Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Θέματα κοινωνικών παροχών όλων των μορφών (συντάξεις, επιδόματα, δήμος - πρόνοια, ΔΕΗ, ΟΤΕ, δίπλωμα οδήγησης ΑμεΑ, κάρτα στάθμευσης, παραχώρηση θέσης στάθμευσης, ΕΟΠΥΥ κλπ)
Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από Βίκυ » Παρ Σεπ 14, 2018 7:25 pm

Ξέρει κανείς τι ακριβώς δικαιολογητικα χρειάζονται ώστε να λάβω πιστοποίηση ασθένειας απο επιτροπή(όχι ΚΕΠΑ αλλά νοσοκομείου) ώστε να κανω αίτηση εγγραφης σε ΑΕΙ\ΤΕΙ και να(ίσως) εισαχθω με το 5%?????
Έχω ψάξει αλλά δεν έβγαλα άκρη....
Μήπως γνωρίζετε που μπορω να απευθυνθω και να ενημερωθω;;;;
Ευχαριστώ!!!!
Υγ.Θέλω να παρακολουθησω το τμήμα Οινολογίας στο ΤΕΙ της πόλης μου
Θα γίνω πανεπιστήμονας στον οινο !rofle!
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από agathan » Παρ Σεπ 14, 2018 10:07 pm

δεν εχω ιδεα τι ισχυει αλλα μηπως βοηθα ετουτο;

https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-pan ... -pathhseis

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από Βίκυ » Σάβ Σεπ 15, 2018 8:27 pm

Ευχαριστώ αντμιν :have_a_nice_day:
Βοηθάει @onion20@
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Σεπ 16, 2018 3:45 pm

Βίκυ δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά οι ηλεκτρονικές δηλώσεις για εισαγωγή με το 5%, έληξαν στις 11 Σεπτεμβρίου. Τώρα πλέον το σύστημα έχει κλειδώσει και δεν δέχεται άλλες.

Τα διάφορα δικαιολογητικά (απολυτήριο λυκείου, ιατρική γνωμάτευση κλπ.), έπρεπε ν΄ αποσταλλούν με courier μετά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης.

Όσο γι΄ αυτό που ρωτάς, γίνονται δεκτές ιατρικές γνωματεύσεις από Δημόσιο Νοσοκομείο οι οποίες φέρουν σφραγίδα από: i) Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή ii) νόμιμα εκτελούντα χρέη Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή iii) Καθηγητή Πανεπιστημίου ή Αναπληρωτή Καθηγητή. Ουσιαστικά αρκεί η γνωμάτευση που προσκομίζεις όταν πρόκειται να περάσεις ΚΕΠΑ, αρκεί να έχει πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από Βίκυ » Κυρ Σεπ 16, 2018 5:02 pm

Ναι,Κώστα το ξέρω
Για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος θα κάνω αίτηση
Τώρα δεν μπορώ επειδή παρακολουθώ τα μαθήματα στο ΙΕΚ, δεν επιτρέπεται
Θέλω να τελειώσω και μετά να προσπαθήσω στο ΤΕΙ
Μου είπαν στο ΤΕΙ πώς η επιτροπή που πιστοποιεί την πάθηση γίνεται μονο μία φορά το χρόνο, τον Νοέμβριο περίπου...
Ήθελα να μάθω τι χρειάζεται για την επιτροπή αυτή

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωω :emojis-9:
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7712
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από κώστας » Κυρ Σεπ 16, 2018 5:28 pm

Βίκυ εδώ θα βρεις πληροφορίες για το πως θα προμηθευτείς το πιστοποιητικό πάθησης για τις πανελλήνιες. http://www.uoc.gr/files/items/1/1085/di ... 1352978032

Γίνεται όντως μόνο μία φορά το χρόνο (συνήθως Νοέμβριο), οπότε νάχεις το νου σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος κώστας την Παρ Σεπ 28, 2018 10:45 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Amada
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 12:15 am

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από Amada » Παρ Σεπ 28, 2018 12:24 am

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος πως θα πάρω γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο; πρέπει να κλείσω ραντεβού με τον συντονιστή διευθυντή κλινικής ή με γιατρό που να είναι καθηγητής πανεπιστημίου; αν ξέρετε κάτι απαντήστε μου γιατί δεν βγάζω άκρη με τους γιατρούς και τα νοσοκομεία. Ευχαριστώ πολύ. :emojis-8:

Βίκυ
Δημοσιεύσεις: 1390
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 9:35 pm

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από Βίκυ » Παρ Σεπ 28, 2018 8:45 am

Γεια σου Amada και καλώς ηρθες
Θα κλεισεις ραντεβού με γιατρό που να έχει μια από τις τρείς ιδιότητες,όπως ανέφερε ο Κώστας,σε δημόσιο νοσοκομείο
κώστας έγραψε:
Κυρ Σεπ 16, 2018 3:45 pm
i) Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή ii) νόμιμα εκτελούντα χρέη Συντονιστή Διευθυντή Κλινικής ή Εργαστηρίου του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή iii) Καθηγητή Πανεπιστημίου ή Αναπληρωτή Καθηγητή.
Έχω κλείσει ραντεβού με διευθύντρια νευρολογικής κλινικής για να πάρω γνωμάτευση
Η ζωή...ειναι ωραία!!!

Amada
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 12:15 am

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από Amada » Παρ Σεπ 28, 2018 4:03 pm

Ευχαριστώ πολύ.

Amada
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 12:15 am

Re: Εισαγωγή ΑΕΙ/ΤΕΙ για άτομα με σοβαρές παθήσεις

Δημοσίευση από Amada » Παρ Σεπ 28, 2018 6:22 pm

Δηλαδή έκλεισες σε απογευματινά ραντεβού που πληρώνεις; ή στα εξωτερικά ιατρεία; Συγγνώμη που ρωτάω πάλι αλλά αδυνατώ να πληρώσω σε απογευματινό ραντεβού.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες