ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Ιούλ 02, 2021 5:36 pm

Καλό απόγευμα στην παρέα. Επιτρέψτε μου να κάνω μια βλακώδη ερώτηση που σχετίζεται όμως με μια αδυναμία του χαρακτήρα μου. Καπνίζει κανείς; Εγώ, δυστυχώς, αρκετά! :emojis-16:

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Ιούλ 02, 2021 5:43 pm

Καλησπερα Σοφια μου
Κι εγω καπνιζω μανιωδως :faill: ομως τα δυο τελευταια χρονια καπνιζω ηλεκτρονικο iqos ( επειδη βρισκομαι σε κεντρο αποκαταστασης) μανιωδως και αυτο :nose_pick: και δεν προτιθεμαι να το κοψω :faill:
Θεωρητικα βεβαια πειραζει....ετσι λενε οι νευρολογοι τουλαχιστον :nose_pick:
Παραθετω πιο κατω ενα αρθρο του agathan απο το blog μας
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Ιούλ 02, 2021 5:50 pm

Το κάπνισμα μειώνει τα επίπεδα των κυττάρων του ανοσοποιητικού που προστατεύουν από την Πολλαπλή Σκλήρυνση και άλλες αυτοάνοσες παθήσεις
POSTED 14 ΜΑΪΟΥ 2017 AGATHAN

Το κάπνισμα μπορεί να εξοντώσει τα κύτταρα του ανοσοποιητικού που κυρίως προστατεύουν τους ανθρώπους από την Πολλαπλή Σκλήρυνση και άλλες αυτοάνοσες παθήσεις, λένε ερευνητές του πανεπιστημίου της Κοπεγχάγης. Μια ανακάλυψη που μπορεί να οδηγήσει σε νέους τρόπους αντιμετώπισης τέτοιων παθήσεων.

Είναι γνωστό ότι το κάπνισμα είναι επιζήμιο για την υγεία γενικότερα, και μπορεί να προκαλέσει πολλές ασθένειες. Οι τελευταίες έρευνες ρίχνουν φως στο πως το κάπνισμα επηρεάζει το ανοσοποιητικό σύστημα, κάτι που μπορεί να έχει επιπτώσεις στην αυτοανοσία, όπως και σε άλλες παθήσεις όπως ο καρκίνος και οι χρόνιες φλεγμονώδεις ασθένειες. Αυτά ανέφερε ο John Wherry (journal’s deputy editor) σε ένα δελτίο τύπου.
Οι ερευνητές μέτρησαν τα επίπεδα των πληθυσμών ανοσοκυττάρων σε 16 υγιείς, μη καπνιστές ανθρώπους και τα σύγκριναν με αυτά 16 καπνιστών. Βρήκαν ότι οι καπνιστές είχαν υψηλότερες μετρήσεις στα κοκκιοκύτταρα, τα μονοκύτταρα και τα λεμφοκύτταρα. Όμως κανένα από αυτά τα υποσύνολα των ανοσοκυττάρων δεν έχει συσχετιστεί με αύξηση της φλεγμονώδους ή της αυτοάνοσης απόκρισης.

Για να αξιολογήσουν το αν η έκθεση στον καπνό επηρεάζει τα ανοσοκύτταρα σε αυτούς με Πολλαπλή Σκλήρυνση, όπως έγινε στους υγιείς, οι ερευνητές ανέλυσαν τα δεδομένα 76 ανθρώπων με Πολλαπλή Σκλήρυνση (20 με υποτροπιάζουσα – διαλείπουσα, 28 με δευτεροπαθή προϊούσα, και 28 με πρωτοπαθής προϊούσα). Και παρατηρήθηκε η ίδια συμπεριφορά του ανοσοποιητικού των καπνιστών και μη, όπως και στην προηγούμενη ομάδα.
Όμως δεν μπόρεσαν να βρουν κάποιο στοιχείο που να συνδέει τα παραπάνω ευρήματα με παράγοντες επικινδυνότητας της Πολλαπλής Σκλήρυνσης, όπως οι γονιδιακές μεταλλάξεις HLA-DRB1, HLA-A2 και NAT1.

Η έρευνα τους, “Smoking reduces circulating CD26hiCD161hi MAIT cells in healthy individuals and patients with multiple sclerosis,” βρίσκεται στο Journal of Leukocyte Biology.

Πηγή: multiplesclerosisnewstoday.com
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Ιούλ 02, 2021 11:17 pm

Ντιάνα, σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και για τον κόπο που έκανες να βρεις υλικό για το θέμα μου. :emojis-1: Χαίρομαι -σχήμα οξύμωρο- που έχω συνοδοιπόρο σ' αυτό το ανόητο ταξίδι... Το κέντρο αποκατάστασης σού προσφέρει αυτό που περίμενες; Εγώ, πάλι, έμεινα στα λόγια για γυμναστική... @onion2@

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Ιούλ 02, 2021 11:23 pm

Ξέχασα να σε ρωτήσω, Ντιάνα μου, είσαι σε κάποια αγωγή τώρα που βρίσκεσαι στο κέντρο αποκατάστασης;

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Ιούλ 03, 2021 1:46 pm

Καλημερα Σοφια μου :have_a_nice_day:
Στο κεντρο ειμαι 2,5 χρονια τωρα... ειμαι ευχαριστημενη με την εννοια πως αν δεν ημουν εδω, θα ημουν χειροτερα....anyway παραμενω ελπιζοντας να βελτιωθω καποτε και ισως με καποιες αγωγες ελπιδοφορες που ειναι στα σκαρια :emojis-3: :emojis-3: ευσεβεις ποθοι :emojis-19: :emojis-19:
Αγωγη δεν παιρνω απο το '12 που περασα στη δευτεροπαθως προϊουσα μορφη της σκληρυνσης (καριολάιν την λεμε χαϊδευτικα εδω μεσα :emojis-12: ετσι για να μαθαινεις :emojis-19: ) γιατι μεχρι προτινος δεν υπηρχε αγωγη γι' αυτη τη μορφη :emojis-16: τωρα δινουν και για μας αγωγη, αλλα ειμαι υπο σκεψη αν θα ακολουθησω καποια γιατι εχουν πολλες παρενεργειες....
Οσο για το καπνισμα.....δεν ειμαι διατεθειμενη να το σταματησω, αν και λογικα θα 'πρεπε. :nose_pick: ας πουμε πως ειναι η επανασταση μου απεναντι σε ολες τις στερησεις που βιωνω :grin:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Σάβ Ιούλ 03, 2021 6:45 pm

Καριολάιν!!! Πολύ πρωτότυπο :emojis-19: :emojis-1: :emojis-19: Τελικώς, είμαι αρκετά ανενημέρωτη σχετικά με τη σκλήρυνση. Πρέπει να πέσω στη μελέτη, γιατί όσο περισσότερα μαθαίνουμε είναι τόσο καλύτερο για μας, γιατί εμείς γνωρίζουμε τον εαυτό μας κάτω απ' αυτές τις συνθήκες και ίσως οδηγήσουμε τον γιατρό μας σε πιο κατάλληλη αγωγή. Για τον ίδιο λόγο με σένα και εγώ συνεχίζω το κάπνισμα και την κατανάλωση άπειρης σοκολάτας - δεν υποστηρίζουν πως είναι αντικαταθλιπτική; Καμία άλλη κατάχρηση
:emojis-22: Χαίρομαι με την αισιοδοξία σου. Πέρα από συνταξιδιώτη, σε νιώθω και σύμβουλο γιατί όλες οι απαντήσεις σου είχαν να μου προσφέρουν κάτι!!! :faill: Μου φαίνεσαι πολύ δοτικός άνθρωπος, με μεγάλη καρδιά και πολλές αντοχές :/emojis-5: :emojis-10: :emojis-8:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Ιούλ 04, 2021 4:45 pm

ΣοφίαΟ έγραψε:
Σάβ Ιούλ 03, 2021 6:45 pm
Μου φαίνεσαι πολύ δοτικός άνθρωπος, με μεγάλη καρδιά και πολλές αντοχές :/emojis-5: :emojis-10: :emojis-8:

Πέτυχες "Ντιάνα"!!!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Κυρ Ιούλ 04, 2021 6:22 pm

:emojis-10: :emojis-10: :emojis-10: Πάντως και οι τρεις admins ξεχωρίζετε. Έτσι πιστεύω. :have_a_nice_day:

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από Ντιανα » Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:43 pm

Σας ευχαριστω Σοφια και Κωστα για τα καλα σας λογια :have_a_nice_day:
Σοφια και ο αγγελος-aggathan- αγγαθανακι και ο Κωστας ειναι εξαιρετικα, δοτικα και γλυκυτατα παιδια :emojis-4: ❤❤και ολη η παρεα δηλαδη :emojis-8: και που να μας γνωριζες στα μεγαλα μας κεφια :nose_pick: μια γευση μπορεις να παρεις αν μπεις στο καφε της καρδιας μας :emojis-9:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης