Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Οτιδήποτε θέλετε να μοιραστείτε και έχει σχέση με την σκλήρυνση, ή και όχι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από Ντιανα » Τετ Οκτ 11, 2017 12:18 pm

Ο υπυργός Υγείας Ανδρέας Ξανθός αναφέρει σε απάντησή του σε ερώτηση 46 βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ οτι, μετά την έκδοση της σχετικής ΚΥΑ και την ολοκλήρωση της μετακίνησης της κάνναβης στον πίνακα Β', οι ασθενείς μπορούν πλέον, ακολουθώντας τις απαραίτητες διαδικασίες να προμηθευτούν σχετικά σκευάσματα, μέσω του κρατικού μονοπωλίου και του ρυθμιστικού πλαισίου που το διέπει.
Επιπλέον, σκευάσματα που περιέχουν αποκλειστικά κανναβιδιόλη δεν θεωρούνται πλέον ναρκωτικά και δεν κατατάσσονται στους σχετικούς πίνακες. Άρα η κυκλοφορία σκευασμάτων φαρμακευτικής κάνναβης και η χορήγησή τους σε ασθενείς είναι απολύτως νόμιμη στην Ελλάδα και δεν απαιτούνται άλλες υπουργικές αποφάσεις.
Μέχρι στιγμής, δεν εχει κατατεθεί αίτημα αδειοδότησης φαρμακευτικού σκευάσματος κάνναβης στον ΕΟΦ. Με τη διαδικασία όμως της "έκτακτης εισαγωγής" ο Οργανισμός μπορεί να διασφαλίσει την πρόσβαση των ασθενών σε φάρμακα που δε διαθέτουν άδεια κυκλοφορίας στην Ελλαδα, με αίτημα χορήγησης από θεράποντα ιατρό.
Όσον αφορά στο θέμα της συνταγογράφησης, αυτή θα γίνεται με τον ίδιο τρόπο που προβλέπεται και για τις άλλες φαρμακευτικές ουσίες του πίνακα Β', οι οποίες επίσης απευθύνονται σε βαρέως πάσχοντες ασθενείς. Θα ληφθούν υπ'όψιν οι ανάγκες συστηματικής χορήγησης των σκευασμάτων και η συνιστώμενη ημερήσια δοσολογία από τον θεράποντα ιατρό.

Πηγή http://healthweb.gr/2017/10/iatriki-kan ... e-asthenis
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από κώστας » Τετ Οκτ 11, 2017 1:26 pm

Χρησιμότατη πληροφόρηση!
Δηλαδή μπορούμε πλέον να πάρουμε το sativex!!!!!!!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από Ντιανα » Τετ Οκτ 11, 2017 1:39 pm

Ετσι φαινεται Κωστα! Πρωτη Νοεμβριου εχω ραντεβου με τον νευρολογο μου και σιγουρα θα μου το συνταγογραφησει....το ειχε κανει και στο παρελθον, αλλα δεν υπηρχε τοτε εγκριση. Θα σας ενημερωσω φυσικα...
Εν τω μεταξυ, το λαδι κανναβης που παιρνω, δεν εχω δει να μου προσφερει κατι...ακομα τουλαχιστον
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από κώστας » Τετ Οκτ 11, 2017 1:47 pm

Έπαιρνα κι΄ εγώ, αλλά χωρίς κάποια εμφανή βελτίωση. Ίσως να μην ήταν η κατάλληλη ποιότητα.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Νοέμ 17, 2017 3:40 pm

if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

mody
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2020 5:14 pm

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από mody » Παρ Οκτ 02, 2020 5:25 pm

Ντιανα έγραψε:
Τετ Οκτ 11, 2017 12:18 pm
Ο υπυργός Υγείας Ανδρέας Ξανθός αναφέρει σε απάντησή του σε ερώτηση 46 βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ οτι, μετά την έκδοση της σχετικής ΚΥΑ και την ολοκλήρωση της μετακίνησης της κάνναβης στον πίνακα Β', οι ασθενείς μπορούν πλέον, ακολουθώντας τις απαραίτητες διαδικασίες να προμηθευτούν σχετικά σκευάσματα, μέσω του κρατικού μονοπωλίου και του ρυθμιστικού πλαισίου που το διέπει.
Επιπλέον, σκευάσματα που περιέχουν αποκλειστικά κανναβιδιόλη δεν θεωρούνται πλέον ναρκωτικά και δεν κατατάσσονται στους σχετικούς πίνακες. Άρα η κυκλοφορία σκευασμάτων φαρμακευτικής κάνναβης και η χορήγησή τους σε ασθενείς είναι απολύτως νόμιμη στην Ελλάδα και δεν απαιτούνται άλλες υπουργικές αποφάσεις.
Μέχρι στιγμής, δεν εχει κατατεθεί αίτημα αδειοδότησης φαρμακευτικού σκευάσματος κάνναβης στον ΕΟΦ. Με τη διαδικασία όμως της "έκτακτης εισαγωγής" ο Οργανισμός μπορεί να διασφαλίσει την πρόσβαση των ασθενών σε φάρμακα που δε διαθέτουν άδεια κυκλοφορίας στην Ελλαδα, με αίτημα χορήγησης από θεράποντα ιατρό.
Όσον αφορά στο θέμα της συνταγογράφησης, αυτή θα γίνεται με τον ίδιο τρόπο που προβλέπεται και για τις άλλες φαρμακευτικές ουσίες του πίνακα Β', οι οποίες επίσης απευθύνονται σε βαρέως πάσχοντες ασθενείς. Θα ληφθούν υπ'όψιν οι ανάγκες συστηματικής χορήγησης των σκευασμάτων και η συνιστώμενη ημερήσια δοσολογία από τον θεράποντα ιατρό.

Πηγή http://healthweb.gr/2017/10/iatriki-kan ... e-asthenis
Καλησπέρα σας.
Μετά από τόσα χρόνια, που ακριβώς βρίσκεται η κατάσταση με το savitex?Εννοώ αν συνταγογραφείται(και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία?),έχει εισαχθεί στη χώρα μας? Πως μπορούμε να το προμηθευτούμε?
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από Ντιανα » Κυρ Οκτ 04, 2020 4:25 am

Καλημερα και καλως ηρθες στο forum mody :have_a_nice_day:
Δεν εχει αλλαξει τιποτα απο οσο γνωριζω. Το sativex δεν εχει ερθει στη χωρα. Εγω εχω και συνταγογραφηση και εγκριση, αλλα..... :dizzy: Πρεπει να μιλησεις με το νευρολογο σου για περισσοτερες πληροφοριες....
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

mody
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2020 5:14 pm

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από mody » Τρί Οκτ 06, 2020 3:24 pm

Ντιανα έγραψε:
Κυρ Οκτ 04, 2020 4:25 am
Καλημερα και καλως ηρθες στο forum mody :have_a_nice_day:
Δεν εχει αλλαξει τιποτα απο οσο γνωριζω. Το sativex δεν εχει ερθει στη χωρα. Εγω εχω και συνταγογραφηση και εγκριση, αλλα..... :dizzy: Πρεπει να μιλησεις με το νευρολογο σου για περισσοτερες πληροφοριες....
Καλησπέρα σας.
Μίλησα με την νευρολόγο μου και μου είπε πως δεν μπορεί τώρα να συνταγογραφήσει(δεν την αφήνει το σύστημα),το εν λόγω παρασκεύασμα.
Αν αληθεύει, την .."βάψαμε" εμείς που δεν έχουμε κάνει καν συνταγογράφηση.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από κώστας » Τετ Οκτ 07, 2020 5:20 pm

Μήπως στο όνομα της ελπίδας απομυθοποιούμε το sativex; Το λέω επειδή έχω δοκιμάσει το λάδι κάνναβης, χωρίς να έχω δει κάποιο εμφανές αποτέλεσμα. Φυσικά και να το δοκιμάσουμε και καλώς να μας έρθει, αλλά καλό θα ήταν να κρατάμε πολύ μικρό καλάθι. Κάτι αντίστοιχο (με την προσμονή του φαρμάκου), είχε συμβεί και παλαιότερα με το fampyra. Υποτίθεται ότι θα βελτίωνε τη βάδιση στη ΣΚΠ, αλλά απεδείχθη «άνθρακες ο θησαυρός». Έτσι και τώρα υποσχέσεις για βελτίωση της σπαστικότητας και των πόνων αλλά στη πράξη πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα συμβεί κάτι τέτοιο, απογοητεύοντάς μας για ακόμη μία φορά. Δεν σπέρνω ζιζάνια απαισιοδοξίας, απλά λέω να κρατάμε πολύ μικρό καλάθι.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ιατρική κάνναβη:πώς θα την προμηθεύονται οι ασθενείς;

Δημοσίευση από Ντιανα » Κυρ Οκτ 11, 2020 4:39 pm

mody έγραψε:
Τρί Οκτ 06, 2020 3:24 pm
Ντιανα έγραψε:
Κυρ Οκτ 04, 2020 4:25 am
Καλημερα και καλως ηρθες στο forum mody :have_a_nice_day:
Δεν εχει αλλαξει τιποτα απο οσο γνωριζω. Το sativex δεν εχει ερθει στη χωρα. Εγω εχω και συνταγογραφηση και εγκριση, αλλα..... :dizzy: Πρεπει να μιλησεις με το νευρολογο σου για περισσοτερες πληροφοριες....
Καλησπέρα σας.
Μίλησα με την νευρολόγο μου και μου είπε πως δεν μπορεί τώρα να συνταγογραφήσει(δεν την αφήνει το σύστημα),το εν λόγω παρασκεύασμα.
Αν αληθεύει, την .."βάψαμε" εμείς που δεν έχουμε κάνει καν συνταγογράφηση.
Κι εγω βαμμενη την εχω....γιατι εχουν περασει δυο χρονια απο τοτε....δεν νομιζω οτι εχει ισχυ πια... :dizzy:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες