Καλή χρονιά σε όλους!!!

Ένα νέο μέλος μπορεί να συστηθεί - παρουσιαστεί εδώ.
Dimspos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2021 9:45 pm

Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από Dimspos » Κυρ Ιαν 09, 2022 8:33 pm

Καλώς σας βρήκα και θερμούς χαιρετισμούς σε όλους !!!
Είμαι ο Δημήτρης 58 ετών, γέννημα θρέμμα Αθήνα και ευτυχώς πριν δώδεκα χρόνια μετοίκησα στην επαρχία .
Πάσχω για πάνω από δεκαπέντε αν και διαγνώστηκα το 17 και δυστυχώς πολύ αργά μπήκα σε θεραπεία με tecfidera κλπ
Έχω πέρα των άλλων κινητικό πρόβλημα, κυκλοφορώ πάντα με βοήθεια, στην αρχή με βακτηρία αγκώνος τώρα και με τετράποδη και τροχήλατη για άσκηση.
Πέρασα αρκετά χρόνια από πολλές ιατρικές ειδικότητες για να καταλήξουμε στην σκπ καθώς ήταν πρωτοπαθής προϊούσα και έφτασε να περάσει στη δευτεροπαθή για να καταλάβουμε ότι έπρεπε να απευθυνθώ σε νευρολόγο...
Προσπαθώ με νύχια και με δόντια να μη κάτσω σε καροτσάκι ακόμη αν και ήδη μου είναι απαραίτητο.
Εργάζομαι σε μια πολυεθνική εταιρεία που έδειξε μεγάλη κατανόηση και ευαισθησία σε συγκινητικό βαθμό, δεν έχω καμία πίεση
από την μεριά τους ωστόσο αρχίζω να έχω εγώ πρόβλημα καθώς βλέπω ότι δεν μπορώ να αποδώσω στον βαθμό που θέλω εγώ...
Έχω απόφαση ΚΕΠΑ με 70% στο κινητικό και μέχρι τώρα δεν το είχα χρησιμοποιήσει για οτιδήποτε εκτός από την αίτηση για το εξοιδρυματικό που έκανα πριν τις γιορτές.
Έχω ανάμικτα συναισθήματα για το θέμα της σύνταξης αν και την χρειάζομαι για να μπορέσω να ασχοληθώ με το θέμα της αποκατάστασης ( φυσιοθεραπεία εργοθεραπεία κλπ), φοβάμαι όμως ότι θα απομονωθώ..
Τέλος πάντων σας ζάλισα, με χαρά θα ακούσω τις γνώμες σας, εύχομαι καλή δύναμη, καλή τύχη και αισιοδοξία σε όλους!!!

Άβαταρ μέλους
Ντιανα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:22 pm
Τοποθεσία: στην ♥ της Ελλαδας

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από Ντιανα » Δευ Ιαν 10, 2022 3:40 pm

Δημήτρη, καλώς ήρθες στην παρέα μας :have_a_nice_day:
Όσα περιγράφεις, είναι λίγο πολύ όσα βίωσα και εγώ...Είμαι στη δευτεροπαθως προϊούσα και από το '12 σε αμαξίδιο και χωρίς αγωγή...Από τα 44 βγήκα στη σύνταξη και μπαινοβγαίνω σε κέντρα αποκατάστασης....βίοι παράλληλοι λοιπον :have_a_nice_day:
Προσωπικά, είμαι υπέρ της συνταξιοδότησης, γιατί απερίσπαστος και πιο χαλαρός μπορείς να ασχοληθείς με τον εαυτό σου, με φυσικοθεραπείες και με ό,τι άλλο μπορεί να βοηθήσει την κινητική σου κατάσταση...
Σε καλωσορίζω και πάλι και εδώ θα είμαστε να τα λέμε :have_a_nice_day:
if you can't fly, then run.
if you can't run, then walk.
if you can't walk, then crawl.
but whatever you do, you have to keep moving forward

Dimspos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2021 9:45 pm

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από Dimspos » Δευ Ιαν 10, 2022 6:16 pm

Ευχαριστώ πολύ Ντιάνα για το πολύ πραρήγωρο καλωσόρισμα!
Η συμβουλή σου είναι πραγματικά η πιο λογική αλλά όπως ξέρεις το συναίσθημα της πάει,σχεδόν πάντοτε, κόντρα...
Και πάλι ευχαριστώ και χάρηκα πολύ!!!

Άβαταρ μέλους
κώστας
Δημοσιεύσεις: 7664
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 1:05 pm
Τοποθεσία: Νέα Κηφισιά https://kostas-tzouflas2.webnode.gr/
Επικοινωνία:

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από κώστας » Τρί Ιαν 11, 2022 1:30 pm

Δημήτρη καλώς μας ήρθες. Μια από τα ίδια κι΄ εγώ με πρωτοπαθώς προϊούσα από τα 40 μου χρόνια. Τώρα είμαι 59 και τα τελευταία 7 χρόνια χρησιμοποιώ αναγκαστικά αμαξίδιο, λόγω συχνών και επώδυνων πτώσεων. Γενικά είμαι λίγο γκαντέμης με την πάθηση (μου έχει εμφανίσει το χειρότερό της πρόσωπο με αποκορύφωμα τη νευραλγία τριδύμου). Στα 45 μου βγήκα υποχρεωτικά στη σύνταξη, καθ΄ ότι δεν μπορούσα πλέον ν΄ ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της δουλειάς μου (γεωλόγος – τοπογράφος). Από τότε, συνεχίζω ν΄ ασχολούμαι ευκαιριακά με το αντικείμενο μου, σε επίπεδο γραφείου (η ύπαιθρος εννοείται πως είναι ανάμνηση), βοηθώντας παλιούς μου συνεργάτες. Οπότε ο κίνδυνος απομόνωσης που σε προβληματίζει περιορίζεται εν μέρει. Άλλη σχεδόν καθημερινή μου ασχολία, είναι αυτό εδώ το forum και ιδιαίτερα το θέμα του που αφορά την μουσική (επιλογή «μουσική» από τον κατάλογο «ψυχαγωγία»). Θέλω να πω πως βγαίνοντας στην σύνταξη δεν παροπλίζεσαι ολοσχερώς. Αφ΄ ενός μπορείς να συνεχίσεις ν΄ ασχολείσαι, έστω και έμμεσα, με το αντικείμενο της δουλειάς σου, αφ΄ ετέρου έχεις να διαθέσεις περισσότερο χρόνο για τον εαυτό σου και για τα ενδιαφέροντα σου. Βέβαια ομολογουμένως απομόνωση υπάρχει. Αυτό είναι αναπόφευκτο λόγω των ιδιαιτεροτήτων μας. Μη σε ζαλίζω άλλο. Καλώς μας όρισες, να είσαι όσο καλύτερα γίνεται και να έχεις μια καλή χρονιά. Εμείς είμαστε εδώ για να μοιράζεσαι τους προβληματισμούς σου και να σε βοηθάμε όσο μπορούμε. Και μην ξεχνάς το σημαντικότερο. Είμαστε οι μόνοι (όπως και όλοι οι ομοιοπαθείς) που σε καταλαβαίνουμε 100%!!!
Η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση, είναι να βλέπεις τη φωτεινότητα που βγάζει ένα ευχαριστημένο πρόσωπο και να ξέρεις ότι κι΄ εσύ έχεις συμβάλλει σ΄ αυτό.

Dimspos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2021 9:45 pm

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από Dimspos » Τρί Ιαν 11, 2022 4:53 pm

Φίλε Κώστα, ευχαριστώ πολύ για το όμορφο μήνυμά σου!
Είμαστε συνομήλικοι και έχεις καταλάβει αυτό ακριβώς που μου συμβαίνει.
Ένας λόγος που μπήκα στο φόρουμ για να εκφράσω τις αγωνίες μου ήσουν εσύ και η Ντάνια που πραγματικά με ορθολογικό λόγο χωρίς να λείπει το συναίσθημα έχετε πάντα κάτι ουσιαστικό να πείτε !
Πραγματικά, έχοντας διαβάσει αρκετά κείμενά σας εδώ μέσα, έχω βρει απαντήσεις, λύσεις και συμβουλές που νιώθω ευγνώμων για την δουλειά που κάνετε , σας αξίζουν συγχαρητήρια!
Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μπορούσε να βρεθούμε και δια ζώσης.
Είμαι ειλικρινά πολύ χαρούμενος που έκανα αυτή την γνωριμία μαζί σας!
Να ξέρεις ότι οι μουσικές επιλογές σου ταιριάζουν πολύ με τις δικές μου!
Προς το παρόν εις το επανιδείν!

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τρί Ιαν 11, 2022 11:56 pm

Καλώς όρισες και από μένα, Δημήτρη, σ' αυτήν την τόσο όμορφη, ζεστή και "ουσιαστική" παρέα. Δεν είμαι πολύ καιρό μέλος της, αλλά αμέσως ένιωσα να βρίσκω σωστούς, αγαπητούς και κατηρτισμένους συνοδοιπόρους. Για να μη σε κουράζω, κάπου θα διαβάσεις και για τη δική μου πορεία. Το καινούργιο που μου έλαχε με την πρώτη λάμψη του '22 είναι κάταγμα μεταταρσίου στο αριστερό πόδι, χειρουργείο και παντελής έλλειψη κίνησης για περίπου δύο μήνες... Το αποκούμπι μου είναι το φόρουμ μας και τα υπέροχα παιδιά του! Σου εύχομαι κουράγιο και ψυχική δύναμη άπειρη!!! @onion20@

agathan
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1467
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 3:58 am

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από agathan » Τετ Ιαν 12, 2022 12:25 am

Καλως τον! :grin:

Παροτι αργοπορημενος ολιγον τι (οσο παταει ο δεινοσαυρος :grin: ), σε καλωσοριζω και γω :have_a_nice_day:
Πρωτα πρωτα, ποτε μην νιωσεις αβολα και μην νιωσεις φορτικος εδω μεσα!
Με απλα λογια, ολοι μας στο ιδιο καζανι βραζουμε. Αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο.. αλλοι ακομα παραπανω...

Εγω ειμαι ακομα ενεργος και ειμαι ακομα στα αντα μου, αλλα σας εχω για δικους μου ανθρωπους και κανω οτι μπορω. Τον τελευταιο καιρο κανω πιο σπανιες εμφανισεις γιατι με εφαγαν τα κυκλωματα, αλλα καπου εδω θα ειμαι :have_a_nice_day:
Ένας λόγος που μπήκα στο φόρουμ για να εκφράσω τις αγωνίες μου ήσουν εσύ και η Ντάνια που πραγματικά με ορθολογικό λόγο χωρίς να λείπει το συναίσθημα έχετε πάντα κάτι ουσιαστικό να πείτε !
Πραγματικά, έχοντας διαβάσει αρκετά κείμενά σας εδώ μέσα, έχω βρει απαντήσεις, λύσεις και συμβουλές που νιώθω ευγνώμων για την δουλειά που κάνετε , σας αξίζουν συγχαρητήρια!
Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μπορούσε να βρεθούμε και δια ζώσης.
Για μενα ηταν πολυ σημαντικο που αποδοθηκαν του καισαρος τω καισαρι. Μιλησες για τους πυλωνες μας και ποσο σημαντικοι ειναι! Σ' ευχαριστω :have_a_nice_day:

Dimspos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2021 9:45 pm

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από Dimspos » Τετ Ιαν 12, 2022 8:28 pm

:emojis-4: Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη από την Ντιάνα που σε απάντησή μου έκανα αναγραμματισμό στο όνομά της.
ΣοφίαΟ ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμά σου!
Λυπάμαι πολύ για την ατυχή είσοδο της νέας χρονιάς που σε έβαλε σε μια νέα δοκιμασία ( πες το και γούρι) και σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!
Φίλε agathan και στριμμένος να ήμουν με τέτοιους φίλους εδώ που με υποδέχτηκαν τόσο ζεστά και φιλικά όπως και εσυ , σίγουρα θα γινόμουν καλύτερος άνθρωπος...
Ευτυχώς που σας βρήκα, αισθάνομαι πιο χαρούμενος και ακόμα πιο δυνατός !
Καλό βράδυ σε όλους!

Άβαταρ μέλους
ΣοφίαΟ
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2021 6:51 pm

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από ΣοφίαΟ » Τετ Ιαν 12, 2022 11:57 pm

Καλά λες, Δημήτρη. Γούρι θα το πω για να το ξορκίσω! @onion29@ Θέλει πολύ θετική σκέψη η κατάστασή μας, όσο δύσκολο κι αν ακούγεται... Έτσι δες και συ τη σύνταξη. :emojis-14:

Dimspos
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2021 9:45 pm

Re: Καλή χρονιά σε όλους!!!

Δημοσίευση από Dimspos » Πέμ Ιαν 13, 2022 10:34 am

:have_a_nice_day:

Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες