καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Ένα νέο μέλος μπορεί να συστηθεί - παρουσιαστεί εδώ.
agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από agathan » Πέμ Απρ 01, 2021 10:36 pm

Πρωτα πρωτα, μην διαβαζεις απο το internet για θεματα υγειας. Απαραβατος κανονας. Δεν ξερεις/ξερουμε τι λενε οι εξετασεις, δεν ξερουμε τι σημαινει, δεν ξερουμε πως συνδυαζονται με τα υπολοιπα, και καταληγουμε σε λαθος συμπερασματα - ητοι οτι χειροτερο βρουμε... αυτο εχουμε! δεν πα να κοπανιοσαστε ολοι σας! :emojis-12:

Δευτερον, δεν γνωριζω να στο αξιολογησω ακριβως, αλλα μου φαινεται καπως μπερδεμενο. Εμφανιζονται ζωνες σε ΕΝΥ και οχι σε ορο, και η ανοσοσφαιρινη G ειναι υψηλη αλλα σε φυσιολογικα επιπεδα... Δεν νομιζω οτι απο μονο του αποτελει στοιχειο, ισως μαζι με αλλα να σημαινει κατι, ισως οχι. Ο/Η γιατρος σου θα ξερει μονο να σου πει!!!
Μαζι με αυτο κοιταζουν και για την αλβουμινη, σου εκαναν εσενα; :nose_pick:

Τελευταιο. Ποτε, μα ποτε, μα ποτε, ΜΑ ΠΟΤΕ, ειτε διαγνωστεις ειτε οχι, μην ξαναβαλεις την λεξη "αρρωστος" σε ολο αυτο. Εχει μια πολυ κακη εννοια που κουβαλαει. Η σκληρυνση δεν ειναι "αρρωστια", ειναι παθηση! :have_a_nice_day:

kostaqis
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2021 4:17 pm

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από kostaqis » Τρί Απρ 06, 2021 3:31 pm

Ντιάνα , Αγκάθα σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις απαντήσεις. Θα πάω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό να είμαι safe! Διότι ο γιατρός που χω βρει μου είπε ότι είμαστε στο ξεκίνημα και να δούμε σιγά σιγά για αγωγή ,οπότε θέλω να έχω άλλη μια γνώμη.Αγκαθα με συγχωρείς για το άρρωστια-παθηση και ευχάριστω για την ενημέρωση .

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Απρ 06, 2021 4:02 pm

Οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη και αν μπορείς και τρίτη πριν ξεκινήσεις οποιαδήποτε αγωγή
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kostaqis
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2021 4:17 pm

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από kostaqis » Πέμ Απρ 08, 2021 6:04 pm

Καλησπέρα σε όλους να στε καταρχάς καλά έκανα λιγο αποχή να ηρεμήσουν οι τόνοι της ζωής μου και τώρα είμαι κάπως πιο ήρεμος .Ευχαριστώ για τις συμβουλές και για τα topics που μπαίνω και ενημερωνομαι .Πλέον είμαι στη διάδικασια της εύρεσης σωστής αγωγής και θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται μήπως γνωρίζετε από Αθήνα κάποιον ειδικευμένο στην Σκλήρυνση κατά πλάκας Ιατρό ώστε να πάρω μια ακόμα γνώμη που θα ήθελα . Επίσης βιταμίνες που θέλω να αρχίσω το ψάχνω μόνος μου από αυτά που διαβάζω ή θα με ενημερώσει κάποιος νευρολόγος γιατί μέχρις στιγμής μόνο την deltius Vitamin d 25000 περνώ και δεν μου χουν πει ούτε για προβιοτικα ούτε για βιταμίνη b που είναι τα βασικά όσο μαθαίνω!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από Ντιανα » Πέμ Απρ 08, 2021 6:32 pm

Καλησπερα Κωστα :have_a_nice_day:
Χαιρομαι που ηρεμησες, εστω και λιγο...σιγα σιγα θα ηρεμησεις περισσοτερο....ειναι θεμα αποδοχης της παθησης μας....ειναι ακομα νωρις :have_a_nice_day:
Βιταμινη d παιρνω κι εγω, αλλα μου φαινεται πολυ υψηλη η δοσολογια που γραφεις εκτος αν εχεις ανεπαρκεια.... :nose_pick:
Υπαρχουν και αλλες βιταμινες που χρειαζεσαι κυριως για την αποροφηση της d
Οσο για γιατρο, θα γνωριζει σιγουρα ο Αγγαθαν και ο Κωστας.....εγω δεν ζω στην Αθηνα. :have_a_nice_day:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Απρ 09, 2021 12:03 pm

Κώστας Δρακάτος
Βασιλίσσης Σοφίας 98Α, Αθήνα - Αμπελόκηποι, 11521
2106440550

Υσ. Μου τον έχουν συστήσει και μένα και είναι πολύ συζητήσιμος, επεξηγηματικός και το κυριότερο, πριν σου δώσει μία αγωγή θα σου λύσει όλες σου τις απορίες γι΄ αυτήν. Αυτά ισχύουν για πριν 5 χρόνια που τον είχα γνωρίσει. Αλλά ο άνθρωπος δεν αλλάζει!

Υσ2. Η υπόδειξη νευρολόγου, είναι ένα πολύ ευαίσθητο και υποκειμενικό θέμα. Καλύτερα βέβαια να ξεκινάς από κάπου και όχι τελείως στη τύχη αλλά έχε πάντα υπόψη σου την υποκειμενικότητα της όποιας υπόδειξης ιδιαίτερα αν αυτή αφορά την σκλήρυνση.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kostaqis
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2021 4:17 pm

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από kostaqis » Σάβ Απρ 10, 2021 6:01 pm

Ναι Κώστα έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό.Κατι έχω καταλάβει στο μικρο ξεκίνημα μου ,για αυτό και θέλω να έχω και 2-3 ακόμη απόψεις πριν κλείσω σε αγωγή . Ευχάριστω ν σε καλά !

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Απρ 10, 2021 10:28 pm

Όταν μπορέσεις, πες μας τι αγωγή σου πρότειναν.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kostaqis
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 25, 2021 4:17 pm

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από kostaqis » Τρί Μάιος 11, 2021 9:26 pm

Γεια σας αγαπητοί/ες ελπίζω οι γιορτές να σας ήρθαν καλά , μου είχατε πει για νεότερα αν θέλω να ενημερώσω και είχα την ανάγκη και γω ο ίδιος να τα μοιραστώ. Ακόμα είμαι στο Μάλλον καταλήγω σε αγωγή διότι μου ζήτησαν επαναλιπτικη εγκεφάλου με σκιαγραφικό διότι αυτή που είχα ήταν προ. 6μηνου από τι κτλβα αν και κ εγκέφαλος έχει κάποια εστία θα αρχίσω αγωγή ,αν είναι καθαρός και μόνο με την εστία στον αυχένα μου είπαν μπορεί αν ειναι να ξαναπεράσω σε 6 μήνες. Οπότε ας κάνω και αυτή την εξέταση και βλέπουμε.
Ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι που με παιδεύει και μπερδεύει ψυχολόγικα.Αυτο που αποκαλούμε Ώση πως το διαχειρίζεστε και το καταλάβαινετε εφόσων η συμπτώματολογια της πάθησης αυτής είναι λίγο περίπλοκη.Ας πουμε εδώ και κάμποσο καιρό παρατηρώ αδυναμία στα πόδια μου και νιώθω το γόνατο μου σαν να κλειδώνει,όπου αυτό το παρατηρώ μόνο εγώ διότι δεν είναι αισθητό στον περίγυρο μου μαζί με κάποια ήπιους μυϊκούς σπασμούς του λεπτού .Και αναρωτιομουν αν περνάω ή χειροτερεύει κάτι με αυτά ή μήπως είναι κάτι άλλο του καιρου .Λίγο μεγάλο μήνυμα ευχάριστω για όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: καλησπέρα! Τι γνώμη σας ,Η ιστορία μου

Δημοσίευση από κώστας » Πέμ Μάιος 13, 2021 1:48 pm

Κώστα, γεια σου.
Αν και δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου εξηγήσω για την ώση και τα συμπτώματά της, μιας και ο ίδιος δεν έχω περάσει ποτέ ώση παρ΄ όλα τα 19 χρόνια που πάσχω από σκλήρυνση (έχω τη μορφή "πρωτογενώς προϊούσα" που δεν εμφανίζει υποτροπές (ώσεις), ρίξε μια ματιά εδώ και θα καταλάβεις συνοπτικά περί τίνος πρόκειται.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες