η σκπ κι εγω...

Ένα νέο μέλος μπορεί να συστηθεί - παρουσιαστεί εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

η σκπ κι εγω...

Δημοσίευση από Ντιανα » Δευ Μαρ 20, 2017 7:22 pm

Ζω παρεα με τη σκληρυνση απο το '95. Εκανε την εμφανιση της με οπτικη νευριτιδα. Εκανα τοτε μονο μια μαγνητικη εγκεφαλου, η οποια δεν εδειξε καποιο ευρημα και με εστειλαν σπιτι μου με διαγνωση : "οπτικη νευριτιδα αγνωστου αιτιολογιας"(!) Για εντεκα χρονια η νοσος μου φερθηκε ευγενικα...στην ουσια ουτε καν ηξερα οτι πασχω κι ετσι προχωρησα στη ζωη μου. Ομως καποια γεγονοτα που με στρεσαρισαν, πυροδοτησαν την ασθενεια κι ετσι το βραδυ της πρωτοχρονιας του 2006 αντι να διασκεδαζω, περνουσα στιγμες απειρου καλλους στο Παπαγεωργιου, στη Θεσσαλονικη! Μαγνητικες εγκεφαλου, αυχενα, λιγες εστιες στον εγκεφαλο και περισσοτερες στον αυχενα, συν παρακεντηση που τοτε ηταν απαραιτητη. Ολα αυτα δικαιολογουσαν και την ασταθεια που ειχε παρουσιαστει κι ακομα καποια προβληματα με την κυστη. Ξεκινησα αγωγη με avonex και ολα εβαιναν καλως, αφου και τα όποια προβληματα ειχα υποχωρησαν, και εγω ειχα ξεχασει οτι πασχω...μου το θυμιζε μονο η εβδομαδιαια δοση και η κουραση καμια φορα!
Μηδενα προ του τελους μακαριζε....
Μετα απο πεντε χρονια θεραπειας και με σταθερες μαγνητικες, αρχισε η φθινουσα πορεια...Συνεβαλε σημαντικα μια επεμβαση αφαιρεσης μηνισκου με ολικη ναρκωση και λιγο αργοτερα ο θανατος προσφιλους προσωπου...Ετσι περασα στη δευτεροπαθως προϊουσα μορφη. Τωρα κινουμαι με αμαξιδιο, δεν παιρνω θεραπεια, εφοσον δεν υπαρχει γι' αυτη τη μορφη, ελπιζω ομως οτι στο προσεχες μελλον θα φροντισουν και για μας. Τους τελευταιους οχτω μηνες βρισκομαι σε κεντρο αποκαταστασης με σκοπο να βελτιωσω την ποιοτητα της ζωης μου και γιατι οχι να περπατησω ξανα με τη χρηση καποιου βοηθηματος! Παραμενω παντα αισιοδοξη...! :have_a_nice_day:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: η σκπ κι εγω...

Δημοσίευση από MARINA » Τρί Μαρ 21, 2017 4:58 pm

Ντιάνα μου, σου :emojis-4: :emojis-4: :emojis-4: έχω πει ποσο σε θαυμάζω και σε σέβομαι!!!??Άλλη μία φορά, δεν βλάπτει! !beatingheart! !beatingheart!
Για σένα:
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Άβαταρ μέλους
καιτη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 8:41 pm

Re: η σκπ κι εγω...

Δημοσίευση από καιτη » Τετ Μαρ 22, 2017 3:55 pm

ευχομαι ολα να σου πανε καλά !!!!!!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: η σκπ κι εγω...

Δημοσίευση από Ντιανα » Τετ Μαρ 22, 2017 5:56 pm

Μαρινα μου, σ' ευχαριστω. Ο καθενας μας παλευει με τη σκληρυνση με τον δικο του τροπο κι εγω δεν αποτελω εξαιρεση :emojis-3:
Καιτη, ευχαριστω, καλως ηρθες στην παρεα μας και ευχομαι και σε σενα ολα να ειναι παντα καλα! :emojis-8:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης