Ας συστηθώ κι εγώ φιλοι μου

Ένα νέο μέλος μπορεί να συστηθεί - παρουσιαστεί εδώ.
Απάντηση
Αντωνία
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2017 9:28 pm

Ας συστηθώ κι εγώ φιλοι μου

Δημοσίευση από Αντωνία » Πέμ Δεκ 07, 2017 3:35 pm

Εκ των προτέρων θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις αναρτήσεις σας σε όλα τα θέματα , διότι είναι πολύ χρήσιμες και επισκέπτομαι το forum καθημερινά για να τις διαβάσω . Επίσης είναι μεγάλη η ψυχολογική βοήθεια που λαμβάνω από εσάς τα μέλη- ομοιοπαθείς μου και σας ευχαριστώ . Η περίπτωσή μου μοιάζει με του κώστα και της ντιάνας , από όσο έχω αντιληφθεί από τις αναρτήσεις τους , έχω την πρωτοπαθώς προιούσα . Είμαι 39 ετών και διαγνώσθηκα προ 2 ετών , αλλά συμπτώματα είχα περίπου από το 2013 . Έχω κυρίως κινητικό πρόβλημα στα πόδια , περπατάω οριακά , έχω βαρια πόδια , πρόβλημα ισορροπίας , συντονισμού κλπ και τώρα τελευταία και στα χέρια , καταλαβαίνω ότι κουράζομαι στο γράψιμο , δεν μπορώ να κάνω λεπτές κινήσεις κλπ .Είναι δύσκολη πάθηση . Θα προσπαθούμε όμως καθημερινά για το καλύτερο .

MARINA
Δημοσιεύσεις: 790
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 6:38 pm
Τοποθεσία: Βορεια Ελλαδα

Re: Ας συστηθώ κι εγώ φιλοι μου

Δημοσίευση από MARINA » Πέμ Δεκ 07, 2017 4:25 pm

Καλώς όρισες Αντωνία!!!εύχομαι να έχεις την καλύτερη δυνατή πορεία και να υπάρξει επιτέλους και για την προϊούσα μορφή κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή!!! :emojis-8: :emojis-8: :emojis-8:
C'est la vie!!!j'aime la vie!!!

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Ας συστηθώ κι εγώ φιλοι μου

Δημοσίευση από Βίκυ » Παρ Δεκ 08, 2017 9:05 am

Καλώς ήρθες Αντωνία!
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Ας συστηθώ κι εγώ φιλοι μου

Δημοσίευση από Ντιανα » Παρ Δεκ 08, 2017 3:23 pm

Καλως την!!! Ευχομαι μια ευχαριστη και εποικοδομητικη διαμονη!!! :emojis-1:
Χαιρομαι που αποφασισες να παρουσιαστεις! :emojis-1:
Παραλληλοι βιοι λοιπον! :emojis-16:
Θετικη σκεψη να εχουμε για να αντεχουμε!!! :emojis-2:
Θα τα λεμε!!! :grin:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Ας συστηθώ κι εγώ φιλοι μου

Δημοσίευση από agathan » Παρ Δεκ 08, 2017 4:21 pm

καλως την! :grin:

οτι χρειαστεις, εδω γυρω θα μαστε! :have_a_nice_day:

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7665
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Ας συστηθώ κι εγώ φιλοι μου

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Δεκ 08, 2017 5:12 pm

Για σου Αντωνία.
Αν όντως έχεις πρωτογενώς προϊούσα, μην πάρεις κανένα φάρμακο γιατί απλά για την μορφή αυτή δεν υπάρχει. Επτά ολόκληρα χρόνια, στο «Γεννηματάς» και ενώ είχα πληροφορήσει τους γιατρούς ότι δεν είχα ποτέ μου ώση, εκείνοι επέμεναν να μου χορηγούν rebif (ιντερφερόνη). Μετά από 7 ολόκληρα χρόνια, έμπειρος πια και γνώστης της σκλήρυνσης, ανακαλύπτω στο εγχειρίδιο του φαρμάκου που έπαιρνα, πως όσοι έχουν πρωτογενώς προϊούσα δεν πρέπει να παίρνουν ιντερφερόνη η οποία μπορεί μέχρι και να τους βλάψει! Αμέσως την σταμάτησα από μόνος μου παρά τη αντίθετη άποψη της νευρολόγου μου πως θα μείνω ακάλυπτος. Της είπα ότι δεν πρέπει να παίρνω ιντερφερόνη απ΄ όσα είχα διαβάσει και πως παρ΄ όλη τη λήψη της η κατάστασή μου συνεχώς επιδεινώνεται ενώ συνεχίζω να μην έχω ώσεις και εκείνη μου απάντησε «σκέψου πως θα ήσουν αν δεν έπαιρνες καθόλου»! Σύντομα θα κυκλοφορήσει φάρμακο και για την προϊούσα με σοβαρές όμως παρενέργειες. Βέβαια μη έχοντας άλλη επιλογή θα το δοκιμάσουμε θεωρώντας πως δεν υπάρχουν και πολλά χειρότερα να πάθουμε! Αναμένοντας λοιπόν με την ελπίδα να πεθαίνει πάντα τελευταία!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kaiti
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:03 pm

Re: Ας συστηθώ κι εγώ φιλοι μου

Δημοσίευση από kaiti » Παρ Δεκ 08, 2017 9:52 pm

Καλώς ήρθες Αντωνία!Εχω κι εγω δυστυχώς πρωτογενους προιουσα μορφη.Σου ευχομαι να εχεις τη καλυτερη πορεια . :grin:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες