ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΣ

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τρί Ιούλ 20, 2021 8:40 pm

Γεια σας! Παίρνει κανείς χάπια για υπέρταση ενώ είναι σε αγωγή με Rebif; Εγώ μάλλον ξεκινάω. Ες αύριον τα σπουδαία... :emojis-17:

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από agathan » Πέμ Ιούλ 22, 2021 8:52 pm

Νομιζω οτι θα χαραξεις τον δρομο για να μαθουμε και οι υπολοιποι τι συμβαινει σε τετοια περιπτωση! :nose_pick: :dizzy:

περιμενουμε νεοτεραααα!!!

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Πέμ Ιούλ 22, 2021 11:41 pm

Δυστυχώς, η πίεση, μικρή-μεγάλη, στα ύψη, οπότε από σήμερα παίρνω χάπι και γι' αυτό. Θα μετριέμαι πρωί-βράδυ για ένα μήνα, αν πάνε όλα καλά, και θα ξαναμιλήσω με τον καρδιολόγο. Με διαβεβαίωσε πως δεν επηρεάζει το αντιυπερτασικό την αγωγή με Rebif. Τον νευρολόγο μου δεν τον ενημέρωσα (καλοκαίρι γαρ). Αυτά τα ολίγα και βλέπουμε @onion35@

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Ιούλ 23, 2021 4:19 pm

Αν θυμαμαι καλα, οταν εκανα avonex, για καμποσο χρονικο διαστημα επαιρνα αντιυπερτασικα...δεν ηταν βεβαια στα υψη η πιεση, απλως ανεβασμενη. Καποια στιγμη ρυθμιστηκε, εχω χρονια να παρω πια χαπι (12 με 8 συνηθως) βεβαια προσεχω λιγο τη διατροφη και το αλατι κυριως..
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Παρ Ιούλ 23, 2021 6:11 pm

Διάβασα σε διάφορα ξένα σάιτ πως η σκλήρυνση ανεβάζει την πίεση. Σε μένα είναι πολύ αυξημένη η διαστολική -10,5 έως και 12- αλλά όχι ότι και η συστολική είναι χαμηλή. Παίζει από 14 έως και 18. Αυτό είναι το πιο δύσκολο να ρυθμιστεί. Θα δούμε :emojis-14: :emojis-17: :emojis-16:

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από MARINA » Κυρ Αύγ 08, 2021 2:51 pm

Τώρα τα διαβάζω παιδιά, συγγνώμη...εχω χαθεί λίγο με τα δικά μου...Μήπως έβαλες κορτιζόνη κιόλας προσφάτως?Εμένα είχε ανέβει με την ωση αλλά και με κορτιζόνη παρόλο που δεν έτρωγα καθόλου αλατι και ζάχαρη. Όχι τόσο ώστε να χρειαστεί αντυπερτασικα.Βασικα πήρα τότε για λίγο attarax και βοηθούσε να πέφτει η πίεση.Μετα επανήλθε σε κανονικά επιπεδα.Έιμαι στην υποτροποιαζουσα μορφή επί του παρόντος
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΣ

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Κυρ Αύγ 08, 2021 6:17 pm

Όχι, Μαρίνα, δεν έχω πάρει κορτιζόνη πρόσφατα. Και εγώ είμαι στην υποτροπιάζουσα, απ' ό,τι λέει ο νευρολόγος μου. Από τις 22 Ιουλίου παίρνω αντιυπερτασικά, αλλά δεν βλέπω να πέφτει η μικρή. Τον γιατρό θα τον δω σε κάνα μήνα. Άσ' τα... @onion35@

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης