Το 1ο εμβολιο για την Π.Σ.

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
Tom80
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 2:58 pm

Re: Το 1ο εμβολιο για την Π.Σ.

Δημοσίευση από Tom80 » Σάβ Φεβ 01, 2020 12:33 pm

Κώστα δεν υπάρχει τίποτα καινούργιο από το 2016. Απλά «κάποιος» τον Δεκέμβριο του 2019 αναπαρήγαγε την είδηση του 2016 και μετά δεκάδες ιστοσελίδες τον αντέγραψαν χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά τίποτα καινούργιο. Απλά για μερικά clicks. Οι έρευνες βρίσκονται ακόμη στο στάδιο των κλινικών δοκιμών, χρηματοδοτούνται από την ΒΙΑΝΕΞ του Γιαννακόπουλου και αναμένονται τα αποτελέσματα.
Θα ήθελα να πω ότι ο όρος «εμβόλιο» είναι αδόκιμος. Στην πραγματικότητα πρόκειται για ένα ολιγοπεπτίδιο, κάτι σαν το Copaxone (τετραπεπτίδιο), μιλάμε δηλαδή για μια ακόμα φαρμακευτική αγωγή.
Το εμβόλιο είναι βιολογικό παρασκεύασμα που διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού ώστε να παραγάγει αντισώματα που θα τον καταστρέψουν και να αποκτήσει μνήμη για αυτόν ώστε το ανοσοποιητικό σύστημα να μπορεί αργότερα να τον αναγνωρίσει και να τον καταστρέψει εάν ο παθογόνος οργανισμός ξαναμολύνει τον οργανισμό. Καμία σχέση δηλαδή η συγκεκριμένη έρευνα με εμβόλιο.

kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Το 1ο εμβολιο για την Π.Σ.

Δημοσίευση από kely » Σάβ Φεβ 01, 2020 1:25 pm

Δεν είχα ακούσει τίποτα άλλο σχετικά με το πότε θα κυκλοφορήσει ποιο πολύ ακούγονταν η κόντρα με το πανεπιστήμιο.
Εγώ νόσησα το 2009 αλλά το 2013 μου μίλησαν για σκλήρυνση τότε πήγα και τον βρήκα εμβόλιο το ονόμαζε ο ίδιος .
Είναι αξιόλογος άνθρωπος και επιστήμονας.
Τώρα για το φάρμακο τι να σας πω δεν ξέρω.
Την Δευτέρα όμως θα προσπαθήσω να μάθω .
Να σας πω την αλήθεια δεν το πίστευα και πολύ. Τόσες έρευνες σε Αμερική έλεγα εμείς θα το βρούμε.
Ποτέ δεν ξέρεις όμως.
Πάντως παιδιά πιο πολύ ακούγαμε για τις διαμάχες με τους άλλους καθηγητές παρά για το φάρμακο.
Μπορεί να είναι σωστή η παροιμία ουδής προφήτης στον τόπο του;

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης