Κανναβούρια

Συζητήσεις σε σχέση με άλλες αγωγές για την σκλήρυνση, είτε για τα συμπτώματα της.
kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Κανναβούρια

Δημοσίευση από kely » Πέμ Σεπ 05, 2019 11:31 pm

Α είδα τι είναι πιο κάτω . Εκτός από τον κλονο σε βοήθησε και λίγο στην σπαστικότητα. Ισχύει ακόμα ;

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Κανναβούρια

Δημοσίευση από κώστας » Παρ Σεπ 06, 2019 12:51 pm

Ένα φάρμακο που σου προτείνει ο νευρολόγος σου και κάνει για σπαστικότητα, κλόνο και μερικά άλλα. Μετά όμως από τόσο καιρό έχω παρατηρήσει, πως ενώ ένα φάρμακο στην αρχή μπορεί να έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα, με την πάροδο του χρόνου, ο οργανισμός μάλλον αρχίζει και το συνηθίζει και για νάχει κανείς αποτέλεσμα, πρέπει συνεχώς ν΄αυξάνει τη δόση του. Αλλά αντιλαμβάνεσθε ότι όλα τα πράγματα έχουν κάποια όρια. Και τα φάρμακα δεν εξαιρούνται από τον κανόνα αυτό. Δεν ξέρω τι γίνεται αν διακόψεις τη λήψη ενός φαρμάκου για ένα μεγάλο διάστημα. Δηλαδή αν ο οργανισμός επανέρχεται ή σαν τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, διατηρεί μνήμη. Θα το μάθω σε λίγο καιρό που θα ξαναρχίσω το NEURONTIN γιατί το έχω διακόψει πολύ καιρό τώρα και ο κλόνος φυσικά έχει επανέλθει δριμύτερος.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

kely
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 23, 2017 7:39 pm

Re: Κανναβούρια

Δημοσίευση από kely » Παρ Σεπ 06, 2019 11:06 pm

Δυστυχώς έτσι γίνεται το συνηθίζει ο οργανισμός και γίνεται αυτό που περιγράφεις . Σε ευχαριστώ Κώστα

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Κανναβούρια

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Νοέμ 26, 2019 7:53 am

Ντιάνα, το λάδι κάνναβης το παίρνεις ακόμα; Αν ναι, έχεις δει κάποιο αποτέλεσμα;
Επειδή δεν έχω σχετική πληροφόρηση, ξέρει κανείς τι γίνεται με το sativex; Έχει εγκριθεί από πέρυσι. Έχει έρθει στην Ελλάδα; Αν στο συνταγογραφήσουν, από που το παίρνεις;
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Κανναβούρια

Δημοσίευση από κώστας » Δευ Νοέμ 15, 2021 10:43 am

Παίρνω λάδι κάνναβης ανελλιπώς, δύο φορές την ημέρα, από τον Αύγουστο.Τώρα έχουμε 15 Νοέμβρη. Έχουν δηλαδή περάσει 3 μήνες από τότε που το άρχισα και δυστυχώς, δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα στη σπαστικότητα και τον κλόνο. Ίσως δεν "έκατσε" σε μένα, αλλά πιστεύω ότι να μην περιμένετε και πολλά από sativex και λάδια κάνναβης γενικότερα.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

greekinGermany
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τετ Μαρ 15, 2017 5:20 pm
Τοποθεσία: Γερμανία

Re: Κανναβούρια

Δημοσίευση από greekinGermany » Δευ Απρ 25, 2022 1:00 pm

Καιρό έχει να γραφτεί κάτι για καναβούρια, εδώ και χρόνια με τη σπαστικότητα παίρνω μιορέλ, έχω φτάσει στα 5 την ημέρα αλλά δεν δουλεύουν πλέον. Έτσι σήμερα που είχα ραντεβού με το νευρολόγο, είπα να δοκιμάσω το sativex, από αύριο θα το ξεκινήσω με παράλληλη μειωμένη δόση στο μιορέλ και βλέπουμε. Το παίρνει κάποιος? Έχει αποτέλεσμα στη σπαστικότητα?

Thanks :emojis-2: :emojis-2: :emojis-2:
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προχωράμε

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2996
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Κανναβούρια

Δημοσίευση από Ντιανα » Δευ Απρ 25, 2022 2:13 pm

Το sativex μου το έχει εγκρίνει και συνταγογράφηση ο νευρολόγος μου εδώ και χρόνια, όμως δεν έχει πάρει έγκριση νομίζω ότι δεν δεν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα γιατί εμπίπτει στο νόμο περί ναρκωτικών
Πρόσφατα είχα πολύ έντονη σπαστικότητα από ξεκινούσε από τα νύχια των ποδιών μέχρι τα μαλλιά της κεφαλής και απλά εκτός από τα 6 μιορελ μου πρόσθεσε επιπλέον χάπια για τη σπαστικότητα ο νευρολόγος εδώ στο κέντρο
Θέλω και εγώ να πάρω το sativex και θα μιλήσω με τον νευρολόγο μου
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7714
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Κανναβούρια

Δημοσίευση από κώστας » Δευ Απρ 25, 2022 9:02 pm

Το neurontin χρησιμοποιείται για την θεραπεία της επιληψίας και του περιφερικού νευροπαθητικού πόνου (πόνου μακράς διάρκειας που οφείλεται σε βλάβη των νεύρων). Όπως όλα τα φάρμακα έχει τις παρενέργειές του που όμως (τουλάχιστον σε μένα), συνηθίζονται σε 7 – 10 ημέρες. Βοηθά πολύ στον νευροπαθητικό πόνο (εγώ το παίρνω για την νευραλγία τριδύμου). Παλαιότερα που το είχα ξαναδοκιμάσει (χωρίς να έχω νευραλγία τριδύμου), νομίζω ότι με είχε βοηθήσει στην σπαστικότητα, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά του. Μάλλον λειτούργησε πάνω μου σαν placebo. Πιο υπεύθυνα θα σ΄ ενημερώσει ο νευρολόγος σου. Πάντως στον πόνο βοηθά 100%.
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες