Άσκηση και Πολλαπλή Σκλήρυνση

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Άσκηση και Πολλαπλή Σκλήρυνση

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Σάβ Ιουν 26, 2021 5:28 pm

Καλό απόγευμα σε όλους! Διένυσα κιόλας την πρώτη εβδομάδα της 2ης δόσης του AstraZeneca. Θα έλεγα όλα καλά. Καμιά ιδιαίτερη παρενέργεια. Πήρα βέβαια κάμποσα χιλιάρια Depon... Τέλος πάντων. Έχω μια ερώτηση, απορία, αμφιβολία - δεν ξέρω πώς να τη χαρακτηρίσω... Πόσο βοηθάει η άσκηση ή το κολύμπι στην Π.Σ.; Ισχύουν αυτά που υποστηρίζουν για καλή φυσική κατάσταση ή είναι μύθος; Έχω να κολυμπήσω περίπου 4 χρόνια και φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρνω πια... Τι λέτε; @onion35@

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Άσκηση και Πολλαπλή Σκλήρυνση

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Ιουν 26, 2021 11:16 pm

Γεια σου Σοφια!!
Η ασκηση και ιδιαιτερα η κολυμβηση δρουν ευεργετικα στην σκληρυνση. Οσο κολυμπουσα στη θαλασσα ή σε πισινα, ειχα βελτιωσει πολυ τη βαδιση μου, οταν ημουν περιπατητικη. Αλλα και τωρα οι φυσικοθεραπειες και η πισινα εδω στο κεντρο αποκαταστασης που βρισκομαι βοηθανε να μην "σκουριασω"
Υπαρχει ειδικη ενοτητα στο φορουμ μας για τη "γυμναστικη και φυσικοθεραπεια" οπου θα βρεις ενδιαφεροντα θεματα, αλλα και απαντησεις στις αποριες σου :emojis-9:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Άσκηση και Πολλαπλή Σκλήρυνση

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Κυρ Ιουν 27, 2021 8:10 pm

Σ' ευχαριστώ, Ντιάνα. Δεν είχα ανακαλύψει την ειδική ενότητα. Θα την επισκεφθώ. Απλώς, νιώθω λίγο απαισιόδοξη :emojis-16: !

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Άσκηση και Πολλαπλή Σκλήρυνση

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Κυρ Ιουν 27, 2021 8:44 pm

Δεν μπορώ να μη σε ευχαριστήσω από τα βάθη της καρδιάς μου για την τόσο ενδιαφέρουσα, κατατοπιστική, εξαίρετη δουλειά που έχεις κάνει! Είσαι αξιέπαινη, μέχρι που θα μου αλλάξεις "μυαλά" και θα προσπαθήσω και εγώ. Μόνο μια ιδέα πήρα προς το παρόν. Φαντάσου να ασχοληθώ κιόλας! Θα εκτοξευτώ !clapping1! !clapping1!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Άσκηση και Πολλαπλή Σκλήρυνση

Δημοσίευση από Ντιανα » Τρί Ιουν 29, 2021 6:32 pm

Χαιρομαι που βρηκες ενδιαφερουσα την ενοτητα και πραγματικα ελπιζω και να σε βοηθησει και να σε κινητοποιησει...μονο θετικα αποτελεσματα θα εχεις :emojis-3:
Ολα τα παιδια εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια εδω και ξεκιναει απο την αγαπη μας για το φορουμ που το ξεκινησαμε με πολυ μερακι!!
Ψαξε ολες τις ενοητες σιγα σιγα....θα βρεις ενδιαφεροντα θεματα :emojis-3:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης