Νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την πολλαπλή σκλήρυνση

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Δεκ 04, 2021 4:46 pm

Νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την πολλαπλή σκλήρυνση
Η Novartis Hellas σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία για τη Σκλήρυνση κατά Πλάκας ξεκινούν μια νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την Πολλαπλή Σκλήρυνση (ΠΣ), με τον τίτλο «Ζω – Συνεχίζω στον ρυθμό της ζωής!».

Στόχος της εκστρατείας είναι να μεταφέρει ένα μήνυμα αισιοδοξίας και ελπίδας: η Πολλαπλή Σκλήρυνση (Σκλήρυνση κατά Πλάκας) αναπόφευκτα δημιουργεί δυσκολίες και προκλήσεις σε διαφορετικές πτυχές της ζωής των ασθενών και των οικογενειών τους. Η σωστή ενημέρωση, η επιστημονική καινοτομία, η καλή συνεργασία ιατρού-ασθενούς και η θετική ψυχολογία βοηθούν τα άτομα με Πολλαπλή Σκλήρυνση να προσαρμόσουν την καθημερινότητά τους, ώστε να έχουν μια βελτιωμένη ποιότητα ζωής και οι προκλήσεις να μην αποτελούν πλέον ανυπέρβλητα εμπόδια.

Η εκστρατεία υποστηρίζεται από ολοκληρωμένο πλάνο επικοινωνίας στα παραδοσιακά και ψηφιακά μέσα, καθώς και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης της Novartis Hellas και της Ελληνικής Εταιρείας για τη Σκλήρυνση κατά Πλάκας. Το δημιουργικό εύρημα της καμπάνιας εστιάζει στη συμβολική απεικόνιση του καθημερινού αγώνα μιας γυναίκας με Πολλαπλή Σκλήρυνση που αλληλεπιδρά με τις σκέψεις της με την μορφή της χορογραφίας. Οι κινήσεις της αντικατοπτρίζουν τα συναισθήματά της: η κοπέλα σπρώχνει δυνατά τη λέξη «ΦΟΒΑΜΑΙ», διαλύει αποφασιστικά τη φράση «ΣΥΝΑΝΤΩ ΕΜΠΟΔΙΑ», έλκει προς το μέρος της τη φράση «ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΩ» και χορεύει χαμογελαστή γύρω από τη φράση «ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΟΣΑ ΑΓΑΠΩ». Ολοκληρώνοντας τη χορογραφία, απευθύνει στους θεατές ένα δυνατό μήνυμα: «Η Πολλαπλή Σκλήρυνση είναι μέρος της ζωής μου. Όμως δεν σταματώ μπροστά στις προκλήσεις. Συνεχίζω να κάνω όσα αγαπώ!».



Στο πλαίσιο της εκστρατείας δημιουργήθηκε η ενημερωτική ιστοσελίδα www.livinglikeyou.gr στην οποία οι επισκέπτες μπορούν να βρουν πληροφορίες σχετικά με την Πολλαπλή Σκλήρυνση, τα στάδια, τις διαφορετικές φάσεις και μορφές με τις οποίες εκδηλώνεται, την αναγνώριση των «σιωπηλών» συμπτωμάτων, αλλά και πρακτικές συμβουλές προς τους ασθενείς για την καλύτερη διαχείριση της νόσου και τη διευκόλυνση της καθημερινότητάς τους. Στα πλαίσια της αναγνώρισης των «σιωπηλών συμπτωμάτων», το www.livinglikeyou.gr παρέχει εργαλεία παρακολούθησης της εξέλιξης της νόσου και της μετάπτωσης σε προοδευτικά στάδια ενώ παράλληλα παρέχονται χρήσιμες συμβουλές για τη βελτίωση της επικοινωνίας και της συνεργασίας του ασθενούς με τον γιατρό του κάνοντας εστιασμένες συζητήσεις.

Ο κ. Αναστάσιος Ωρολογάς, Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας για τη Σκλήρυνση κατά Πλάκας, Ομοτ. Καθηγητής Νευρολογίας ΑΠΘ τόνισε ότι «η καμπάνια «Ζω – Συνεχίζω στον ρυθμό της ζωής!» ενσαρκώνει τις βαθύτερες σκέψεις των ασθενών με Πολλαπλή Σκλήρυνση και με θετικό τρόπο προσπαθεί να τους εμψυχώσει ώστε να αντιμετωπίσουν τη νόσο τους και να συνεχίσουν να έχουν μια ποιοτική και δραστήρια ζωή. Χαιρόμαστε που είμαστε κοινωνοί με την Novartis Hellas σε ένα τόσο σημαντικό μήνυμα!»

Ο κ. Γρηγόρης Ρομπόμπουλος, Chief Scientific Officer της Novartis Hellas, ανέφερε σχετικά: «Η εκστρατεία «Ζω – Συνεχίζω στον ρυθμό της ζωής!» αποτελεί μία έμπρακτη απόδειξη της Δέσμευσης της Novartis να συμπεριλαμβάνουμε την άποψη των ασθενών σε όλες μας τις δραστηριότητες. Πρωτοβουλίες σαν και αυτή μας εμπνέουν να συνεχίσουμε την αποστολή μας: να βοηθάμε τους ανθρώπους να ζουν περισσότερο και καλύτερα».

Πηγη: iatronet.gr
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από Ντιανα » Σάβ Δεκ 04, 2021 5:16 pm

if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Δεκ 04, 2021 8:00 pm

Αγαπώ τις μοτοσικλέτες, τα ταξίδια μ΄αυτές, το enduro, την πεζοπορία στο βουνό, το ψαροντούφεκο, να τραβάω φωτογραφίες στη φύση, το ποδόσφαιρο, την αναρρίχηση, το σκι βουνού, την διαμονή με σκηνή στην ύπαιθρο, τα μαστορέματα, την κιθάρα, το ψάρεμα, την οδήγηση με αυτοκίνητο, το τέννις. Ας μου πει η αγαπητή Novartis πως θα τα συνεχίσω και όχι μόνο να τα βλέπω στο utube! Τη θέληση την έχω. Με την σκλήρυνση έχω συμβιβαστεί θεωρώντας την πια κομμάτι της ζωής μου. Το σώμα, τα πόδια και τα χέρια μου δεν ακολουθούν τις προσταγές μου. Παρακαλώ λοιπόν τους κους Ωρολογά και Ρομπόπουλο να με βοηθήσουν να συνεχίσω στον ρυθμό της ζωής!

Υγ. Πιστεύω πως δεν είμαι ο μοναδικός σκληρυνσάς στην Ελλάδα με ελλιπή θέληση!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Κυρ Δεκ 05, 2021 12:01 am

Άγνωστη σε μένα αυτή η λέξη... Γι' αυτό και θαυμάζω την Ντιάνα. Γι' αυτά που κάνει για κείνη αλλά και για μας προσφέροντάς μας καθετί νέο! Λίγο απ' το σθένος σου θέλω :emojis-14:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Δεκ 05, 2021 3:04 pm

Δεν έχω παραιτηθεί. Συνεχίζω στον δικό μου ρυθμό ζωής. Όχι όμως και να μας λένε ότι συνεχίζω να κάνω αυτά που αγαπώ. Η συμβολική απεικόνιση της γυναίκας με σκλήρυνση που χορεύει, εκπροσωπεί μόνο ένα ποσοστό των πασχόντων με σκλήρυνση. Μ΄ εμάς τους υπόλοιπους τους καθηλωμένους σε αμαξίδια τι γίνεται; Θα μου πείτε ότι με αμαξίδια κάνουν ακόμα και αθλητισμό. Θα σας απαντήσω ότι όσοι το κάνουν αυτό, αφ΄ ενός έχουν καλό έλεγχο κορμού, αφ΄ ετέρου δύναμη. Δεν είναι το ίδιο ο ανάπηρος εξ΄ αιτίας της σκλήρυνσης με τον ανάπηρο εξ΄ αιτίας ενός αυτοκινητιστικού ή εργατικού ατυχήματος. Οι δεύτεροι μπορεί να βρίσκονται σε αμαξίδιο, έχουν όμως εκτός από τα πόδια τους, τις υπόλοιπες λειτουργίες τους σε πολύ καλή κατάσταση. Οπότε είναι καθαρά θέμα θέλησης τους να παίξουν μπάσκετ, να κάνουν ξιφασκία και τόσα άλλα. Εγώ, δεν έκατσα στο αμαξίδιο χωρίς λόγο. Τότε ψιλοπερπατούσα. Αλλά η έλλειψη ισορροπίας με είχε οδηγήσει τρεις φορές στο νοσοκομείο για ραψίματα. Πώς να ζω καθημερινά με την ανασφάλεια μιας πιθανής επώδυνης πτώσης; Τι μου φταίνε οι δικοί μου να με τρέχουν μέσα στα αίματα στα νοσοκομεία; Καταλήγω λοιπόν ότι η καμπάνια καλά κάνει και υπάρχει, δυστυχώς όμως δεν αφορά όλους τους πάσχοντες με σκλήρυνση.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Νέα εκστρατεία ενημέρωσης για την πολλαπλή σκλήρυνση

Δημοσίευση από kely » Δευ Δεκ 06, 2021 8:51 pm

Ας κάνουν καμμιά εκστρατεία να βρεθεί κανένα φάρμακο δραστικό να δούμε άσπρη μέρα βαρέθηκα τις βλακείες τους.
Νομίζω μας δουλεύουν αρχίζω να πιστεύω ότι τελικά αυτά που λένε κάποιοι ότι οι γιατροί θέλουν να μας έχουν στο χέρι .........ισχύει.
Δεν μπορώ βρε παιδιά απελπίστηκα.
Στην ίδια κατάσταση με τον Κώστα.
Συγνώμη.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης