Η σειρά μου λοιπον!

Ένα νέο μέλος μπορεί να συστηθεί - παρουσιαστεί εδώ.
Απάντηση
ΙΕΡΕΜΙΑΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 1:44 am

Η σειρά μου λοιπον!

Δημοσίευση από ΙΕΡΕΜΙΑΣ » Πέμ Νοέμ 22, 2018 2:13 am

Καλησπέρα με λένε Γιάννη και είμαι 20 ετών. Διαγνώστηκα με ΣΚΠ το 2012, όταν ήμουν 14.Η πρώτη γνωριμία έγινε το 2012 όταν δεν είχα αίσθηση ζεστού και κρύου στο αριστερό χέρι.Την επόμενη χρονιά, το δεξί χέρι μούδιασε, και το απέδωσα σε υπερπροπόνηση και κόπωση.Τα συμπτώματα επέμειναν και έτσι ο ορθοπεδικός με έστειλε σε νευρολόγο και πάει λέγοντας...
Έγινε η διάγνωση λοιπόν και από τότε έως και τώρα, δεν έχει παρουσιαστεί κάτι το σοβαρό.Ξεκίνησα αγωγή με Plegridy το 2016, αφού το έκρινε αναγκαίο η γιατρός, και απ΄ότι φαίνεται πάει καλά! Μοναδικό κακό της όλης υπόθεσης είναι πως έχω δυσαισθησία στα άκρα μου και άλλα πιο αμελητέα συμπτώματα. Ψυχολογικά θέλω να πιστεύω ότι είμαι αρκετά καλά,όσο έχω κοντά μου ανθρώπους που καταλαβαίνουν.Τα θετικά της όλης υπόθεσης: Μαθαίνεις να ζεις απ΄την αρχή, δημιουργείς νέα όνειρα και στόχους, αφού κάποια είναι αδύνατο να τα πραγματοποιήσεις. Σε αλλάζει σαν άνθρωπο, ευχή ή κατάρα, σε κάνει καλύτερο άνθρωπο, σε μαθαίνει να εκτιμάς τη ζωή και πάνω απ΄ όλα την υγεία σου. Χαιρετώ λοιπόν όλους εσάς,που το παλεύετε ακόμα, ό,τι και αν έχει φέρει στη ζωή σας ως τώρα η ΣΚΠ. Γράφω εδώ όντας από τους τυχερούς της υπόθεσης μέχρι στιγμής, κουράγιο!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Η σειρά μου λοιπον!

Δημοσίευση από κώστας » Πέμ Νοέμ 22, 2018 2:06 pm

ΚαΛώς ήρθες ορθολογιστή Ιερεμία στη παρέα μας . Σου εύχομαι ολόψυχα να συνεχίσεις τη ζωή σου με την σκλήρυνση να σ΄ έχει για πάντα ξεχασμένο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος κώστας την Σάβ Νοέμ 24, 2018 12:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Η σειρά μου λοιπον!

Δημοσίευση από Βίκυ » Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:22 pm

Καλώς ορισες Ιερεμια
Πέρασε,κάθισε...βολεψου :have_a_nice_day:
"Δημιουργεις νέα όνειρα και στόχους"...
Μου άρεσε αυτό @onion20@
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Η σειρά μου λοιπον!

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Νοέμ 23, 2018 12:47 am

Καλως ηρθες κι απο μενα Γιαννη! :have_a_nice_day:
Μ' αρεσει ο τροπος που αντιμετωπιζεις την κατασταση!
Ευχομαι η σκληρυνση να αποκοιμηθει και να σε ξεχασει :nose_pick:
Εδω θα ειμαστε να τα λεμε! :grin:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Η σειρά μου λοιπον!

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Νοέμ 24, 2018 12:22 pm

Ιερεμία, δεν ξέρω αν αρκούν τα χιλιάδες συγνώμη που σου ζητάω για την χοντράδα μου που έκανα στο καλωσόρισμα σου. Εννοείτε πως ούτε γι΄ αστείο δεν εννοούσα αυτό που δεν ξέρω πως μου ξέφυγε κι΄ έγραψα. Και να πεις πως δεν το ξαναδιάβασα! Περιέργως, τα μάτια μου διάβαζαν αυτό που ήθελα να γράψω.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

ΙΕΡΕΜΙΑΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 1:44 am

Re: Η σειρά μου λοιπον!

Δημοσίευση από ΙΕΡΕΜΙΑΣ » Δευ Νοέμ 26, 2018 4:04 pm

κώστας έγραψε:
Σάβ Νοέμ 24, 2018 12:22 pm
Ιερεμία, δεν ξέρω αν αρκούν τα χιλιάδες συγνώμη που σου ζητάω για την χοντράδα μου που έκανα στο καλωσόρισμα σου. Εννοείτε πως ούτε γι΄ αστείο δεν εννοούσα αυτό που δεν ξέρω πως μου ξέφυγε κι΄ έγραψα. Και να πεις πως δεν το ξαναδιάβασα! Περιέργως, τα μάτια μου διάβαζαν αυτό που ήθελα να γράψω.
Κώστα δεν πρόλαβα να δω τι έγραψες ,οπότε κανένα θέμα

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης