσει σχετικά με τον εμβολιασμό :have_a_nice_day:


agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από agathan » Παρ Αύγ 13, 2021 8:57 pm

Αυτή την φορά ο φίλος μας ασχολήθηκε με μία Ιταλική έρευνα σχετικά με το HSCT - η μέθοδος που κάνει μία επανεκκίνηση στο ανοσοποιητικό με την βοήθεια των βλαστοκυττάρων με πιθανό αποτέλεσμα το ανοσοποιητικό να γίνει πιο φιλικό με το σώμα και να μην επιτίθεται. Για την απενεργοποίηση του ανοσοποιητικού χορηγείται κάποια χημειοθεραπεία (που απ'οσο μας λέει είναι το πιο σημαντικό σημείο) και εδώ το δείγμα κατά κύριο λόγο έλαβε BEAM + ATG

Σημαντικότατα αυτά που λέει αλλά νομίζω πρέπει να σταθούμε στο ότι στους ανθρώπους με προϊούσα μορφή, το 71% εμφάνισε αρκετά καλή εικόνα (χωρίς αναπηρίες) μετά από 5 χρόνια και το 57.2% μετά από 10 χρόνια!


agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από agathan » Πέμ Νοέμ 18, 2021 11:10 pm

Ο φίλος μας αυτή την φορά κάνει σχολιασμό πάνω σε ένα βίντεο αναπαράστασης του τρόπου δράσης-λειτουργίας των νέων εμβολίων mRNA. Από αυτά που είδα και λέει, το βίντεο είναι μία αρκετά καλή απεικόνιση του τι ακριβώς συμβαίνει (αν και είχε 2-3 διορθώσεις που θα έκανε, αν και νομίζω ότι ίσως να ήταν δύσκολο να γίνουν ή θα μπέρδευαν τον κόσμο)


agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από agathan » Τετ Απρ 20, 2022 7:46 pm

Κάνει μια λεπτομερη αναλυση για το πως λειτουργουν τα διαφορα ειδη ιντεφερονων. Εξηγει ποια ειναι η διαφορα μεταξυ ιντερφερονης-α και ιντερφερονης-β και ποιες ειναι οι παρενεργειες που εχουν τετοιου ειδους φαρμακα.


agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από agathan » Τετ Απρ 20, 2022 8:01 pm

Μιλα για το ποσο δυσκολη ειναι η διαγνωση της σκληρυνσης. Πολλοι απο εμας μενουμε σε μια ατελειωτη αναμονη μεχρι να μας πουν τι ακριβως εχουμε!
Εχουμε και εμεις τα δικια μας, εχουν ομως και αυτοι. Πολλοι εκει εξω εχουν διαγνωστει λαθος και τους ειπαν οτι εχουν σκληρυνση ενω εχουν κατι αλλο... :dizzy:
Οπως και αν εχει, το 2017 αναθεωρηθηκαν εκ νεου τα κριτηρια Mc Donalds ωστε οι νευρολογοι να ειναι σε θεση να κανουν μια τετοια διαγνωση οσο καλυτερα γινεται.

Αυτα που κραταω ειναι τα εξης δυο (που μου τα ειχε πει και στην αρχη της πορειας μου ο γιατρος μου): για να γινει η διαγνωση σωστα, πρεπει να εχουμε αποσταση στο χρονο και χωρο των νευρων. Δηλαδη επαθα κατι τωρα και μετα απο 6 μηνες και με πονεσε το ποδι μου και μετα απο καιρο το χερι μου. Οχι μεσα σε 2 εβδομαδες με πονεσε 2 φορες το χερι μου. :nose_pick:
Και το δευτερο, η παρακεντηση ειναι ενα εργαλειο, ναι μεν καλο, αλλα πλεον ειναι κατι που το κρατανε για πολυ περιεργες περιπτωσεις που δεν μπορουν να βγαλουν συμπερασμα με καποιο αλλο τροπο.


agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από agathan » Τετ Ιουν 15, 2022 9:52 pm

Αυτή την φορά μας μίλησε για τα αόρατα συμπώματα της σκλήρυνσης και συνοπτικά ανέφερε τι ισχύει για το καθένα από αυτά.

Νομίζω η φράση κλειδί που χρησιμοποίησε (που χτύπησε και σε κάποια ευαίσθητη χορδή :dizzy: ) είναι ότι "νομίζουν οι άλλοι ότι το κάνουμε στα ψέματα." :dizzy:
  1. Fatigue - Κόπωση
  2. Vision loss - Απώλεια όρασης / Δυσκολίες στην όραση
  3. Neuropathic pain - Νευροπαθητικός πόνος
  4. Bladder/Bowel changes - Αλλαγές στην λειτουγία του εντέρου/κύστης
  5. Motor fatigue - Κόπωση κινητικών λειτουργιών-μελών
  6. Uhtoff's phenomenon - Το φαινόμενο του Uhtoff (Με απλά λόγια όταν μας επηρεάζει η ζέστη ή το κρύο)
  7. Depression - Κατάθλιψη
  8. Spasticity - Σπαστικότητα
  9. Cognitive impairment - Γνωστική δυσλειτουργία (Διάσπαση προσοχής κ.ά)
  10. Sexual dysfunction - Σεξουαλικά προβλήματα/δυσλειτουργίες

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τετ Ιουν 15, 2022 11:35 pm

Oh, yeah @onion20@

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από agathan » Τετ Αύγ 24, 2022 8:06 pm

Σήμερα μάθαμε και κάτι απρόσμενο... :nose_pick:

Κουβεντιασε με τον προεδρο, καθηγητης νευρολογιας Lawrence Steinman, της Pasithea Therapeutics για το πειραματικο εμβολιο που δειχνει σε καποιες προκλινικες μελετες οτι μειωνει την αναπηρια στην σκληρυνση :nose_pick:

Το πως δρα το εμβολιο βασιζεται στο γεγονος οτι πλεον η παθηση εχει συνδεθει με τον ιο Epstein-Barr, την γνωστη σε εμας Λοιμώδης Μονοπυρήνωση

οπως και να χει... οψομεθα :nose_pick:


agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από agathan » Δευ Φεβ 05, 2024 9:25 pm

Καλησπέρες! :grin:

Ο φίλος Brandon έκανε μία ανασκόπηση για το τι γιγνώσκουμε εν έτη 2024 (θέλει και υπογεγραμμένες αλλά δεν θα το ψάξω πως μπαίνουν :emojis-12: )

Τα περισσότερα τα γνωρίζουμε ήδη εμείς οι παλιότεροι αλλά σίγουρα θα βοηθήσει αρκετά τους νεοσύλλεκτους (στρατιώτες είμαστε όλοι μας)!

Σίγουρα κάτι που δεν ήξερα εγώ, είναι ότι πλέον έχει αρχίσει η πάθηση να δείχνει να είναι πιο "ήπια" στους καινούριους. Ίσως, όπως λέει, να ευθύνεται ότι μπορούν να τους διαγνώσουν πιο νωρίς, ίσως ότι έχουν πιο εξελιγμένα φάρμακα στην φαρέτρα τους.. Ίσως και τα δύο, ίσως και κάτι ακόμα που δεν βλέπουμε. :faill:



Υ.Γ. αναφέρεται και στις διατροφές που μπορεί να βοηθήσουν, όμως όπως λέει και ο ίδιος, δεν υπάρχουν σοβαρά στοιχεία που να δείχνουν την μεγάλη συσχέτιση τους
Υ.Γ.2. Ο φίλος μας δεν θα έλεγα ότι έχει 100% δίκιο σε όλα όσα λέει, αλλά είναι μία αρκετά καλή και έμπιστη πηγή, θέλει λίγο προσοχή μόνο

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Το κανάλι του Dr. Brandon Beaber στο youtube

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τρί Φεβ 06, 2024 12:12 am

Επέεεεεεεεεστρεψες!!!
@onion29@ @onion29@ @onion29@

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης