Ας συστηθούμε λοιπόν

Ένα νέο μέλος μπορεί να συστηθεί - παρουσιαστεί εδώ.
Απάντηση
greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Ας συστηθούμε λοιπόν

Δημοσίευση από greekinGermany » Δευ Μαρ 20, 2017 4:43 pm

Η περιπέτειά μου με την ΠΣ, ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 2013, στην Ολλανδία όπου έμενα. Συμπτώματα είχα τουλάχιστον 5-7 χρόνια πριν, αλλά ήπια και δεν είχα καταλάβει κάτι. Περισσότερο αφοσιωμένος να χτίζω επαγγελματικά παρά να ακούω τα μηνύματα από το σώμα μου. Μια ουρολοίμωξη με πυρετό 40, με οδήγησε στα έκτακτα του νοσοκομείου, καθώς παρέλυσε το σώμα μου από την μέση και κάτω. Εξετάσεις, μαγνητικές κτλ κτλ και φτάσαμε στη διάγνωση ΠΣ. Από τότε κύλισε αρκετό νερό στο αυλάκι, πολλές εξετάσεις, πολλές ώσεις, δύο θεραπείες μέχρι τώρα με rebif 44 στην αρχή και τώρα και 7-8 μήνες tecfidera. Ζω πλέον στη Γερμανία, σύντομα θα ξεκινήσω την αναζήτηση νευρολόγου εδώ και η ζωή συνεχίζεται :emojis-9: . Τώρα τα σκαμπανεβάσματα αρκετά, έχω όλα τα καλούδια της ΠΣ, κούραση, μουδιάσματα, δυσκολία στη κίνηση κτλ, το παλεύω με τα όπλα της επιστήμης και της θέλησης μου να διατηρήσω όσο μπορώ καλύτερα το σώμα μου. Έχω ιδρώσει πολλές μέρες στη φυσιοθεραπεία :emojis-19: :emojis-19: , έκανα σε κέντρο αποκατάστασης μήνες με εντατική φυσιοθεραπεία, εργοθεραπεία και ψυχοθεραπεία, έτσι ώστε να εκπαιδευτώ στη διαχείριση της νέας αυτής κατάστασης. Δεν παραπονιέμαι τουλάχιστον στις οργανωμένες χώρες του βορρά, δεν έχεις αγωνία να έχεις ότι σου χρειαστεί, χωρίς να πληρώσεις τίποτα και χωρίς να περιμένεις. Επειδή ο δρόμος μας είναι ανηφορικός και θέλουμε ανθρώπους να μας καταλαβαίνουν, αλλά και να μαθαίνουμε από εμπειρίες άλλων, ας κάνουμε αυτό το φόρουμ ένα χώρο συνεύρεσης. Να ευχαριστήσω τον Άγγελο που με την επιστημονική του γνώση στον προγραμματισμό, έφτιαξε αυτό το φόρουμ. Εμείς οι υπόλοιποι συνφορουμήτες (Μα και λέξη :emojis-10: ) ας το χτίσουμε με την θετική μας στάση, χωρίς κραυγές, δογματισμούς και τόσα άλλα αρνητικά που φάγαμε στη μάπα σε άλλους διαδικτυακούς χώρους. Καλή μας αρχή φίλοι μου :emojis-9:
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Ας συστηθούμε λοιπόν

Δημοσίευση από agathan » Δευ Μαρ 20, 2017 5:33 pm

το θετικο στη δικη σου περιπτωση σιγουρα ηταν οτι ησουν στο εξωτερικο και σε μερη που ξερουν καλα τι σημαινει σκληρυνση, οχι μονο οι γιατροι αλλα (νομιζω) και γενικοτερα ο κοσμος. και σε μερη που τα MS Clinics ειναι η νορμα και οχι κατι το αξιοπεριεργο.

οπως ειπες, χρειαζομαστε την επαφη με αλλους που τραβανε τα ιδια, και καταλαβαινουν. και γι'αυτο μαζευτηκαμε εδω :emojis-9:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ας συστηθούμε λοιπόν

Δημοσίευση από κώστας » Σάβ Οκτ 21, 2017 2:53 pm

Προτείνω στα νέα μέλη, να μας γράφουν λίγα λόγια για τον εαυτό τους στην ενότητα αυτή, για να μπορούμε να τα γνωρίσουμε καλύτερα!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες