Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από Ντιανα » Δευ Ιούλ 03, 2017 10:49 pm

https://www.allaboutms.gr/ιστορίες/προσ ... α-κλάμματα

Και πλησιάζει ο καιρός που πρέπει να κλείσεις ραντεβού με τον νευρολόγο σου!
Τηλεφωνείς, το σηκώνει η γραμματέας :
- Γειά σας, θέλω να κανονίσουμε μια επίσκεψη στο ιατρείο, αλλά ξέρετε είμαι σε αμαξίδιο....υπάρχει πρόσβαση;
-Βέβαια, μην ανησυχείτε, δύο τρία σκαλοπάτια και μετά ασανσέρ! Και υπάρχει και θυρωρός, αν χρειαστείτε κάποια βοήθεια!
Κλείνεις ικανοποιημένη το τηλέφωνο που όλα κανονίστηκαν και την καθορισμένη μέρα ξεκινάς ταξίδι δυόμισι ωρών. Φτάνεις στη μεγαλούπολη και αναζητάς καταρχήν πάρκινγκ (το ιατρείο στο κέντρο, ούτε λόγος). Βροχή ασταμάτητη, αλλά φτάνεις....για να διαπιστώσεις ότι εκτός από το γεγονός ότι είσαι βρεγμένη, τα βάσανα δεν τελείωσαν. Τα δυο τρια σκαλοπάτια έγιναν ξαφνικά δώδεκα (!) και ο θυρωρός άφαντος!
Ευτυχώς η περιοχή πολυσύχναστη και δύο νεαροί προθυμοποιούνται αυτοβούλως να μας βοηθήσουν. Με σηκώνουν μαζί με το αμαξίδιο, ένας από δεξιά άλλος από αριστερά, ο άντρας μου από την πίσω πλευρά ευτυχώς, γιατί στα μισά της σκάλας ο ένας σκοντάφτει, κίνδυνος ανατροπής, αλλά τελικά τα καταφέραμε και φτάσαμε στο ασανσέρ. Το δε ασανσέρ τόσο στενό και μικρό που έπρεπε να μαζέψουμε ελαφρώς το αμαξίδιο,με μενα να κάθομαι φυσικά, να το χειριστώ μόνη μου γιατί εκτός από το αμαξίδιο δεν χωρούσε άλλο άτομο και να με παραλάβουν στον όροφο. Η κατάβαση ήταν πιο εύκολη διότι ως δια μαγείας ο θυρωρός βρισκόταν στο πόστο του.
Η ιστορία αυτή είναι αληθινή. Και είναι μια από τις πολλές που θα μπορούσα να διηγηθώ. Ούσα σε αμαξίδιο, αντιμετωπίζω καθημερινά πολλές δυσκολίες. 'Ομως θυμώνω, όταν στερούμαι αυτά που για τους υγιείς ανθρώπους είναι αυτονόητα, οπως για παράδειγμα να έχεις το δικαίωμα να επιλέγεις το γιατρό σου και να μην σε αναγκάζει η προσβασιμότητα να επιλέξεις.
Το γεγονός ότι δίνονται άδειες σε ιατρεία που βρίσκονται σε ορόφους πολυκατοικιών χωρίς να λαμβάνεται υπ'όψιν η προσβασιμότητα με εξοργίζει. Ο κάθε άνθρωπος είναι δυνητικά ανάπηρος (ένα σπασμένο πόδι π.χ.) ή απλώς ηλικιωμένος. Δεν νοείται κράτος πρόνοιας, όταν δεν φροντίζει για τόσο απλά αλλά σημαντικά ζητήματα.
Ζώντας σε μια μικρή πόλη, δυσκολεύομαι να βρω ιατρεία που να μπορώ να πάω. Η νευρολόγος που είχα στην πόλη μου, έχει πολλά σκαλοπάτια στην είσοδο και είναι πλέον απροσπέλαστη για μένα. Μα όταν δίνεται άδεια χωρίς να υπάρχει πρόσβαση σε νευρολόγο, που ασχολείται κατά κύριο λόγο με ανθρώπους που πάσχουν από σκλήρυνση, τι μπορεί να πει κανείς για τις άλλες ειδικότητες;
Ευτυχώς που τελευταία κάποιοι γιατροί ασκούν την ιατρική τους και κατ' οίκον. Έτσι η οδοντίατρός μου έρχεται σπίτι μου, όταν την χρειαστώ. Όμως αυτό δεν είναι λύση. Το δίκαιο είναι κάθε άνθρωπος να έχει τα ίδια δικαιώματα στην υγεία. Για να μην αισθάνονται κάποιοι από μας "παιδιά ενός κατώτερου Θεού".
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από MARINA » Τρί Ιούλ 04, 2017 12:20 am

Ντιάνα μου και λίγα λες...δυστυχώς πιστεύω οτι, ούτε τα παλικάρια που σε βοήθησαν, αντιλήφθηκαν αυτή τη διάσταση του προβλήματος που περιγράφεις... απέχουμε δυστυχως ετη φωτός από ένα κράτος πρόνοιας πραγματικής και φροντίδας για όλους...
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Ιούλ 04, 2017 10:16 am

Δεν ξέρω αν είναι εφικτό και ίσως να μην γίνεται αλλά Ντιάνα έχεις το κουράγιο ν΄ ασχοληθείς και να μάθεις αν ο συνήγορος του πολίτη αναλαμβάνει υπόθεση μήνυσης κατά του Ελληνικού δημοσίου και συγκεκριμένα του Υπουργείου Υγείας στο Συμβούλειο Επικρατείας, για το γεγονός ότι δίδουν άδειες λειτουργείας σε ιατρεία χωρίς καν να πληρούνται οι στοιχειώδεις προδιαγραφές προσβασιμότητας. Εννοείται πως εγώ όπως πιστεύω και όλοι εδώ μέσα, θα συνυπογράψω αν χρειαστεί την μήνυση.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από Ντιανα » Τρί Ιούλ 04, 2017 10:30 am

Κωστα, μου εδωσες σιγουρα τροφη για σκεψη..... @onion20@
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Ιούλ 04, 2017 10:43 am

Η πρώτη ιστορία από τις "14 σκληρές πλάκες", έχει γραφτεί περίπου πριν από 5 χρόνια με αφορμή το θέμα της προσβασιμότητας. Και τότε είχαμε πει να κάνουμε κάτι, αλλά το θέμα ξεχάστηκε. Δυστυχώς αν δεν μας "σπρώξει" κάποιος ή το πρόβλημα δεν γίνει και δικό μας προσωπικό, ξεχνάμε εύκολα μέχρι να βρεθούμε αντιμέτωποί του!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Ιούλ 04, 2017 1:42 pm

stairs2.jpg
stairs2.jpg (416.7 KiB) Προβλήθηκε 2181 φορές
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από Ντιανα » Τρί Ιούλ 04, 2017 1:56 pm

!clapping1! !clapping1! !clapping1! !clapping1! Μπραβο Κωστα!
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Ιούλ 04, 2017 3:59 pm

Πες μας και πως καταφέρατε να κλείσετε ελαφρά το αμαξίδιο με σένα επάνω!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλύτερα γράψε μας άλλη μια ιστορία γι΄ αυτό. Υποθέτω ότι δούλεψε πατέντα κάργα!!!!!!!!!
Ακόμα καλύτερα, άνοιξε ένα θέμα με τον γενικό τίτλο "ιστορίες για γέλια και για κλάμματα". Σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί που θάχουν να διηγηθούν κάτι!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από Ντιανα » Τρί Ιούλ 04, 2017 8:31 pm

Να σου πω... :emojis-19:
Οταν φτασαμε στο ασανσερ, διαπιστωσαμε οτι η πορτα του ηταν τουλαχιστον πεντε ποντους στενοτερη απο το αμαξιδιο!!!!!! :emojis-13: :emojis-13: το πως ενιωσα δεν περιγραφεται βεβαια.... :dizzy: και οπως ημουν καθισμενη, ο αντρας μου εκανε την κινηση που κανουμε για να κλεισουμε το αμαξιδιο....βοηθησε πολυ το γεγονος οτι το καθισμα ηταν μεγαλυτερο απο τον....πως να το πω τωρα, απο την περιφερεια μου :emojis-19: :emojis-19:
Ετσι μαζευτηκε ελαφρως και μπηκα....μεσα ηταν πιο ανετο το ασανσερ ....και ξεδιπλωθηκα :emojis-20: :emojis-20: :emojis-20: :emojis-20: με την ιδια διαδικασια βγηκα! :emojis-20:
Τοσο απλα! :grin:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Προσβασιμοτητα στα ιατρεια : ιστοριες για γελια και για κλαμματα

Δημοσίευση από Βίκυ » Τρί Ιούλ 04, 2017 9:29 pm

Δίπλωμα - ξεδιπλωμα....
Τι ειμαστε;;; φφφφφφ
Πάντως, γενικά υπάρχει θέμα προσβασιμοτητας...
Όταν δυσκολεύομαι στη βαδιση, όπως τώρα, το διαπιστωνω....
Σήμερα ας πουμε, για να πιω καφε, έκανα το γύρω του μισού τετραγωνου για να αποφύγω τα σκαλοπάτια...
Πριν καιρό, που βρέθηκα σε μια εκδήλωση, ένας κύριος με αναπηρικό ήταν αδυνατον να πάει... έφυγε...
Τότε μια κοπέλα στην παρεα μου είπε :στο εξωτερικό υπάρχει πρόσβαση παντού, ακόμη και στα σούπερ μάρκετ εχουν τμήμα με ράφια χαμηλοτερα ώστε να φτάνουν όσοι είναι σε αναπηρικό, με όλα τα βασικά ειδη.... εδω, συνεχισε, αν υπάρχει πρόσβαση, αν, είναι μια, οσες εισόδους και αν έχει ενα κτίριο, είμαστε πολυ πισω...
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες