Μόνιμη αποκατάσταση προβλήματος

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Μόνιμη αποκατάσταση προβλήματος

Δημοσίευση από κώστας » Τετ Σεπ 11, 2019 3:14 pm

Παιδιά, ρωτάω από περιέργεια. Υπάρχει κανείς που να έχει αποκαταστήσει μόνιμα κάποιο πρόβλημα του εξ αιτίας της σκλήρυνσης, μετά από τη χορήγηση κάποιας αγωγής; Το ρωτάω διότι έχω προσπαθήσει κατά καιρούς με αγωγές, το πρόβλημα μου υποχωρεί έως εξαφανίζεται τελείως και μετά από λίγο καιρό επανέρχεται. Βασανίζομαι καιρό τώρα, από εντονότατο και ανεξέλεγκτο κλόνο. Πήρα neurontin και ο κλόνος εξαφανίστηκε, μέχρι που κάποια στιγμή επανήλθε αν και συνέχιζα την αγωγή. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με τη νευραλγία τριδύμου που με βασανίζει. Έπαιρνα ένα tegretol τη μέρα για μία εβδομάδα και είχα ξεχάσει τι σημαίνει πόνος. Τώρα παίρνω τρία tegretol τη μέρα για συνεχόμενο χρονικό διάστημα και ο πόνος υπονομεύει συνεχώς, χωρίς να έχει εξαλειφθεί. Μοιραία οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι οι διάφορες αγωγές έχουν προσωρινά αποτελέσματα. Κάποια στιγμή ο οργανισμός τις συνηθίζει και τότε "άνθρακες ο θησαυρός".
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Μόνιμη αποκατάσταση προβλήματος

Δημοσίευση από Ντιανα » Πέμ Σεπ 12, 2019 1:44 am

Δυστυχως συμφωνω μαζι σου Κωστα....
Τα ιδια κι εγω με την σπαστικοτητα :dizzy:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Μόνιμη αποκατάσταση προβλήματος

Δημοσίευση από agathan » Παρ Σεπ 13, 2019 4:05 pm

οταν εισαι στην μορφη της διαλειπουσας, οτι παθαινεις επανερχεται. αν οχι τελειως εστω σε ενα βαθμο.
αν και ο γιατρος μου μου ελεγε για μια περιπτωση που δεν επανηλθε :dizzy:
ο κανονας ομως ειναι αυτος.

αν εισαι σε προιουσα οπως εσεις... τα πραγματα προχωρανε οτι και αν κανεις. ισως ειναι λιγο οτι συνηθιζεις οπως λεει ο κωστας, αλλα καπου προχωρησε και αυτο που εχεις και το φαρμακο δεν μπορει να τα καταφερει...

ρωτηστε και κανα γιατρο και να μας πειτε, αλλα ετσι τα εχω καταλαβει... :faill:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμη αποκατάσταση προβλήματος

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Σεπ 17, 2019 12:56 pm

Απόλυτα λογικό! Όμως αυτό ξεκάθαρα σημαίνει πως τουλάχιστον όσοι είμαστε στην προϊούσα, ό,τι φάρμακο και να πάρουμε δεν πρόκειται ν΄ αλλάξει τίποτα! Εκτός κι΄ αν βρουν φάρμακο που πραγματικά θα "φρενάρει" την νόσο, τουλάχιστον στην κατάσταση που βρίσκεται ο καθένας.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: Μόνιμη αποκατάσταση προβλήματος

Δημοσίευση από MARINA » Τρί Σεπ 17, 2019 6:56 pm

Μακάρι Κώστα...μακάρι να βρεθεί κι αυτό το φάρμακο...
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Μόνιμη αποκατάσταση προβλήματος

Δημοσίευση από kely » Τετ Σεπ 18, 2019 12:02 pm

:emojis-4: πριν τρία χρόνια έπαιρνα το tecfidera είχα πρόβλημα με την κύστη το οποίο εξαφανίστηκε ...…..είχα όμως αργή επειδινωση και εδώ και ένα χρόνο παίρνω ταισαμπρι.
Μέχρι τώρα είμαι μια χαρά από θέμα κύστης.
Δεν ξέρω Κώστα αν είναι μονιμο

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης